Apostolis

Επερχόμενες κυκλοφορίες

62 posts in this topic

"Το τέρτιν της καρτούλας μου", τραγουδά ο Νταλάρας

ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ της ο "Γιώργος της" μήνες πάσχιζε να μάθει τα κυπριακά. Και όταν τα έμαθε "φαρσί" και να "κτυπά" η γλώσσα του τα διπλά σύμφωνα την κάλεσε στην Αθήνα να μπουν στο στούντιο. Εκεί ο Νταλάρας τής τραγούδησε με φωνή στεντόρεια "κυπριακή", "μες στην καρκιάν μου έκτισε παλάτι το μαράζιν, που τότες που έμμε φήνουσιν, να πάω στο Μπογάζιν. Καράβιν, καραβάκιν που πας γιαλό, γιαλό, αν πας για το Μπογάζιν πέμου να πάω τζιαι γιω..". Και άμα το τραγούδι τέλειωσε και την είδε ο Νταλάρας την "εθνική μας Κυριακού", τη "μαστόρισσα Κυριακού Πελαγία", να είναι συγκινημένη, της έδωσε ένα φιλί στο μάγουλο και γυρνώντας προς τον Μιχάλη Χατζήμιχαηλ, τον άνθρωπο που την ανακάλυψε πριν από 20 χρόνια, της είπε συγκινημένος και αυτός, "εσύ κυρά μου είσαι η φωνή της γης". Και μετά, μπήκε στο στούντιο και της τραγούδησε για το δίσκο της, ένα ακόμα τραγούδι κυπριακό, "την νεκαλιστήν αυκορίτικην".

Και από εκείνη την ημέρα, η Κυριακού μας τους έκανε δυο τους Γιώργηδες της ζωής της. Ένας είναι ο σύζυγός της και ο άλλος, ο Γιώργος Νταλάρας. "Ο Γιώργος της", που "είναι άνθρωπος σπουδαίος και έχει καρδιά μάλαμα και όποιος το αμφιβάλλει, θα έχει να κάνει μαζί της".

Σε πελάγη ευτυχίας τις τελευταίες μέρες πλέει η Κυριακού Πελαγία και στο σπίτι της στο Παραλίμνι, περνά τις ώρες της πανευτυχής. Ο στυλοβάτης του μουσικού σχήματος "Ανατολική Μεσόγειος" ( πρώην Μεσόγειος), ο Μιχάλης Χατζήμιχαηλ, της έκανε το καλύτερο δώρο για τα 20 χρόνια που μας τραγουδά και ομορφαίνει τις στιγμές διασκέδασης των Κυπρίων. Στο νέο, τέταρτο δίσκο της Κυριακούς Πελαγία, που θα κυκλοφορήσει την περίοδο του Πάσχα, τραγουδούν έξι τραγούδια η "μαστόρισσα", δύο ο Νταλάρας, δύο ο Μιχάλης Χατζήμιχαηλ, δύο η Βασιλική Χατζαδάμου, αλλά δυο η Ξένια Χατζήμιχαηλ, ένα η Λουκία Ιγνατίου και ένα παραδοσιακό σκοπό ερμηνεύει με το "πιθκιάβλιν" του ο Αντρέας Χρίστακκος.

ΠΑΜΠΟΣ ΒΑΣΙΛΑΣ

http://www.tanea-london.net/NEWSinGREEK/Culture1.html

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το καλό να έρθουν κι αυτά τα τραγούδια! :)

Ευχαριστούμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το έκλεψα από τον "τοίχο" του στιχουργού Άρη Δαβαράκη στο facebook:

Τι μυστήριο. Γράψαμε με την Ευανθία 4 πραγματικά ξεχωριστά τραγούδια για τη φωνή της Άλκηστης και, την Δευτέρα (πρώτα ο Θεός) πάμε με τον Νίκο Αντύπα και τον Γιώργο Νταλάρα στο στούντιο να δοκιμάσουμε το πρώτο βήμα μιας ενδεχόμενης (πρώτα ο Θεός!) "δυνατής" συνεργασίας μας που έχει πολλά να πει. Πριν λίγο με πήρε μια καλή φίλη και πολύ γνωστή ηθοποιός για κάτι άλλο. Ουφ, άχ, μεγάλη ανακούφιση τα εκτός "μνημονιολογίας"....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλό!!

Και πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστούμε για την μεταφορά της είδησης!

Άλλαξαν τα πλάνα, ως φαίνεται...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου αρέσει!!! μου έλειψαν οι καλοί στίχοι! ευχαριστούμε για το καλό νέο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλό!!

Και πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστούμε για την μεταφορά της είδησης!

Άλλαξαν τα πλάνα, ως φαίνεται...

Ποια πλάνα?

Αυτό το έκλεψα από τον "τοίχο" του στιχουργού Άρη Δαβαράκη στο facebook:

Τι μυστήριο. Γράψαμε με την Ευανθία 4 πραγματικά ξεχωριστά τραγούδια για τη φωνή της Άλκηστης και, την Δευτέρα (πρώτα ο Θεός) πάμε με τον Νίκο Αντύπα και τον Γιώργο Νταλάρα στο στούντιο να δοκιμάσουμε το πρώτο βήμα μιας ενδεχόμενης (πρώτα ο Θεός!) "δυνατής" συνεργασίας μας που έχει πολλά να πει. Πριν λίγο με πήρε μια καλή φίλη και πολύ γνωστή ηθοποιός για κάτι άλλο. Ουφ, άχ, μεγάλη ανακούφιση τα εκτός "μνημονιολογίας"....

Ενδιαφέρον... :whistling2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πλάνα του δίσκου με τον Νικολόπουλο,Μάρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πλάνα του δίσκου με τον Νικολόπουλο,Μάρω.

Μακάρι να μην βγείς αληθινή Ελινα!Θα ηθελα παρα πολύ ενα δισκο Νικολόπουλου-Νταλάρα!! :walkman:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι θέλουμε μια συνεργασία με τον Νικολόπουλο. Απλά, φαίνεται να πήγε πιο πίσω χρονικά. Εκτός κι αν ηχογραφήθηκε και μπαίνει πάλι στο studio με τον Αντύπα και τον Δαβαράκη την επόμενη Δευτέρα. :walkman:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ηχογραφήθηκε όλο και κάτι δεν θα είχαμε ακούσει...? Και πάλι όμως, το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Στούντιο είναι και το ένα τραγούδι. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το έκλεψα από τον "τοίχο" του στιχουργού Άρη Δαβαράκη στο facebook:

Τι μυστήριο. Γράψαμε με την Ευανθία 4 πραγματικά ξεχωριστά τραγούδια για τη φωνή της Άλκηστης και, την Δευτέρα (πρώτα ο Θεός) πάμε με τον Νίκο Αντύπα και τον Γιώργο Νταλάρα στο στούντιο να δοκιμάσουμε το πρώτο βήμα μιας ενδεχόμενης (πρώτα ο Θεός!) "δυνατής" συνεργασίας μας που έχει πολλά να πει. Πριν λίγο με πήρε μια καλή φίλη και πολύ γνωστή ηθοποιός για κάτι άλλο. Ουφ, άχ, μεγάλη ανακούφιση τα εκτός "μνημονιολογίας"....

Αντύπας-Δαβαράκης-"θείος"...!!!Ναι,ναι,ναι!!! :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει περάσει 1 ακριβώς χρόνος από την ημέρα που κυκλοφόρησε ο τελευταίος προσωπικός δίσκος του Γ.Νταλάρα....

Κανένας προσωπικός δίσκος μέσα στο 2011... Αλλιώς μας είχε συνηθίσει τα περασμένα χρόνια..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως αλλιώς μας είχε συνηθίσει, Αποστόλη!

Αλλιώς ήταν όμως και οι συνθήκες. Αλλιώς οι συνθέτες και οι στιχουργοί. Αλλιώς οι δισκογραφικές εταιρίες. Αλλιώς η χώρα...

Βέβαια υπήρχαν επανακυκλοφορίες, υπάρχουν αυτές οι πολύ καλές συμμετοχές.

Ο προσωπικός δίσκος είναι άλλο πράγμα όμως και σαφώς το ζητούμενο από όλους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού υπήρχαν και πάλι χρονιές που δεν έβγαζε προσωπικό δίσκο μια φορά το χρόνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλύτερα έτσι. Απ' το να βγάζει χαζομάρες που ξεχνιούνται εν τη γενέσει τους , προτιμάμε τη σιωπή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προτιμάς εσύ! Μην το γενικεύεις γιατί δεν αισθανόμαστε όλοι έτσι όπως περιγράφεις.

Κυρίως όμως, θα προτιμούσα να μιλάς λιγότερο ειρωνικά και προκλητικά.

Edited by Apostolis
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eντάξει ρε παιδιά, δεν είπε τίποτα τραγικό ο άνθρωπος, τη γνώμη του είπε...

Προσωπικά, ούτε ειρωνεία βλέπω, ούτε πρόκληση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το να χαρακτηρίζει "χαζομάρες" τους προσωπικούς του δίσκους χωρίς να προσδιορίζει, τότε γενικεύει. Και τέτοια γενίκευση εμένα με προκαλεί. Επίσης με προκαλεί όταν γενικεύει λέγοντας "προτιμάμε" αντί για "προτιμώ". Επίσης, με προκαλεί που 9 στις 10 φορές που επιλέγει να γράψει ένα post, είναι για να βγάλει χολή. Μην χάσει ευκαιρία!

Και τέλος, καλά θα ήταν να μην κάνουμε άνω κάτω το topic πάλι λόγω μιας τέτοιας αφορμής. Δεν αξίζει να του δώσουμε άλλη διάσταση.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να υιοθετώ την έκφραση χαζομάρες, θα συμφωνήσω ότι η παρουσία του σε επίπεδο προσωπικών δίσκων με νέα τραγούδια ολοένα και υποβαθμίζεται. Μπορεί να φταίει η εποχή, μπορεί οι συνθήκες που επικρατούν στη δισκογραφία , δεν ξέρω τι από όλα φταίει, πάντως από την "Άσφαλτο που τρέχει" και μετά εγώ δεν θυμάμαι μεγάλο τραγούδι που να έμεινε. Έβλεπα πριν από μέρες ένα αφιέρωμα στο Λοίζο από την εκπομπή "Στην Υγειά μας" και άκουσα το Μακεδόνα να τραγουδάει τον καφενέ. Όσο κι αν το έχουμε συνδέσει με τη φωνή του Νταλάρα, ακουγόταν θαυμάσια εκτελεσμένο από άλλον ερμηνευτή γιατί είναι τραγουδάρα από μόνη της και ανεβάζει επίπεδο σε όποιον το τραγουδά. Αντίθετα, τα περισσότερα από τα τραγούδια των δίσκων του των τελευταίων ετών έχουν ανάγκη τη φωνή του και μάλιστα με ακραία ερμηνευτική αρτιότητα για να τα προσέξεις. Αν τα πει κάποιος άλλος θα είναι τραγουδάκια της μιας εβδομάδας, από αυτά που παράγονται μαζικά κάθε χρόνο και διαρκούν μέχρι να εμφανιστεί το επόμενο. Από αυτήν την άποψη, ναι, ούτε εγώ τρελλαίνομαι με την ιδέα μιας νέας επανάληψης από τα ίδια. Ξέρω πολύ καλά πόσο μεγάλος μάστορας είναι, δεν χρειάζεται να μου το αποδείξει πάλι προσπαθώντας να ανεβάσει κατηγορία κάποια μέτρια τραγούδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλοι μου,όλες οι απόψεις είναι δεκτές όμως στο προσωπικό επίπεδο του καθενός.

Δεν μπορώ να φανταστώ δηλαδή ότι δεν υπάρχουν τραγούδια του Νταλάρα που αξίζουν σε άλλους προσωπικούς του

δίσκους μετά την άσφαλτο όπως διάβασα.Είναι το "Ρίξε μιά σκάλα στο φεγγάρι",είναι η "Ξενητιά σου",το "Ναύπλιο",είναι "η Σκουριά",είναι

το"δάκρυ με το δάκρυ",είναι το "γιαυτό υπάρχουνε οι φίλοι",χώρια τα σκόρπια να το πω και έτσι.

Θα μπορούσε ο Γιώργος να ακολουθήσει την παραδοσιακή φόρμα του τραγουδιού,όπως ασφαλή ζεϊμπέκικα και χασάπικα μόνο που οι εποχές δεν

είναι οι ίδιες.Άξιοι δημιουργοί όπως ο Κώστας Βελλιάδης,ο Μιχάλης Τερζής μπαίνουν στο ρεπερτόριο του γεννώντας τραγούδια με αξία,και όπως θα δούμε όλοι και διάρκεια.

Ο Νταλάρας τίποτα λοιπόν δεν αφήνει στην τύχη,ούτε θα κάνει έναν δίσκο μόνο για να έχει παρουσία.

Μα θα δοκιμάσει με τις κιθάρες του,το μεράκι και την αγνότητα του ενός από τους ελάχιστους μουσικούς να περάσει στον κόσμο αυτό που αξίζει.

Αν ήταν όλοι όπως ο Νταλάρας θα τραγουδούσε ο κόσμος περισσότερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους μας, παιδιά! Χωρίς καμιά διάθεση ειρωνίας για να μην παρεξηγηθώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είπα να μην ξαναμιλήσω αλλά δεν μπορώ…

Συγνώμη Apostolis , την ειρωνεία πού την ανακάλυψες;;

Ούτε ποσοστά να έπαιρνες δεν θα ‘κανες έτσι!

Διάβασε και τα σχόλια άλλων φίλων και θα καταλάβεις τι είπα.

Δεν αναφέρθηκα στην 40χρονη πορεία του Νταλάρα ,

αλλά στα τελευταία 10 χρόνια. Τόσο δύσκολο ήταν να το καταλάβεις;

Δεν ταίριαζαν αυτά τα αφελή τραγούδια

ούτε με τη φωνή του , ούτε με την ιστορία του , τι να κάνουμε…

Η άποψή μου δεν αλλάζει και βέβαια δεν αφορά όλα τα τραγούδια.

Τα περισσότερα όμως τα ξέχασε κι ο χρόνος κι εμείς.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ακούω το «Η αιτία είσαι εσύ» ,

το «Στα τραγούδια που σου γράφω» , το «Μην ξεχνάς τον φαντάρο» ,

και τόσα ακόμα , και να …λιποθυμάω από έκσταση.

Ούτε ο ίδιος δεν τα’ ακούει πια!

Και δικαίως , θα προσέθετα , αν μου «επιτρέπεις» να πω την ταπεινή μου άποψη.

Ο ίδιος ανέβασε τον πήχη ψηλά , απ’ το 1969.

Κι ευτυχώς , και για μας και για τη μουσική.

Αν ο μεγαλύτερος τραγουδιστής στην Ελλάδα δεν έχει κάτι καινούργιο να πει ,

ας μην πει τίποτα, δεν χάλασε ο κόσμος… και θα εκτιμηθεί και περισσότερο

μ’ αυτή του τη στάση.

Αδικεί τον εαυτό του , δεν το καταλαβαίνεις;

Είσαι ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ. Ψάξε και βρες κάτι που να στέκεται στην ιστορία σου.

Δηλαδή συγνώμη , η Αλεξίου που δεν βγάζει δίσκο

αναγκαστικά κάθε χρόνο τής στοίχισε πιστεύεις; Το αντίθετο!

Δεν ζητήσαμε να βγάλει τους «Μάηδες» , το «Κάτω από γέφυρες» ,

ή να βρει έναν νέο Κουγιουμτζή…

Αυτά τα λόγια μου ενοχλούν; Δεν σας καταλαβαίνω καθόλου!

Τι μισαλλοδοξία είναι αυτή ρε παιδί μου!

Αντί για ένα Blogπου θα δέχεται όλες τις –μη υβριστικές- απόψεις ,

έχω την αίσθηση ότι βρίσκεται από πάνω μου ένας χωροφύλακας!

Οι άνθρωποι που εκτιμούμε δεν έχουν ανάγκη από

τόσο λιβανιστήρι, κι αυτός ο αμετροεπής θαυμασμός για

τα πάντα στερείται και λογικής και αισθητικής.

Μεγάλος , ανεπανάληπτος , με ρεπερτόριο που δεν επιδέχεται

αμφισβήτησης , αλλά ας μην τα καθαγιάζουμε όλα.

Κακό του κάνεις μ’ αυτές τις κριτικές , κι αν θέλεις το ακούς.

Δεν ξέρω αν μπορώ να σε πείσω αλλά δεν θαυμάζεις τον Νταλάρα

περισσότερο από άλλους ή από μένα. Να ‘σαι σίγουρος γι αυτό!

Δυστυχώς αγαπάμε τα ίδια πράγματα αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο.

Συγνώμη! (και σε σένα Χελιδόνι….)

Αυτά. Δεν θα επανέλθω , χρονιάρες μέρες έρχονται , μην χαλιόμαστε.

Υ.Γ. Pnikol 70 και Πολυμήχανε , σας αυχαριστώ.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...