Theodore

Μια στιγμή για πάντα

40 posts in this topic

Ας σχολιάσουμε εδώ το καινούριο τραγούδι!

Εμένα μου άρεσε πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

H ταινία λέγεται "Το τανγκό των Χριστουγέννων" όχι το "τάγνκο".

Κι εμένα μου άρεσε. Σχολιασμό έχω κάνει στο topic για τη νέα κυκλοφορία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουν λάθος τον τίτλο της ταινίας! Στο τραγούδι μέσα λέει "σε ένα τάνγκο για δυοοοοοο"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είδες να λέει "σ' ένα τάνγκο των Χριστουγέννων για δυοοοοοο"? :razz: :razz: :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ λέω να στείλεις κι ένα mail στον Καστανιώτη να αλλάξει τον τίτλο στο βιβλίο. Να το τεκμηριώσεις κιόλας. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην ταινία το τραγούδι ακούγεται στους τίτλους τέλους. Δηλαδή, εκεί που έχουν ανάψει τα φώτα και έχει σηκωθεί (σχεδόν) όλος ο κινηματογράφος. :razz:

Κρίμα γιατί χάνεται λίγο έτσι. Αλλά το μουσικό θέμα κυριαρχεί σε όλη την ταινία.

Το ενδιαφέρον στη χτεσινή πρεμιέρα (Σιδερή & Θανάση, ευχαριστώ) ήταν η παρουσία ζωντανής ορχήστρας που συνόδευε την προβολή της ταινίας! Πέτρο, επειδή κάτι ανέφερες για ένα όργανο, ακκορντεόν είδα εγώ. Επίσης, μέτρησα γύρω στα 15-20 βιολιά!!!

Ακόμη πιο ενδιαφέρον όμως ήταν ο μπουφές στη δεξίωση που ακολούθησε.... :giggle:

ΥΓ: Η ταινία μου άρεσε αρκετά! Ωραία ιστορία, ωραία φωτογραφία, ωραίοι ηθοποιοί, ωραία μουσική! Επειδή όμως θίγει κι ένα ζήτημα που αρκετούς άντρες τους ενοχλεί, ενδεχομένως να μην αρέσει σε όλους. Είναι όμως πολύ όμορφα αποτυπωμένο... Αξίζει βέβαια να αναφέρω πως, όπως κάθε ελληνική ταινία, το τέλος κάπως είναι... Η συγκεκριμένη είχε το στοιχείο της έκπληξης που το έκανε όμως αρκετά καλύτερο.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτρο, επειδή κάτι ανέφερες για ένα όργανο, ακκορντεόν είδα εγώ.

Δεν αποκλείεται! Είχα μιλήσει για "μπαγιάν", που έχει κάποιες διαφορές σε σχέση με το ακορντεόν. Προφανώς να υπήρχε ακορντεόν στη Live παρουσίαση γιατί το μπαγιάν είναι δύσκολο και το παίζει καλά ένας: ο Ηρακλής Βαβάτσικας...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

To τραγούδι θα κυκλοφορήσει και σε συλλεκτικό βινύλιο!

tango.jpg

Τελικά το βινύλιο στάλθηκε σε κάποιους πριν την πρεμιέρα, υποθέτω ως promo της ταινίας μαζί με τη σχετική πρόκληση, πιθανόν σε δημοσιογράφους μόνο. Και δεν περιέχει το κομμάτι "Μια στιγμή για πάντα", αλλά μόνο το μουσικό θέμα, αυτά το 2-2.30 λεπτά που διαρκεί το τρέιλερ της ταινίας. Αυτό ακριβώς μας είπε ο συνθέτης της μουσικής Γ. Αιόλου. Σίγουρα πάντως θα κυκλοφορήσει το soundtrack σε cd!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρίμα!! :unsure: :unsure:

Θα μπορούσαμε να το βρούμε έστω εδω τα μέλη του φόρουμ με κάποιο τρόπο;

Θα μ ενδιέφερε ακόμα κι αν έχει το ορχηστρικό θέμα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείς να βρούμε Μάριε? Το κομμάτι που υπάρχει στο βινύλιο που μοίρασαν? Είναι το ίδιο με το θέμα του τρέιλερ. Και θα υπάρχει και στο cd που θα κυκλοφορήσει. Ή εννοείς να βρούμε το βινύλιο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το βινύλιο μιλάω εννοώ μηπως ή εταιρεία έχει κάποια αποθέματα..Αλήθεια απο ποιά εταιρεία κυκλοφορεί;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια εταιρεία είναι ούτε αν έχει κάποια αποθέματα. Επειδή ρώτησες όμως αν μπορούμε "να το βρούμε έστω εδω τα μέλη του φόρουμ με κάποιο τρόπο;" οφείλω να σου ομολογήσω πως αν το βρω θα το κρατήσω για μένα. :razz: Αστειεύομαι... Απλώς θέλω να σου πω ότι κάτι σε μαζικό επίπεδο δε νομίζω να βρεθεί.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

οφείλω να σου ομολογήσω πως αν το βρω θα το κρατήσω για μένα. :razz: Αστειεύομαι...

Αστειεύεσαι; Δηλαδή αν το βρεις δεν θα το κρατήσεις; :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

If it appears on eBay... Hristara, will buy it!! :razz::giggle::laugh::D

Maro, make the auction, just for me!!! :D :D :D :D

Edited by Hristaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marco, make the auction, just for me!!! :D :D :D :D

Who's Marco Hristaki;

Μarco Vamvakaris;

OPPPPS... Maro!!! :D :D :D

Damn Spell check!!! :giggle: :giggle: :giggle:

Thano, do you want Santa, to put you on his NAUGHTY list?!!! ;):naughty::xmas:

Marco Polo?

Not you too, Apostolis!!! :razz::laugh::D

Apostolis, I'm putting your Christmas gift on eBay!!! :giggle: :giggle: :giggle: :giggle:

Luckly for you, Apostolis, my eBay listing wasn't accepted!! :razz::laugh::D :D

Edited by Hristaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει κι εδώ το τραγούδι ως attachment στο τέλος του άρθρου...

Το soundtrack της ταινίας "Το Τανγκό των Χριστουγέννων"

Thu, 17/11/2011 - 15:05 — Mediasoup

to_tango_twn_xristougenwn_ex1.jpg

Η εταιρία N-ORASIS με χαρά σας παρουσιάζει σε πρώτη Πανελλήνια μετάδοση το τραγούδι που γράφτηκε για την ταινία "ΤΟ ΤΑΝΓΚΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ" η οποία θα ξεκινήσει να προβάλλεται στις αίθουσες από 1η Δεκεμβρίου.

Η μουσική του Γιάννου Αιόλου, οι στίχοι της Ελένης Ζιώγα και η φωνή του Γιώργου Νταλάρα, θα σας ταξιδέψουν.

ΤΟ ΤΑΝΓΚΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ στο ΜΕΓΑΡΟ...

Η ταινία βγαίνει στις αίθουσες 1η Δεκεμβρίου 2011.

Avant Premiere: 21 Νοεμβρίου 2011 στο Μέγαρο Μουσικής

Η N-ORASIS & η Village Roadshow παρουσιάζουν την νέα τους ταινία 'ΤΟ ΤΑΝΓΚΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ', βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστορήματα του Γιάννη Ξανθούλη, σε σκηνοθεσία του Νίκου Κουτελιδάκη.

Τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2011, ώρα 21.00, στην αίθουσα Τριάντη του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών θα πραγματοποιηθεί η avant premiere της ταινίας ΤΟ ΤΑΝΓΚΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ για 1600 καλεσμένους (μόνο με προσκλήσεις) δημοσιογράφους, ανθρώπους των τεχνών κλπ.

Η πρωτοτυπία έγκειται στο οτι ενώ θα παρακολουθούμε την ταινία, η μουσική θα παίζεται ζωντανά από τη Συμφωνική Ορχήστρα της Βουλγαρίας SIF309 υπό τη διεύθυνση του συνθέτη Γιάννου Αιόλου, σε απόλυτο συγχρονισμό με την ταινία.

Αυτό το εγχείρημα αν και έχει γίνει πολλές φορές στο εξωτερικό, είναι η πρώτη φορά που επιχειρείται στην Ελλάδα.

Η μουσική της ταινίας είναι πλημμυρισμένη από μουσικές τάνγκο που έχουν γραφεί ειδικά για την ταινία, αλλά φέρουν τη δομή συμφωνικού score.

Η ταινία αναφέρεται στη ζωή 4 ανθρώπων που φτιάχνουν μεταξύ τους 3 ερωτικές σχέσεις. Γι αυτό και τα βασικά μουσικά μοτίβα της ταινίας, είναι 3, τα οποία αλλάζουν, εξελίσσονται, αλληλοτροφοδοτούνται και μπερδεύονται όπως και οι ίδιοι οι ήρωες.

Η ιστορία μας ταξιδεύει σε ένα σκληροτράχηλο περιβάλλον κατά τα χρόνια της δικτατορίας όπου ο έρωτας διεκδικεί να βρει το δικό του διέξοδο.

Σκηνοθεσία: Νίκος Κουτελιδάκης

Σενάριο: Βαγγέλης Νάσης

Πρωταγωνιστούν: Γιάννης Μπέζος (Μανώλης Λόγγος), Αντίνοος Αλμπάνης (Λάζαρος Λαζάρου), Γιάννης Στάνκογλου (Στέφανος Καραμανίδης), Βίκυ Παπαδοπούλου (Ζωή Λόγγου), Ελένη Κοκκίδου (Παρασκευή), Βασίλης Ρίσβας (Νότης Βοσκόπουλος)

Τη μουσική της ταινίας έχουν ερμηνεύσει ένα σύνολο εγχόρδων από τη Νέα Υόρκη, τη Βοστόνη, και το Κολόμπους (Οχάιο) ο Άγγλος μπαντονεονίστας Julian Roland, καθώς και Έλληνες μουσικοί που δημιούργησαν ένα αρκετά μεγάλο συμφωνικό σύνολο που ξεπερνά τους 70 μουσικούς.

Τη μουσική υπογράφει ο Γιάννος Αιόλου. Το τραγούδι της ταινίας 'Μια στιγμή για πάντα' είναι βασισμένο στο κεντρικό θέμα της μουσικής της ταινίας. Τους στίχους έχει γράψει η Ελένη Ζιώγα και έχει ερμηνεύσει εξαιρετικά ο Γιώργος Νταλάρας.

Λίγα λόγια για την υπόθεση της ταινίας:

Ο υπολοχαγός Στέφανος Καραμανίδης (Γιάννης Στάνκογλου) είναι σιωπηλά ερωτευμένος με την Ζωή (Βίκυ Παπαδοπούλου), σύζυγο του συνταγματάρχη Μανώλη Λόγγου (Γιάννης Μπέζος). Ονειρεύεται να βρεθεί κοντά της έστω και για δυο λεπτά, όσο κρατά ένα τανγκό στη στρατιωτική γιορτή των Χριστουγέννων. Για να μάθει να χορεύει θα ζητήσει τη βοήθεια ενός φαντάρου, του Λάζαρου Λαζάρου (Αντίνοος Αλμπάνης). Οι ζωές των ηρώων μπλέκονται σε μια σειρά γεγονότων που θα κορυφωθούν την ημέρα των Χριστουγέννων, στη γιορτή, στο Τανγκό των Χριστουγέννων...

Η ταινία είναι συμπαραγωγή των N-ORASIS, Village Roadshow, ΕΡΤ, NOVA, SARNITECH και του ΕΚΚ.

Από την 1η Δεκεμβρίου η ταινία θα παρουσιαστεί σε 65 αίθουσες σε όλη την Ελλάδα από την VILLAGE.

Συντελεστές

Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Γιώργος Γεωργίου

Ηχοληψία: Βαγγέλης Ζέλκας

Μουσική: Γιάννος Αιόλου

Μοντάζ: Λάμπης Χαραλαμπίδης

Executive Producers: Φρόσω Ράλλη, Αλέξανδρος Μίντζιας InArt

Διεύθυνση Φωτογραφίας: Γιάννης Δρακουλαράκος

Executive Producer: Κώστας Σούσουλας

Παραγωγός: Γιάννης Εξηντάρης

Σενάριο: Βαγγέλης Νάσης

Σκηνοθεσία: Νίκος Κουτελιδάκης

Παραγωγή: N-Orasis Audiovisual Productions LTD

Σε συμπαραγωγή με τη Sarnitec Construction Company S.A., τη Nova και τη Graal

to_tango_twn_xristougenwn_afissa.jpg

Για την Ν-ORASIS

Υπεύθυνη Επικοινωνίας Ρίτα Σίσιου

Attachment:

http://www.mediasoup.gr/node/46790

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Δ.Δ πρέπει να είναι ο Δημήτρης Δανίκας.

http://www.tanea.gr/...le/?aid=4675338

Προσεχώς... «Τανγκό»

Α ρε Νίκο. Τον αγέραστο Κουτελιδάκη εννοώ. Που με το «Τανγκό των Χριστουγέννων» έπεσε από την Ακρόπολη, αλλά κατάφερε να σταθεί όρθιος και αρτιμελής. Χωρίς την παραμικρή αμυχή. Δεν κατάφερα να του το πω. Γιατί τις προάλλες στο Μέγαρο Μουσικής, μετά την κοσμοπολίτικη πρεμιέρα, τον είχαν καταπιεί χειροκροτήματα, συγχαρητήρια και δεκάδες ασπασμοί. Το στόρι από το ομότιτλο μυθιστόρημα του Γιάννη Ξανθούλη σε ένα ελλιποβαρές αλλά συμπυκνωμένο σενάριο του Βαγγέλη Νάση. Οπου ο έρωτας ενός υπολοχαγού της χούντας του 1970, με το όνομα Στέφανος, στον Εβρο φουντώνει για τα μάτια της Ζωής, συζύγου του αυταρχικού αντισυνταγματάρχη Μανώλη. Εξι ονόματα συγκράτησα αυθορμήτως και συναισθηματικώς: του Γιάννη Στάνκογλου, της Βίκυς Παπαδοπούλου (το δίδυμο των παράνομων εραστών), του μουσικού Γιάννου Αίολου, της στιχουργού Ελένης Ζιώγα, της φωνής του Γιώργου Νταλάρα στο άσμα του φινάλε «Μια στιγμή για πάντα» και του διευθυντή φωτογραφίας Γιάννη Δρακουλαράκου. Εικόνες πλήρους τηλεοπτικής αισθητικής. Αλλά τώρα ποιον ενδιαφέρει μια τόσο ασήμαντη και μικρή λεπτομέρεια σαν κι αυτή; Αντε και από 1η Δεκεμβρίου η ετυμηγορία των θεατών θα δείξει πόσοι θα χορέψουν αυτό το... τανγκό!

Δ.Δ.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως το τραγούδι είναι τέλειο! Εγω το έχω... λιώσει! :music::walkman::whistling2:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...