Alona

"Είσοδος ελεύθερη" στο Ίλιον (05.03.2012)

267 posts in this topic

Μια δήλωση του Τάκη Μπουρμά (αλήθεια , οι άλλοι "συνάδελφοί" του πού να είναι άραγε.......).

Την δανείζομαι απ' τη φίλη 'Ελι Γεωργίου , στο Facebook:

Takis Bourmas

Είμαι κάθετα αντίθετος σε κάθε μορφή βίας απ’ όπου κι αν προέρχεται,

δεν πιστεύω ότι λύνει κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα.

Η εικόνα που είδα χθες στην συναυλία του Νταλάρα ήταν λίαν επιεικώς σοκαριστηκή,

απαράδεκτη, και πολύ ανησυχητική για την πορεία μας σαν λαός.

Φίλοι!!!! Άλλος είναι ο εχθρός και βλέποντας αυτές της αντιδράσεις μας τρίβει τα χέρια του,

πολύ φοβάμαι ότι αυτός ο δρόμος θα μας βγάλει με μαθηματική ακρίβεια στον αλληλοσπαραγμό,

θα μας φτάσει σε τόσο χαμηλά και ζωώδη επίπεδα που σκοτωνόμαστε μεταξύ μας

γιατί του ενός η μακαρονάδα θα έχει κιμά και του άλλου σάλτσα, ενώ οι πραγματικοί ένοχοι

θα ζουν υπερπολυτελή ζωή πολύ μακριά απ’ το πεδίο της μάχης που οι ίδιοι θα έχουν στήσει.

Αυτά που λέω ούτε υπερβολές είναι ούτε φαντασιώσεις, έχουν ξανά γίνει στο παρελθόν,

δεν έχει κάποιος παρά να ρίξει μια ματιά στην Ιστορία.

Ο λαός που δεν μαθαίνει απ’ τα ιστορικά λάθη του είναι υποχρεωμένος να τα ξανά κάνει με ότι συνεπάγεται αυτό.

Έχω συνεργαστεί με τον Νταλάρα από το 1983 μέχρι το 1996,

όσο κι αν προσπαθώ να βρω μια απρεπή συμπεριφορά εκ μέρους του δεν βρίσκω.

Ποτέ δεν έριξε κανέναν απ’ τους συνεργάτες του, ποτέ δεν αθέτησε το λόγο του,

ποτέ δεν τον άκουσα να λέει ψέματα σε κανέναν απ’ τους συνεργάτες του. Κτλ. Κτλ. Κτλ.

Θεωρώ βάσει αυτού ότι πριν φτάσουμε να διαπομπεύουμε τον Νταλάρα έχουν χιλιάδες άλλοι σειρά

των οποίων οι πράξεις έχουν απευθείας αντίκτυπο στην καθημερινότητά μας.

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι το γνωρίζουμε,ας το'χουμε κι εδώ να το ακούμε....μεταξύ 30' και 45' μιλάει στον Καραμέρο...

http://www.flash.gr/audio/5938

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά Neck. Αυτή η διευκρινιστική του δήλωση δεν έπαιξε ΠΟΥΘΕΝΑ!!

Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να καταλογίζουν πολλοί το λάθος στην σύζυγό του, αλλά ο Γιώργος είναι άνθρωπος με δυνατή βούληση και με ισχυρή γνώμη. Θα έπρεπε να προβλέψει ότι δεν θα είναι και τόσο καλοδεχούμενος σε όλες τις γειτονιές που διοργάνωσε τις δωρεάν συναυλίες του, ειδικά σε αυτή την χρονική στιγμή.

Μην με παρεξηγείτε, είμαι κι εγώ Νταλαρικός σε πολύ προχωρημένο στάδιο.

Απλά θέλω να τονίσω ότι το timing του δεν ήταν και τόσο καλό.

Οι τραμπούκοι είναι μια ομάδα ανθρώπων ανεγκέφαλων που ουσιαστικά γουστάρουν να κάνουν χουλιγκανισμούς όπου κι αν βρεθούν, είτε στα γήπεδα, είτε στο Σύνταγμα είτε στην συναυλία αυτή του Νταλάρα, κι "εκφράζονται" σπάζοντας, βρίζοντας, πετώντας μπουκάλια και γιαούρτια, νιώθουν ότι είναι "κάτι", τάχα μου η συνείδηση του λαού, γιατί σαν άτομα νιώθουν ότι δεν έχουν καταφέρει τίποτε στην ζωή από μόνοι τους και δεν έχουν καμία αξία κλπ.

Νομίζω ότι πολλή σημασία τους δόθηκε, μέσα από όλον αυτό τον ντόρο και πρέπει κάπου να σταματήσει αυτό.

Ο Νταλάρας καταξιώθηκε μέσα από τους αγώνες του και σαν άνθρωπος και σαν καλλιτέχνης, και δεν χρειάζεται άλλα εύσημα εδώ που βρίσκεται. Οι χώροι που συνήθως τραγουδά δεν είναι μη προσβάσιμοι στον λαό, οπότε όποιος θέλει πληρώνει ένα εισιτήριο και τον βλέπει. Όταν τραγούδησε στο Ολυμπιακό στάδιο και το γέμισε για δύο βραδιές με 160.000 άτομα, ούτε μόνο αριστερούς είχε μαζέψει, αλλά ούτε και μόνο το ακροατήριο της λυρικής σκηνής!

Μπράβο του παντώς που σαν καλός καπετάνιος δεν εγκατέλειψε το καράβι του (την σκηνή) ως το τέλος του ταξιδιού (συναυλίας) κι ας είχε πολλές φουρτούνες και μπουρίνια . Δεν χρειάζεται όμως να πάθει και κάτι από κάποιους ανεγκέφαλους για να μας αποδείξει ότι είναι ο Νταλάρας του λαού. Αυτό το ξέρουμε όλοι όσοι τον παρακολουθούμε τόσα χρόνια, και δεν είμαστε καθόλου λίγοι. Τον αγαπάμε για αυτό που είναι και για την τεράστια προσφορά του στην Ελληνική μουσική. Δεν χρειάζονται άλλες αποδείξεις.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο του παντώς που σαν καλός καπετάνιος δεν εγκατέλειψε το καράβι του (την σκηνή) ως το τέλος του ταξιδιού (συναυλίας) κι ας είχε πολλές φουρτούνες και μπουρίνια .

!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου στοίχισε πολύ η χτεσινή βραδιά σε προσωπικό επίπεδο. Γιατί φτάσαμε σε αυτό το σημείο ρε γαμώτο....

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι το γνωρίζουμε,ας το'χουμε κι εδώ να το ακούμε....μεταξύ 30' και 45' μιλάει στον Καραμέρο...

http://www.flash.gr/audio/5938

Σωστά Neck. Αυτή η διευκρινιστική του δήλωση δεν έπαιξε ΠΟΥΘΕΝΑ!!

Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε....

Την ετοιμάζω τώρα για youtube... Ξεσκίστε τις αναρτήσεις παντού!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στάθης Δρογώσης (από facebook):

"Ο Νταλάρας έχει πει κάποια από τα σημαντικότερα τραγούδια στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού.Στη μεταπολεμική Ελλάδα μόνο αυτός και η Χαρούλα είχαν τόση μεγάλη επιρροή στον κόσμο. Είναι η προσφορά του στην τέχνη κομμάτι του νεοελληνικού πολιτισμού.Τα τραγούδια που είπε κυλάνε στο αίμα μας. Από σεβασμό λοιπόν στους ποιητές και στους συνθέτες που τον εμπιστεύτηκαν διαφωνώ με τις αποδοκιμασίες στις συναυλίες.Η πιο σωστή για μένα αντίδραση είναι η αποχή από τις συναυλίες του για όσους δεν αντέχουν να τον ακούνε πια.Τρομάζω στη σκέψη να χαθούν μαζί με τον Νταλάρα και τα τραγούδια που είπε.Οι πραγματικοί αγωνιστές δε θέλουν λυντσαρίσματα. Θέλουν μια καινούρια κοινωνία. Ανθρώπινη και με αλληλεγγύη."

Από την άλλη, δείτε με πόσο πάθος καταδικάζει τα γεγονότα η Μυρσίνη Λοΐζου & ΣΙΑ...

http://twitter.com/mirsiniloizou

Επίσης μέσα στα πρόσφατα tweets της, ανακάλυψα το παρακάτω link:

http://risinggalaxy.wordpress.com/2012/03/06/%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%bd%ce%b5%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b1-%ce%bb%cf%8c%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b5%ce%af%cf%87%ce%b1%ce%bd-%cf%84%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1%ce%bf%cf%8d%cf%81%cf%84%ce%b9/

Άραγε έτσι έγινε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι και η Ελληνοφρένεια (και σωστά βέβαια) δηλώνει κατά των όσων έγιναν, παρόλα αυτά αν δείτε από κάτω ένα σχόλιο που υπάρχει, λέει ένας ότι θέλουν κι αυτοί (η Ελληνοφρένεια) δηλαδή, γιαούρτωμα! Αυτός που το έγραψε, είναι πολύ πιθανόν να είναι "fan" της Ελληνοφρένειας, και τώρα που κι αυτή είπε κάτι που δεν του άρεσε, "προτείνει" γιαούρτωμα! Α ρε κωλοτούμπες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μαρεσε αυτο που γραφτηκε για τη cyta, πραγματι μοιραζαν?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου στοίχισε πολύ η χτεσινή βραδιά σε προσωπικό επίπεδο. Γιατί φτάσαμε σε αυτό το σημείο ρε γαμώτο....

...ξαγρυπνησμενοι, με ξεριζωμενη την καρδια σημερα....

Στην καλοσυνη του να μην ξοδευτουμε με εισητηριο φετος, καταληξαμε να ζουμε αυτο το μαρτυριο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουν περάσει τόσες ώρες μετά το συμβαν και παραμένω οργισμένος, φοβισμένος, συγχυσμένος... δεν θέλω να μεταφέρω ένα αίσθημα ηττοπάθειας, αλλά το κλίμα αυτό που έζησα χθες το βράδυ, ήταν πρωτόγνωρο. Ήταν απαίσιο, απερίγραπτο. Αισθάνθηκα απαίσια για ότι συνέβη.

Περίμενα αντιδράσεις ορισμένων, πιο έντονες αυτή τη φορά απο αυτές της Νίκαιας. Συμφωνώ με αυτές και τις αποδέχομαι μέχρι τα γιουχαίσματα, την ανάρτηση πανό και την διαμοίραση φει-βολάν, αλλά ως εκεί... το γεγονός οτι επιτέθηκαν στον απλό κόσμο για να επιβάλουν δια της βίας τις απόψεις τους τους αφαιρεί κάθε ψήγμα δίκιου... πιαστήκαμε όλοι μας με αρκετούς στα χέρια, ενώ ο Νταλάρας τραγουδούσε απο πάνω... Ακόμη και τώρα, αισθάνομαι πολύ άσχημα για να γράψω το οτιδήποτε παραπάνω. Άλλωστε αναφέρθηκαν ήδη.

Απο όλα όμως όσα έζησα - ζήσαμε χτες, μια μόνο σκηνή έχει χαραχτεί ανεξίτηλα στο μυαλό μου: τον Γιώργο να τραγουδά "και τώρα εισπράττουμε απο την εξέδρα μας βροχή δεκάρικα", και γύρω του να μαίνεται ο χαρτοπόλεμος... :pity:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μαρεσε αυτο που γραφτηκε για τη cyta, πραγματι μοιραζαν?

...Αν ησουν στο Ν.Ηρακλειο και στη Νικαια θα προσεχες οτι βοηθησαν ως χορηγοι [οπως ειχε πει για τα εξοδα της σκηνης η του φωτισμου].

Το προβλημα ειναι οτι ειναι Κυπριακη εταιρεια? Σ αυτο στεκεστε και σεις?... Μου φαινεται αρχιζετε να παρασυρεσθε...

Αναρωτιεστε ακομα πως εγιναν τα πραγματα ανεβαζοντας τις κακοηθειες ενος συμμετεχοντος στο χθεσινο αισχος!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν παρασυρομαι!! αλλα μπαινω στην απιστευτα ψυχοφθορα διαδικασια να απανταω για ολα αυτα σε οτι μ....α μου λεν!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://greece.greekr...ncert-in-ilion/

George Dalaras Attacked During Concert in Ilion

By A. Papapostolou on March 6, 2012 in News

George-Dallaras.jpg

Singer George Dalaras was on the receiving end of verbal abuse as well as bottles of water, coffee cups

and yogurt during a concert on Monday night.

Billed as a solidarity concert, the admission-free event took place at Ilion, western Athens.

Dalaras, a UNHCR Goodwill Ambassador, remained on stage as members of the audience shouted “traitor”

and threw various objects in his direction.

The crowd is mostly raged with the fact that Dalaras’ wife, Anna, is a PASOK deputy and former deputy

employment minister during the Papandreou government which supported the Greek bailout packages.

“I’m here because I want to and because I believe that actions speak louder than words,” Dalaras said

at the end of the concert.

The artist is a veteran performer whose songs are mostly connected with the left. In a recent interview

on Greek TV Dalaras said that he does not agree with the bailout packages but that there is no other

solution for Greece at this stage.

Watch the video to see what happened during the concert:

also on Ekathimerini

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_06/03/2012_431341

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στάθης Δρογώσης (από facebook):

"Ο Νταλάρας έχει πει κάποια από τα σημαντικότερα τραγούδια στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού.Στη μεταπολεμική Ελλάδα μόνο αυτός και η Χαρούλα είχαν τόση μεγάλη επιρροή στον κόσμο. Είναι η προσφορά του στην τέχνη κομμάτι του νεοελληνικού πολιτισμού.Τα τραγούδια που είπε κυλάνε στο αίμα μας. Από σεβασμό λοιπόν στους ποιητές και στους συνθέτες που τον εμπιστεύτηκαν διαφωνώ με τις αποδοκιμασίες στις συναυλίες.Η πιο σωστή για μένα αντίδραση είναι η αποχή από τις συναυλίες του για όσους δεν αντέχουν να τον ακούνε πια.Τρομάζω στη σκέψη να χαθούν μαζί με τον Νταλάρα και τα τραγούδια που είπε.Οι πραγματικοί αγωνιστές δε θέλουν λυντσαρίσματα. Θέλουν μια καινούρια κοινωνία. Ανθρώπινη και με αλληλεγγύη."

Από την άλλη, δείτε με πόσο πάθος καταδικάζει τα γεγονότα η Μυρσίνη Λοΐζου & ΣΙΑ...

http://twitter.com/mirsiniloizou

Επίσης μέσα στα πρόσφατα tweets της, ανακάλυψα το παρακάτω link:

http://risinggalaxy.wordpress.com/2012/03/06/%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%bd%ce%b5%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b1-%ce%bb%cf%8c%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b5%ce%af%cf%87%ce%b1%ce%bd-%cf%84%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1%ce%bf%cf%8d%cf%81%cf%84%ce%b9/

Άραγε έτσι έγινε?

Φυσικά και δεν έγινε έτσι. Όποιος ήταν εκεί ξέρει τι έγινε: 50 βρομιάρηδες ξερακιανοί τραμπούκοι (οι οποίοι δηλώνουν αντιεξουσιαστές, αναρχικοί και γω δεν ξέρω τι άλλο) προσπάθησαν να σταματήσουν τη συναυλία και ευτυχώς δεν το κατάφεραν. Το ερώτημα είναι τι θα κάνει ο Νταλάρας από εδώ και πέρα, γιατί χθες κατάφερε και τους έβαλε στη θέση τους, τους ανάγκασε να γυρίσουν στις τρύπες τους, αλλά δεν μπορεί να υφίσταται τέτοια πράγματα σε κάθε συναυλία και να κινδυνεύει η ζωή του και των μουσικών και βεβαίως και του κόσμου που έρχεται να παρακολουθήσει (υπήρχαν πολλοί με μικρά παιδιά εκεί μέσα).

Και δεν νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι τραμπούκοι προέρχονταν από την περιοχή, ήταν οργανωμένοι με σκοπό να πλήξουν τον Νταλάρα και φοβάμαι ότι θα επιχειρήσουν να κάνουν τα ίδια και αλλού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μαρεσε αυτο που γραφτηκε για τη cyta, πραγματι μοιραζαν?

Το προβλημα ειναι οτι ειναι Κυπριακη εταιρεια?

Φυσικά! Γιατί καμία "ελληνική" εταιρεία δεν είχε την ευαισθησία να πράξει το ίδιο, η Κυπριακή τους έβαλε τα γυαλιά και σκυλιάσανε. :sly:

Λοιπόν... Πάρ' τε το και ξεσκίστε το! Παντού!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στάθης Δρογώσης (από facebook):

"Ο Νταλάρας έχει πει κάποια από τα σημαντικότερα τραγούδια στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού.Στη μεταπολεμική Ελλάδα μόνο αυτός και η Χαρούλα είχαν τόση μεγάλη επιρροή στον κόσμο. Είναι η προσφορά του στην τέχνη κομμάτι του νεοελληνικού πολιτισμού.Τα τραγούδια που είπε κυλάνε στο αίμα μας. Από σεβασμό λοιπόν στους ποιητές και στους συνθέτες που τον εμπιστεύτηκαν διαφωνώ με τις αποδοκιμασίες στις συναυλίες.Η πιο σωστή για μένα αντίδραση είναι η αποχή από τις συναυλίες του για όσους δεν αντέχουν να τον ακούνε πια.Τρομάζω στη σκέψη να χαθούν μαζί με τον Νταλάρα και τα τραγούδια που είπε.Οι πραγματικοί αγωνιστές δε θέλουν λυντσαρίσματα. Θέλουν μια καινούρια κοινωνία. Ανθρώπινη και με αλληλεγγύη."

Από την άλλη, δείτε με πόσο πάθος καταδικάζει τα γεγονότα η Μυρσίνη Λοΐζου & ΣΙΑ...

http://twitter.com/mirsiniloizou

Επίσης μέσα στα πρόσφατα tweets της, ανακάλυψα το παρακάτω link:

http://risinggalaxy.wordpress.com/2012/03/06/%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%bd%ce%b5%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b1-%ce%bb%cf%8c%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b5%ce%af%cf%87%ce%b1%ce%bd-%cf%84%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1%ce%bf%cf%8d%cf%81%cf%84%ce%b9/

Άραγε έτσι έγινε?

Φυσικά και δεν έγινε έτσι. Όποιος ήταν εκεί ξέρει τι έγινε: 50 βρομιάρηδες ξερακιανοί τραμπούκοι (οι οποίοι δηλώνουν αντιεξουσιαστές, αναρχικοί και γω δεν ξέρω τι άλλο) προσπάθησαν να σταματήσουν τη συναυλία και ευτυχώς δεν το κατάφεραν. Το ερώτημα είναι τι θα κάνει ο Νταλάρας από εδώ και πέρα, γιατί χθες κατάφερε και τους έβαλε στη θέση τους, τους ανάγκασε να γυρίσουν στις τρύπες τους, αλλά δεν μπορεί να υφίσταται τέτοια πράγματα σε κάθε συναυλία και να κινδυνεύει η ζωή του και των μουσικών και βεβαίως και του κόσμου που έρχεται να παρακολουθήσει (υπήρχαν πολλοί με μικρά παιδιά εκεί μέσα).

Και δεν νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι τραμπούκοι προέρχονταν από την περιοχή, ήταν οργανωμένοι με σκοπό να πλήξουν τον Νταλάρα και φοβάμαι ότι θα επιχειρήσουν να κάνουν τα ίδια και αλλού.

Πολυ φοβαμαι οτι εχεις δικιο...Δεν νομιζω οτι θα μεινουν αδιαφοροι στις υπολοιπες βραδυες...Και μ αυτες τις χυδαιοτητες που γραφουν στα blogs, που βγαζουν μισος χρονων,ειρωνειες κι απαξιωση, θα το μετατρεψουν ως ''event'' βαβουρας και χαβαλε προστιθεμενων κωλοπαιδων!!! Και ηταν μολις η τριτη του βραδυα...

Το θεμα ειναι πως εμεις μπορουμε να δρασουμε........ Σκεφτειτε το! Το Σαββατο ειναι πολυ κοντα....Δεν μπορω να διανοηθω να τον αφησουμε να ξαναζησει αλλο ενα μαρτυριο!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντωμεταξυ ακουτε προσεκτικά τι ρωτάει η Τσαπανίδου?

Λεει: "Εσείς συμφωνείτε με την απώλεια εθνικής κυριαρχίας που επικαλείται ο κοσμος και που βρίσκει καθόλου κακό πράγμα ο Θόδωρος Πάγκαλος?"

Και η απάντηση: "Συμφωνώ (σημείωση δική μου: ότι όντως έτσι συμβαίνει και έχει δίκιο ο κόσμος να επικαλείται κάτι τέτοιο), αλλά δεν υπερβάλλω (σημείωση δική μου: υπερβολική είναι η δήλωση του Πάγκαλου ότι δεν είναι κακό πράγμα)".

Και επειδή βαρέθηκα να είμαι ήρεμη......

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ? Γ@μώ τα ελληνικά τους γ@μώ! ΕΛΕΟΣ! :angry:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ? Γ@μώ τα ελληνικά τους γ@μώ! ΕΛΕΟΣ! :angry:

Η παρανόηση έγκειται στο οτι ΔΕΝ μάθανε Ελληνικά, γιατί φροντίσανε να μην μάθουν Ελληνικά...

Για να μην αναφερθώ στην ηλίθια παρουσιάστρια που το παίζει γνώστης πάντων (πώς αλλιώς; είναι στο εξυπνότερο κανάλι) και πετάγεται απο το ένα ερώτημα στο άλλο, δίχως να τα διαχωρίζει... το κάνει με όλους.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καλύπτουν επίτηδες και πρέπει κάτι να κάνει ο ίδιος πλέον!

Γιατί , εγώ δεν αντέχω να το ξαναζήσω αυτό , τελείωσε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιλέγω να βρεθώ κοντά στον κόσμο. Με ανοιχτές πόρτες για όσους αγαπούν, αλλά κι όσους πικραίνονται. Σε κάθε περίπτωση με πράξεις, χωρίς να κρύβομαι πίσω από δάφνες του χτες. Με ξεκάθαρη θέση που βασίζεται στα 42 χρόνια αυτόνομης πορείας.

Άλλωστε την κριτική την αποζητώ, μια κι από τον κόσμο έρχομαι και σε αυτόν αναφέρομαι. Το δικαίωμα στη διαμαρτυρία, ακόμα και των μειοψηφιών είναι κατοχυρωμένο. Όχι μόνο δεν έχω πρόβλημα, αλλά το στηρίζω. Η δημοκρατία τους αφορά όλους. Την πλειοψηφία και τη μειοψηφία. Η κάθε άποψη είναι απόλυτα σεβαστή.

Όμως, η πρακτική της βίας δεν έχει σχέση ούτε με τον πολιτισμό, ούτε με τη δημοκρατία. Αντίθετα, η τεκμηρίωση, σε όσους θέλουν να κατακρίνουν την όποια πρωτοβουλία είναι απαραίτητη. Είναι οξυγόνο για την αμφισβήτηση, που για κάθε νέο και δυναμικό άνθρωπο, για κάθε κοινωνία αποτελεί όρο ζωής. Με την προϋπόθεση, όμως, ότι απευθύνεται στα σωστά πρόσωπα. Είμαι φανατικά υπέρ του «όλα στο φώς».

Θα συνεχίσω το ταξίδι στις γειτονιές, μια και ο καλλιτέχνης αναπνέει όντας όρθιος δίπλα στον πολίτη, δίπλα στον καθένα, με την ακαταμάχητη δύναμη της μουσικής και της ποίησης, κι όχι κρυμμένος.

Τη δική μου πρωτοβουλία, των συναδέλφων μου, των μουσικών, εκείνων που τη στήριξαν, την αγκάλιασε συντριπτικά ο κόσμος. Μπορεί η καλή είδηση να μην αποτελεί γεγονός, αλλά ευτυχώς είναι…

Αρκεί λοιπόν να φωτίσουμε και το αίσθημα των ανθρώπων που γεμίζουν αυτές τις συναυλίες.

Γιώργος Νταλάρας

http://www.dalaras.g...BD%CE%B1%CE%BD/

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...