EKOSTEL

Η καθημερινή αποδελτίωση του ημερησίου τύπου

3,924 posts in this topic

To κείμενο από το feleki είναι περσινό (7 Μαρτίου 2012) και δεν αναφέρεται στο πρόσφατο σημείωμα του Αλκίνοου για την Κύπρο αλλά στο περσινό σημείωμα του Αλκίνοου στην ιστοσελίδα του με τίτλο " we blame you" 

http://www.alkinoos.gr/el/news/196-news-mar-2012.html

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

''...ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΝΙΩΣΑ ΟΤΙ Η ΣΑΤΙΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ, ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ…''  

 

"ΟΧΙ Γιώργο, δεν έπρεπε να πας. Έκανες λάθος που πήγες. Είσαι τόσο ξενέρωτος που δεν σηκώνεις ούτε μια πλάκα" θα πουν οι ειδήμονες. Οι "κύριοι" εκείνοι που μας το παίζουν ανοιχτόμυαλοι καλλιτέχνες και ανεξάρτητοι δημοσιογράφοι...

 

Θα περάσει "χρόνος πολύς" (όπως λέει και ο ποιητής), μέχρις ότου να συνειδητοποιήσουν οι εξυπνάκηδες τον συμβολισμό της κίνησης...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάντε τίποτα με κανέναν άλλο τρόπο να την ακούσουμε... :what:

Ευχαριστούμε, Alona!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Alona! Να την ανεβάσω στο youtube? Τι λέτε;



Πάντως οι μπαγάσηδες, πώς διάολο τα καταφέρνουν, και χωρίς αν έχουν αλλάξει κάτι από αυτά που είπε, έχουν καταφέρει να το κάνουν να φαίνεται (σε συνδυασμό και με τη φωτογραφία που έχουν επιλέξει) σαν να τα λέει φωνάζοντας, σε υψηλούς τόνους, με καβαλημένο ύφος... ενώ το ηχητικό δεν έχει καμία σχέση με τέτοια πράγματα... Τέχνη! τί να πω... Και εννοείται ότι έχουν βάλει αποσπασματικά κάποια πράγματα, μόνο ό,τι βόλευε για περισσότερα views... και επίσης σαν να τα χώνει από μόνος του επειδή έτσι του ήρθε, ενώ οι δημοσιογράφοι τον ρώτησαν. Τέλος πάντων...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μολις το επαιξε στο σταρ. Τα αποσπασματα που απομονωσαν συγκεκριμενα. Ενταξει τωρα για να ειμαστε αντικειμενικοι, δεν μιλαει και τοσο...ηπια! Κανενας δεν βγαινει να κατηγορησει τοσο ανοιχτα τα μπουζουκια. Προσωπικα συμφωνω 100% μαυτα που λεει και δεν με ενοχλει καθολου. Αγαπω οσους λενε την αληθεια με οποιο κοστος και την φωναζουν.Κι εγω το κανω. Αλλα αυτο δημιουργει εντασεις και αντιπαθειες. Ειδικα στη συγκεκριμενη περιπτωση, φανταστειτε πως νιωθουν αυτοι(που ειναι πολλοι) που η μονη τους διασκεδαση ειναι τα μπουζουκια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο STAR τους πιάνει κοιλόπονος κάθε φορά που θίγει το θέμα ''μπουζούκια'' και το θέμα ''νηστικοί από ουσίες''...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ναι Χρύσα, upload it! για να μην διαστρεβλώνουν τα λόγια του!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο STAR τους πιάνει κοιλόπονος κάθε φορά που θίγει το θέμα ''μπουζούκια'' και το θέμα ''νηστικοί από ουσίες''...

 

Ναι... κι εμάς μας πιάνει κάτι σε γαστρεντερίτιδα κάθε φορά που ακούμε/διαβάζουμε τί λένε/γράφουνε τα διάφορα αισχροκουτσομπολοτσοντοσαχλαμαρο-κάναλα/sites ή ό,τι άλλο είναι τέλος πάντων!! :disgust:

Και εντάξει, αυτή τη φορά μπορεί να μη διαστρέβλωσαν τα λεγόμενά του, αλλά πάλι έχουν αρχίσει τα ααα! ουυυ! έκραξε! πόλεμος! κλπ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτός πάντα τα έλεγε! Ακόμα δεν ακούν! Να δούμε πότε θα ανοίξουν τα μάτια κάποιοι.

 

http://www.star.gr/Pages/Politismos.aspx?art=173941&artTitle=g_ntalaras_eimai_antipathis_giati_leo_tin_alitheia

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Καίσαρης,ο Νταλάρας και το...Εναέριο χωριό...

...όποιος Καίσαρης και κάθε Καίσαρης έχει στοιχεία τόσα χρόνια εναντίον του Γιώργου Νταλάρα, ας τα παρουσιάσει. Ας τ’ αποδείξει... Πού πήγαν τα εκατομμύρια που ’χει κερδίσει ο Νταλάρας όλα αυτά τα χρόνια τραγουδώντας για την Κύπρο, μέσα από τις συναυλίες και τις δύο δισκογραφικές του δουλειές “Ες γην Εναλίαν Κύπρον” και “Των Αθανάτων”; Μήπως σε κάποια τράπεζα κάποιου αόρατου εναέριου χωριού; Γιατί αν πήγαν κάπου “απτά” κι όχι κατά φαντασία, αποδείξτε το και ξεσκεπάστε τον, τον λαοπλάνο... Διαφορετικά, μείνετε κε. Καίσαρη στο δικό σας “Εναέριο χωριό” που σαν οδούς έχει τις “Μου’παν”, “Άκουσα”, “Λένε”, “Φθόνος”, “Ζήλεια”, “Συκοφαντία” και δώστε του την άδεια να χαρεί όση μουσική διαδρομή του’ χει ακόμα απομείνει, αφήνοντας στην άκρη όλη αυτήν την εμμονή εναντίον του και τα χτυπήματα κάτω από την μέση για τη σύζυγό του, που έκανε το “έγκλημα” να πολιτευτεί. K ι αφήστε τον, τόσο εκείνον όσο και τον Αλκίνοο να ομιλούν και να τραγουδούν για την Κύπρο, μέσα από την ευαισθησία τους και την εθνική τους συνείδηση. K αι οι δυο τους έχουν θαρρώ όσο κανείς άλλος το δικαίωμα. O πρώτος πέραν των προκείμενων, έχει ανακηρυχτεί σε επίτιμο Κύπριο πολίτη και σχεδόν όλες οι πόλεις της Κύπρου του προσέφεραν το χρυσό τους κλειδί. O δεύτερος είναι Κύπριος γηγενής... και κανείς εκ των δύο, δεν είναι ούτε Γιαννούλης, ούτε Βαζαίος, ούτε Τράγκας, ούτε Γιουροβίζιος...

Υπογράφει: Άρης Αναγνωστόπουλος

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=6108&Itemid=25

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο και καυστικό, Άρη!

 

Ο Καρελιάς κάποτε (1996) είχε συναντήσει τον Νταλάρα στην Κύπρο. Άλλα έλεγε τότε (ο Καρελιάς συνόδευε τον Σημίτη). Τώρα μάλλον δεν του αρέσουν αυτά που λέει. Πέρασαν και χρόνια βέβαια...

 

1.10.1996 ημέρα ανεξαρτησίας γιορτάζεται στην Κύπρο με παρέλαση. Επίσημος καλεσμένος της Κυπριακής ηγεσίας ο Νταλάρας. Κλήθηκε και ο Σημίτης (ήταν το πρώτο του ταξίδι ως πρωθυπουργός) και ο Καρελιάς στη δημοσιογραφική αποστολή με τον Σημίτη.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαχαχαχα προσέξτε λίγο τη στιγμή που λέει "εμπορεύονται τη σάχλα", που ο Λιάγκας λοξοκοιτάει τη συμπαρουσιάστρια.... :naughty:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρη, μπράβο για το άρθρο σου! Καυστικό και εύστοχο!

 

Παρατηρώντας πάντως τα σχόλια στο άρθρο του Καίσαρη, θυμήθηκα τον "Φασισμό του διαδικτύου" που είχε γράψει ο Θανάσης... Έχουν εμφανιστεί κάποιοι και βρίζουν όλους όσους υποστήριξαν (με επιχειρήματα!) τον Νταλάρα! Όπου υπάρχει αρνητικό άρθρο για τον Νταλάρα δεν θέλουν να υπάρχει αντίλογος! Άγαμοι Θύται, "κύριοι"!!

 

 

Ο Καρελιάς κάποτε (1996) είχε συναντήσει τον Νταλάρα στην Κύπρο. Άλλα έλεγε τότε (ο Καρελιάς συνόδευε τον Σημίτη). Τώρα μάλλον δεν του αρέσουν αυτά που λέει.

 

Τελικά ο μόνος που δεν έχει αλλάξει καθόλου είναι ο Νταλάρας... Όλοι οι άλλοι είπα-ξείπα...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά τους τα είπαν πάντως! Ο Ρόκκος, εντάξει, ουσιαστικά απέφυγε να πάρει θέση, έβγαλε τον εαυτό του έξω απ' αυτό, οκ. Η Ζήνα μια χαρά τα είπε, τον δε Δάντη τον παραδέχομαι!!! :thumbup2:

 

Πάντως νομίζω πως από την εκπομπή τζάμπα τον έστειλαν τον ρεπόρτερ και τον καμεραμάν, γιατί φαντάζομαι πως αυτό που θέλανε ήταν πιο "πολύχρωμες" απαντήσεις, να ανοίξει δηλαδή κανένας νέος καλλιτεχνικός πόλεμος, για να 'χουν υλικό να παίζουν... "δυστυχώς" δεν τα κατάφεραν...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλάρας για τη σχέση του με το τηλέφωνο(σταθερό και κινητό)

 

http://www.tanea.gr/life-style/article/5007566/to-thlefwnhma-poy-allakse-th-zwh-mas/

 

Γιώργος Νταλάρας, τραγουδιστής

«Πώς να κάνεις δουλειά όταν κτυπά συνεχώς;»
«Θεωρώ ακόμη και το σταθερό τηλέφωνο μια «συσκευή γραφείου» με την οποία ποτέ δεν είχα ιδιαίτερη σχέση. Το κινητό αρχικά δεν μου άρεσε αισθητικά. Το είχα πρωτοδεί στην Αμερική – κυρίες να περπατάνε στον δρόμο φλυαρώντας ή μεγαλοεπιχειρηματίες να μιλάνε από το αυτοκίνητο ως ένδειξη επιτυχίας και κύρους. Με ενδιαφέρουν οι νέες τεχνολογίες και είπα να ξεπεράσω αυτήν την προκατάληψη αλλά τελικά διαπίστωσα πως όταν κάνεις μια δουλειά και τη σταματάς για να σηκώσεις το κινητό που χτυπάει, ούτε τη δουλειά που έκανες ολοκληρώνεις, ούτε σε αυτό που σου λένε στο τηλέφωνο δίνεις τη σημασία που θα του άξιζε. Οταν είμαι μόνος μου στο εξωτερικό παίρνω ένα τηλέφωνο που μου έχει δώσει η γυναίκα μου και το χρησιμοποιώ μόνο σε περιπτώσεις πολύ μεγάλης ανάγκης.

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:thumbsup:Ίδιος ο πατέρας μου!!! Λένε ακριβώς τα ίδια!!! Με τη μόνη διαφορά, επειδή ο πατέρας μου δεν έχει να ταξιδέψει στο εξωτερικό, απλά δεν έχει ποτέ μαζί του κινητό! Έχει ένα απλό Nokia που του έχει πάρει η μάνα μου, το οποίο βρίσκεται μονίμως κλεισμένο σε ένα ντουλάπι... βασικά παίζει να έχει λήξει και η κάρτα του, αφού δεν έχει ανανεώσει ποτέ το χρόνο ομιλίας... :razz:

 

(Off-topic) Το κορυφαίο όμως το έχει πει σε κοπέλα που πήρε τηλέφωνο (στο σταθερό) για πακέτα ομιλίας! (έπεσε κι αυτή στον κατάλληλο άνθρωπο!)

Λέει εκείνος: δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, δεν το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο...

- Μα... τότε πώς μιλάμε;;

- Εγώ σας πήρα; Εσείς με πήρατε!

- Α ναι, σωστά.....

 

:laugh: :laugh: :laugh:

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενταξει. Σηκωνεις το τηλεφωνο,μηπως σε χρειαζονται κατι, και συνεχιζεις τη δουλεια σου. Δεν χρειαζεταΙ να κυκλοφορεις επιδεικτικα με το i-phone στο χερι! Υπερβολες.

 

Και στις υπερβολες λεμε "οχι"!!!!! :)
 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι το iphone για να τηλεφωνείς συνέχεια, το χρειάζεσαι όμως για εξαιρετικές ηχογραφήσεις, φωτογραφίες και video εκεί που δεν σε υποψιάζονται …

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το site της ΕΡΤ σήμερα δεν κάνει απεργία και είπε να ανεβάσει το δελτίο τύπου μαζί με δύο πρόσφατες φωτογραφίες των καλλιτεχνών

 

http://www.ert.gr/eidiseis/politismos/i-ert-proteinei/story/153277/giorgos-dalaras-kai-glykeria-afieroma-ston-apostolo-kaldara#.UWKm6NeLc6J

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το site της ΕΡΤ σήμερα δεν κάνει απεργία και είπε να ανεβάσει το δελτίο τύπου μαζί με δύο πρόσφατες φωτογραφίες των καλλιτεχνών

 

http://www.ert.gr/eidiseis/politismos/i-ert-proteinei/story/153277/giorgos-dalaras-kai-glykeria-afieroma-ston-apostolo-kaldara#.UWKm6NeLc6J

 

ειδικά του Νταλάρα, πολύ πρόσφατη....   :razz:  :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...