Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

Στο δίσκο αυτό συμμετέχει και ο Γιώργος Νταλάρας. Ισχύει κάτι που έχω διαβάσει, πως τη δεκαετία του ’90 σκεφτόσουν να παρατήσεις το τραγούδι, αλλά σε κράτησε εκείνος;
Όχι ακριβώς. Όταν βγήκε το «Δεν έχω ιδέα», βρέθηκα το επόμενο καλοκαίρι -κι ενώ τον προηγούμενο χειμώνα είχα δουλέψει με την Ελένη Βιτάλη- να μην έχω τίποτα να κάνω από δουλειά. Και δεν υπήρχε και τίποτα για τον επόμενο χειμώνα. Όλο αυτό με είχε αγχώσει, γιατί πλέον είχα μετακομίσει στην Αθήνα, είχα ένα σπίτι εδώ που έπρεπε να συντηρήσω. Οι γονείς μου ήταν άνθρωποι που ζούσαν από μια σύνταξη και τους βοηθούσα κιόλας. Βρέθηκα, λοιπόν, σε πανικό. Τότε, έπεσαν κάνα - δυο προτάσεις για το χειμώνα, αλλά ήταν ξένες προς εμένα. Λίγο καιρό πριν, είχαμε γνωριστεί με το Νταλάρα, οπότε σε κάποια φάση που τον συνάντησα σε μια συναυλία του, εφ’ όσον με ρώτησε τι θα κάνω και του εξήγησα, μου λέει «κοίταξε, αυτές οι δουλειές δεν είναι για σένα». Του λέω «το ξέρω, αλλά τι να κάνω, αυτή τη στιγμή είμαι πελαγωμένος». Μου λέει «η γνώμη μου είναι να αρνηθείς, εσύ είσαι άλλου είδους τραγουδιστής, δεν είσαι για να πας σε τέτοια μαγαζιά. Θα μιλήσω κι εγώ με το Νικολόπουλο». Εγώ τότε δεν τον ήξερα το Χρήστο Νικολόπουλο, πήγα όμως σπίτι κι ακολούθησα τη συμβουλή του Νταλάρα, πήρα τηλέφωνα και απέρριψα τις προτάσεις. Κλείνοντας το δεύτερο τηλέφωνο, συμπτωματικά αυτό χτύπησε και ήταν η Άλκηστις Πρωτοψάλτη. Με ρώτησε αν με ενδιαφέρει να είμαι το χειμώνα μαζί της και της είπα «είναι σαν να είμαι ήδη στην πρόβα»! Αυτό, λοιπόν, έγινε και του το χρωστάω. Ήταν ένα από τα μαθήματα που πήρα, πως όταν δε φοβάσαι να πεις «όχι» σε κάτι που δε σε ενδιαφέρει, θα έρθει κάτι καλύτερο. Αυτό το τηλεφώνημα της Άλκηστης έβγαλε 7-8 χρόνια συνεργασίας μαζί της και σπουδαίες στιγμές. 

 
Ο Κώστας Μακεδόνας σε μια συνέντευξη εφ’ όλης της ύλης
 
Γράφτηκε από την  Κίκα Α. Ρόκα
Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου 2015
 
 
 
7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ο Χαριτόπουλος για τον Νταλάρα και μόνο τυχαίο δεν τον λες.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγκλονιστικό και απόλυτα αληθινό!! Ελπίζω να τα άκουσε και ο ίδιος και να το ακούσουν και όλοι αυτοί που προσποιούνται τον κουφό!

 

Ελίνα, σε ευχαριστούμε!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Λ.Νικολάου

http://www.espressonews.gr/showbiz/2015/11/143574/ola-moy-irthan-apo-mona-toys-mallon-itan-thelima-theoy

 

Μετά τον Μαρκόπουλο συνεργάστηκες με τον Γιώργο Νταλάρα, τη Χαρούλα Αλεξίου, τον Χαράλαμπο Γαργανουράκη και την Αννα Βίσση στην μπουάτ Διαγώνιος. Πώς ήταν εκείνη η εποχή, που οι τραγουδίστριες φορούσατε καφτάνια;
Ηταν πολύ ωραία! Υπήρχε ομαδικό πνεύμα στα προγράμματά μας. Θυμάμαι που ο Νταλάρας έλεγε: «Θα τα κάνουμε όλα δημοκρατικά». Δηλαδή δεν τον ένοιαζε να βγει πρώτος αν το απαιτούσε το πρόγραμμα. Ο Γιώργος, ακόμη και τότε που τραγουδούσα μαζί του στα Δειλινά και ως νέα καλλιτέχνις τού έκανα δεύτερη φωνή, μου έλεγε να πηγαίνω μπροστά, στο πλευρό του, για να φαίνομαι και όχι να κάθομαι πίσω του. 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Βαγγέλης Κορακάκης για την εμπειρία της συνεργασίας. Ο νέος δίσκος τους αρχές του χρόνου.

https://artic.gr/sunenteuksh-vaggelh-korakakh/

 

 Έχετε δώσει τραγούδια σε πολλούς σπουδαίους Έλληνες ερμηνευτές, όπως το Δημήτρη Μητροπάνο, το Γεράσιμο Ανδρεάτο, τη Γιώτα Νέγκα, την Κατερίνα Κούκα. Ποια ήταν η εμπειρία σας από τις συνεργασίες αυτές; Μπορείτε να ξεχωρίσετε κάποια;

Βαγγέλης Κορακάκης: Με κάθε συνεργασία που κάνεις αποκτάς πάντα εμπειρίες καινούργιες γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, με άλλους δένεσαι και με άλλους χάνεσαι. Νομίζω όμως ότι με τον Γιώργο Νταλάρα πήρα την πιο δυνατή συγκίνηση.

 

Η τελευταία σας προσωπική δισκογραφική δουλειά ήταν ο “Χωματόδρομος” του 2012. Ετοιμάζετε κάτι καινούριο για το μέλλον;

Βαγγέλης Κορακάκης: Καινούργιος δίσκος με τον Γιώργο Νταλάρα που θα κυκλοφορήσει στις αρχές του καινούργιου χρόνου.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάλογος από την εκπομπή με καλεσμένο μου τον Δημήτρη Μυστακίδη στο Δεύτερο Πρόγραμμα την Παρασκευή 11/12/2015 : 

 

 

"Μυστακίδης : Υπάρχει ένας οπαδισμός σε σχέση με τις μουσικές.

 

Πρίντεζης : Υπάρχει... και σε σχέση με τις μουσικές.

 

Μυστακίδης : Και κυρίως στο ρεμπέτικο. Δηλαδή δε θα ξεχάσω ποτέ το κράξιμο που έφαγα απ' όλο τον κόσμο όταν κάναμε τις παραστάσεις με τον Γιώργο Νταλάρα στο Μέγαρο... που είναι μια μεγάλη κουβέντα, αν θες να την κάνουμε άλλη στιγμή...αλλά δε με ενδιαφέρει εμένα αυτό...


Πρίντεζης : Όχι, τώρα να πεις ό,τι θέλεις...

 

Μυστακίδης : Θέλω να πω ότι, καταρχήν ξεχωρίζουμε τον καλλιτέχνη από την προσωπική του ζωή... Θεωρώ ότι ο Νταλάρας σε μένα φέρθηκε πιο καλά απ' ό,τι μου' χει φερθεί πολύς κόσμος, δηλαδή η συμπεριφορά του ήταν άψογη. Με βοήθησε απίστευτα και πραγματικά τον θεωρώ φίλο καρδιακό πια."

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε Σιδερή!

 

 

ΥΓ: Για μία ακόμη φορά θέλω να πω πόσο αξιόλογο θεωρώ το topic "Είπαν για τον Γ.Νταλάρα..."

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Βαγγέλης Κορακακης μίλησε στη χθεσινή εκπομπη "Ολοι οι καλοί χωράνε" με πολυ καλα λόγια, για ακομη μια φορα, για το Γιώργο Νταλαρα. Εχω ενα βιντεάκι, θα το ανεβάσω αυριο.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Βαγγέλης Κορακακης μίλησε στη χθεσινή εκπομπη "Ολοι οι καλοί χωράνε" με πολυ καλα λόγια, για ακομη μια φορα, για το Γιώργο Νταλαρα. Εχω ενα βιντεάκι, θα το ανεβάσω αυριο.

 

Και αυτό από χθες, από τον Ιανό, όπου ο Μίλτος Πασχαλίδης έκανε μια αναφορά στη μελλοντική συνεργασία του με τον Νταλάρα.

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νίκος Πλάτανος (συνθέτης του δίσκου Αμίλητη Ιστορία) για τον Γ.Νταλάρα.

http://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B1/%CE%BF-%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CE%AF-10-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%81

 

Τι συνδέει τον Νταλάρα με τα ποιήματα της Αρβελέρ, τι τον ώθησε να πάρει μέρος στο εγχείρημα;

Αν το θέμα του δίσκου είναι η αναζήτηση μιας εθνικής ταυτότητας μέσα από την ιστορική της διαδρομή, ο Νταλάρας είναι ο φυσικός ερμηνευτής του γιατί είτε το θέλουμε είτε όχι είναι ο «εθνικός» μας τραγουδιστής. Κι ας το υπονομεύει ο ίδιος μέσα από το πολυσχιδές της δραστηριότητάς του. Εγώ είχα την πρόκληση να ψάξω τον πυρήνα αυτού του φαινομένου που λέγεται «Νταλάρας» και να αποτυπώσω με το δικό μου τρόπο πως το αντιλαμβάνομαι αναδεικνύοντας τα κύρια χαρακτηριστικά του : συγκερασμός όλων των μουσικών ρευμάτων που διαπερνούν την ιστορία της ελληνικής μουσικής, αίσθηση του ρωμαλέου μαζί και του εύθραυστου, αντικειμενική απόσταση σε εναλλαγή ή και ταυτοχρονία με συναισθηματική φόρτιση, δωρικότητα με ευλυγισία κι ένα μοναδικό ηχόχρωμα που το αναγνωρίζεις μίλια μακριά. Ο Νταλάρας τρέφει βαθιά εκτίμηση και θαυμασμό για το πρόσωπο της Ελένης Αρβελέρ και θα έλεγα αισθάνεται μια ταύτιση με την ποίησή της. Δεν ξέρω αν είναι οι μικρασιάτικες ρίζες του ή κάτι άλλο πιο προσωπικό, αλλά όταν προφέρει τα λόγια της είναι σαν να είναι τα δικά του λόγια. Μια τέτοια ταύτιση ερμηνευτή και λόγου είναι σπάνια κι όταν συμβεί τότε είναι που στοιχειοθετείται η έννοια της μεγάλης ερμηνείας.

.

.

Κλείνοντας αυτή την ενδιαφέρουσα συζήτηση θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια την Ελένη Αρβελέρ και το Γιώργο Νταλάρα για την εμπιστοσύνη που μου έδειξαν. Το θέμα όμως δεν είναι προσωπικό. Νομίζω ότι εμπιστευόμενοι ένα συνθέτη της νεότερης γενιάς, παντελώς άγνωστο στο ευρύ κοινό, κάνουν την έκπληξη και δείχνουν ένα δρόμο: Στην Ελλάδα υπάρχουν τεράστιες δημιουργικές δυνάμεις ανεκμετάλλευτες. Δεν έχουμε παρά να τις αφουγκραστούμε και να τους δώσουμε τη δυνατότητα να εκφραστούν. 

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Βαγγέλης Κορακάκης για τον δίσκο με τον Γ.Νταλάρα.Εκτός απροόπτου τα ''Θαλασσινά παλάτια'' θα τα ακούσουμε τον Μάρτιο.Και θα ακολουθήσουν και κοινές εμφανίσεις.

http://www.avgi.gr/article/6208921/baggelis-korakakis-%C2%ABbiono-tin-krisi-apo-tin-imera-pou-gennithika-%C2%BB

 

* Και αντίστοιχα με ποιους/ες από όσους/ες δεν έχεις συνεργαστεί ώς τώρα θα ήθελες και θα ευχόσουν να συμβεί στο μέλλον;

Μια μεγάλη μου επιθυμία ήδη έγινε πραγματικότητα όταν ένας μεγάλος τραγουδιστής, δηλαδή ο Γιώργος Νταλάρας, ερμήνευσε τραγούδια μου. Στις αρχές Μαρτίου κυκλοφορεί ο νέος μου δίσκος «Θαλασσινά Παλάτια» με βασικό ερμηνευτή εκείνον εκτός από τέσσερα τραγούδια στα οποία τραγουδάει ο γιος μου, ο Βασίλης Κορακάκης.

 

* Τέλος υπάρχουν σχέδια για μετά τη λήξη αυτού του κύκλου εμφανίσεων ή είναι νωρίς ακόμα;

Θα γίνουν κάποιες εμφανίσεις μαζί με τον Γιώργο Νταλάρα για να παρουσιάσουμε το «Θαλασσινά Παλάτια», τη νέα μας κοινή δισκογραφική δουλειά. Και μετά βλέπουμε...

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

  

 

* Τέλος υπάρχουν σχέδια για μετά τη λήξη αυτού του κύκλου εμφανίσεων ή είναι νωρίς ακόμα;

Θα γίνουν κάποιες εμφανίσεις μαζί με τον Γιώργο Νταλάρα για να παρουσιάσουμε το «Θαλασσινά Παλάτια», τη νέα μας κοινή δισκογραφική δουλειά. Και μετά βλέπουμε...

 

YESSSSSSS!!!! 

 

:music:  :music:  :music:  :music:  :music:  :music:  :walkman:  :walkman:  :walkman:  :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:   :D   :D   :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Πέλα Νικολαίδη για τη συνεργασία με τον Γ.Νταλάρα στο Passport.

http://www.pontos-news.gr/article/146292/i-pela-nikolaidi-apokleistika-sto-pontos-newsgr-gia-ti-synergasia-tis-me-ntalara-kai

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Π. Μάργαρης με την ευκαιρία της συμμετοχής στη συναυλία του στο Ίδρυμα Μιχάλη Κακογιάννη του Γ. Νταλάρα:

 

 «Ο Γιώργος Νταλάρας συμβολίζει για εμένα μια ολόκληρη εποχή. Είναι με διαφορά ο πιο επιτυχημένος διαχρονικά Έλληνας τραγουδιστής και είναι στην κορυφή για πολλές δεκαετίες. Είναι ένας σπουδαίος ερμηνευτής με τεράστιες φωνητικές δυνατότητες και μοναδική χροιά. Συν τοις άλλοις, λατρεύει την κιθάρα και η φωνή του ταιριάζει απόλυτα με τον ήχο μου. Οπότε η συνεργασία μας ήταν αναπόφευκτη»

 

http://www.protothema.gr/city-stories/article/557657/mia-kithara-hilia-sunaisthimata/

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφα λόγια από εναν εξαιρετικό καλλιτέχνη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Δημήτρης Λέντζος και το Αντάρτικο των στιχουργών!

02/03/2016

 

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

 

http://www.ogdoo.gr/prosopa/synenteykseis/o-dimitris-lentzos-kai-to-antartiko-ton-stixourgon

 

 

Ποια είναι τα κοινά και οι διαφορές του Μητροπάνου με τον Γιώργο Νταλάρα, που και οι δυο έχουν ερμηνεύσει στίχους σου;
Και οι δυο τις κατάλαβαν τις λέξεις μου. Έχουν μια βαθιά λαϊκότητα. Καμιά φορά βέβαια, ο λαός μας θέλει να κάψει τον πρώτο για να τον κάνει και πιο δικό του. Καταλάβαιναν και οι δυο την καταγωγή τους μέσα απ’ το τραγούδι. Δεν ήταν εύκολοι άνθρωποι να τους πάρει ο αέρας. Στο Νταλάρα οφείλω να χρεώσω τη μεγάλη επιμέλεια. Είναι ο εργάτης που δεν ξέρει ο κόσμος. Πρέπει να βιώσει το τραγούδι… Μια φοβερή ιστορία. Ο Μητροπάνος ήταν η πέτρα που όταν σκίζεται στα δύο κάνει ένα τεράστιο θόρυβο κι από μέσα βγαίνει συνήθως ή αίμα ή λουλούδι. Με τον Νταλάρα, όπως σου είπα, συμβαίνει κατά τη γνώμη μου το εξής περίεργο. Ο κόσμο θέλει να τον κάνει ακόμα πιο δικό του μέσα από το χτύπημα. Είναι όπως γίνεται με τους μεγάλους έρωτες. Κι εκείνος το ξέρει. Είναι μάγκας και γι’ αυτό αντιδρά. Είναι σερνικός, κρατά την ίδια στάση. Εγώ θέλω τον Γιώργο να καεί μέσα απ’ τα νέα τραγούδια του, αυτή θα είναι και γλυκιά του εκδίκηση. Κι αυτό θα του δώσουν κυρίαρχα οι στιχουργοί και οι συνθέτες. Δεν υπάρχει άλλη λύτρωση για τους ανθρώπους του τραγουδιού εκτός από το ίδιο το τραγούδι!

Σπονδή, δηλαδή!
Ακριβώς, κι επειδή είναι έξυπνος πιστεύω πως θα το κάνει.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γρηγόρης Πετράκος. Μιλά στην αρχή για ''τον ήρωά του'' Γιώργο Νταλάρα και κατόπιν περίπου στο 5ο λεπτό.

http://www.megatv.com/kalimeroudia/default.asp?catid=40085&subid=2&pubid=35739763

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλης Μπουρμπούλης: Η ιστορία πίσω από τα τραγούδια του (συνέντευξη)

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=4442

 

Τα Βεγγαλικά Σου Μάτια – Γιώργος Νταλάρας

(συνθέτης: Στάμος Σέμσης, 1995)

 

Μ.Μ.: Ταλαντούχος συνθέτης. Ο παππούς του ήταν ο περίφημος ρεμπέτης ο Σαλονικιός (Δημήτρης Σέμσης). Ο δίσκος, αν δεν κάνω λάθος, λέγεται «Στην Ελλάδα Κάνει Κρύο». Ο Στάμος είχε μία μεγάλη γοητεία ως άνθρωπος και ως εμφάνιση. Και άριστος μουσικός. Φαίνεται ότι γι’ αυτό το δίσκο είχε κάνει επαφή με τον Νταλάρα χωρίς να το ξέρω. Και είπε στον Νταλάρα ότι θα πει 3-4 τραγούδια. Ο Σέμσης τραγούδησε μερικά τραγούδια στο δίσκο και τραγουδάει και τα «Βεγγαλικά Σου Μάτια». Έβλεπα τον Νταλάρα στεναχωρημένο. Και τελειώναμε, σε ένα στούντιο κάπου στην Πατησίων. Ο Νταλάρας, που είναι πανέξυπνο παιδί και μεγάλο ταλέντο, όλοι το ξέρουν αυτό, με κοίταζε. Του λέω, λοιπόν:

- Ρε Γιώργο, κάνε μας μια χάρη.
- Ναι.
- Όπως το ‘πε ο Στάμος σ’ αρέσει;
- Καλά το ‘πε, καλά
.
με τον τρόπο που μιλάει. Οικονομία στη φωνή.

- Δεν το λες κι εσύ μια φορά πρόχειρα;


Το θυμάμαι. Μπαίνει μέσα και κάνει αυτή την πρώτη εκτέλεση. Μία κι έξω. Μα ο άνθρωπος είναι μεγάλο ταλέντο. Δεν πήγε, εκεί που πήγε, από Πανεπιστήμια. Από μονοπάτια σκληρά πήγε. Λοιπόν, βγαίνει έξω και λέω στον Στάμο:

- Τα «Βεγγαλικά Σου Μάτια» θα τα πεις εσύ;
- Ναι, ναι
.

 

Ο Νταλάρας είχε φύγει. Και του λέω του Στάμου:
- Στάμο -κι η γυναίκα του μπροστά- δεν θα γίνει ο δίσκος.
- Τι ειν’ αυτά που λες;
- Αυτό που ακούς.
- Γιατί;
- Έτσι γουστάρω. Έχεις κανένα παράπονο από μένα;
- Όχι, για όνομα του Θεού!  
- Εγώ έχω από σένα. Φιλοξενείς τον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή στο δίσκο σου και θέλεις να είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής! Είσαι ο συνθέτης, το κατάλαβες; Και πολλά που σε αφήσαμε και είπες! Τα «Βεγγάλικά Σου Μάτια»τα λέει ο Νταλάρας ή δεν γίνεται ο δίσκος!

 

Κι έτσι έγινε. Κώστα, δεν αστειεύομαι. Δεν φοβάμαι. Τα «Βεγγαλικά Σου Μάτια» δεν είναι σπουδαίο ούτε σαν στίχος, ούτε σαν μουσική. Το κάνει, όμως, ο Νταλάρας. Αν ακούσεις τον Σέμση είναι ελαφρώς καλύτερος από τον Νταλάρα. Αλλά δεν είναι Νταλάρας. Ο Νταλάρας πάντα ήτανε ευγενής μαζί μου. Πήγανε στα δικαστήρια με τον Πανούση, γιατί ο Πανούσης είχε ένα μαγαζί κοντά στα Εξάρχεια, στη Σολωμού νομίζω, κι ήταν ένα τραγούδι σ’ αυτό το δίσκο που συζητούμε, που πήγαινε να γίνει σουξέ: «Τα Τραγούδια Είναι…». Και είχε βάλει μία τηλεόραση ο Πανούσης και το τραγούδαγε και, αντί να λέει «τα τραγούδια είναι φεγγάρια», έλεγε «τα τραγούδια είναι δολάρια» και έβγαιναν από το στόμα του Νταλάρα δολάρια. Τον πρόσβαλε τον άνθρωπο και του κάνει μία αγωγή ο Νταλάρας και σταμάτησε, αλλά μετά δεν το ‘πε το τραγούδι ο Νταλάρας. Κάηκε το τραγούδι. Ευτυχώς και κάηκε γιατί βγήκαν τα «Βεγγαλικά Σου Μάτια».

 

 

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

.



Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη!Ευχαριστούμε!

Μιχάλης Μπουρμπούλης: Η ιστορία πίσω από τα τραγούδια του (συνέντευξη)

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=4442

 

Τα Βεγγαλικά Σου Μάτια – Γιώργος Νταλάρας

(συνθέτης: Στάμος Σέμσης, 1995)

 

Μ.Μ.: Ταλαντούχος συνθέτης. Ο παππούς του ήταν ο περίφημος ρεμπέτης ο Σαλονικιός (Δημήτρης Σέμσης). Ο δίσκος, αν δεν κάνω λάθος, λέγεται «Στην Ελλάδα Κάνει Κρύο». Ο Στάμος είχε μία μεγάλη γοητεία ως άνθρωπος και ως εμφάνιση. Και άριστος μουσικός. Φαίνεται ότι γι’ αυτό το δίσκο είχε κάνει επαφή με τον Νταλάρα χωρίς να το ξέρω. Και είπε στον Νταλάρα ότι θα πει 3-4 τραγούδια. Ο Σέμσης τραγούδησε μερικά τραγούδια στο δίσκο και τραγουδάει και τα «Βεγγαλικά Σου Μάτια». Έβλεπα τον Νταλάρα στεναχωρημένο. Και τελειώναμε, σε ένα στούντιο κάπου στην Πατησίων. Ο Νταλάρας, που είναι πανέξυπνο παιδί και μεγάλο ταλέντο, όλοι το ξέρουν αυτό, με κοίταζε. Του λέω, λοιπόν:

- Ρε Γιώργο, κάνε μας μια χάρη.
- Ναι.
- Όπως το ‘πε ο Στάμος σ’ αρέσει;
- Καλά το ‘πε, καλά
.
με τον τρόπο που μιλάει. Οικονομία στη φωνή.

- Δεν το λες κι εσύ μια φορά πρόχειρα;


Το θυμάμαι. Μπαίνει μέσα και κάνει αυτή την πρώτη εκτέλεση. Μία κι έξω. Μα ο άνθρωπος είναι μεγάλο ταλέντο. Δεν πήγε, εκεί που πήγε, από Πανεπιστήμια. Από μονοπάτια σκληρά πήγε. Λοιπόν, βγαίνει έξω και λέω στον Στάμο:

- Τα «Βεγγαλικά Σου Μάτια» θα τα πεις εσύ;
- Ναι, ναι
.

 

Ο Νταλάρας είχε φύγει. Και του λέω του Στάμου:
- Στάμο -κι η γυναίκα του μπροστά- δεν θα γίνει ο δίσκος.
- Τι ειν’ αυτά που λες;
- Αυτό που ακούς.
- Γιατί;
- Έτσι γουστάρω. Έχεις κανένα παράπονο από μένα;
- Όχι, για όνομα του Θεού!  
- Εγώ έχω από σένα. Φιλοξενείς τον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή στο δίσκο σου και θέλεις να είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής! Είσαι ο συνθέτης, το κατάλαβες; Και πολλά που σε αφήσαμε και είπες! Τα «Βεγγάλικά Σου Μάτια»τα λέει ο Νταλάρας ή δεν γίνεται ο δίσκος!

 

Κι έτσι έγινε. Κώστα, δεν αστειεύομαι. Δεν φοβάμαι. Τα «Βεγγαλικά Σου Μάτια» δεν είναι σπουδαίο ούτε σαν στίχος, ούτε σαν μουσική. Το κάνει, όμως, ο Νταλάρας. Αν ακούσεις τον Σέμση είναι ελαφρώς καλύτερος από τον Νταλάρα. Αλλά δεν είναι Νταλάρας. Ο Νταλάρας πάντα ήτανε ευγενής μαζί μου. Πήγανε στα δικαστήρια με τον Πανούση, γιατί ο Πανούσης είχε ένα μαγαζί κοντά στα Εξάρχεια, στη Σολωμού νομίζω, κι ήταν ένα τραγούδι σ’ αυτό το δίσκο που συζητούμε, που πήγαινε να γίνει σουξέ: «Τα Τραγούδια Είναι…». Και είχε βάλει μία τηλεόραση ο Πανούσης και το τραγούδαγε και, αντί να λέει «τα τραγούδια είναι φεγγάρια», έλεγε «τα τραγούδια είναι δολάρια» και έβγαιναν από το στόμα του Νταλάρα δολάρια. Τον πρόσβαλε τον άνθρωπο και του κάνει μία αγωγή ο Νταλάρας και σταμάτησε, αλλά μετά δεν το ‘πε το τραγούδι ο Νταλάρας. Κάηκε το τραγούδι. Ευτυχώς και κάηκε γιατί βγήκαν τα «Βεγγαλικά Σου Μάτια».

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Λιάνης: Αυτός είναι ο Μητροπάνος που γνώρισα

 

"Ο Μητροπάνος έπαιζε καλό ποδόσφαιρο. Έπαιζε στη θέση του δεξιού εξτρέμ και ήταν απολαυστικός. Μερικές φορές θυμάμαι ότι ερχόταν και ο Νταλάρας να παίξει και ο Μητροπάνος έλεγε να τον κάνει αλλαγή και να παίξει αυτός στη θέση του. Έμπαινε ο Νταλάρας, αλλά μας έπιαναν τα γέλια! Υπήρχε η θέληση, αλλά δεν υπήρχε η γνώση! Όμως, οι δυο τους ήταν φίλοι. Κανένας εγωισμός δεν τους χώριζε."

 

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=500803&catID=7

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για πολλά μπορείς να κατηγορήσεις τον Μαχαιρίτσα, αλλά όχι για αχαριστία. Και δεν χάνει ευκαιρία στις συνεντεύξεις του να αναφέρει πως χρωστάει την καριέρα του στον Νταλάρα. Εδω αλλη μια, απο την εκπομπή του Alpha, The music project (26/4/2016) μαζί με την ιστορία του Διδυμότειχου blues

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε, Μάκη!Και γι αυτό και για την όλη δουλειά που κάνεις!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι από διάθεση κουτσομπολιού τα αποσπάσματα παρακάτω αλλά επειδή θέτει τα πράγματα στη σωστή τους βάση νομίζω.

http://www.athinorama.gr/theatre/article/baggelis_theodoropoulos_sikosa_tin_pesmeni_skutali_-2514227.html

 

Αποφύγατε, πάντως, να καλέσετε συγγενικά πρόσωπα στο φεστιβάλ, όπως λόγου χάρη τον συμπέθερό σας, Γιώργο Νταλάρα… 
Ο Νταλάρας δεν χρειάζεται κανέναν διευθυντή. Με τη δουλειά του έχει εξασφαλίσει τη θέση του στην αγορά. Ξέρετε, κάναμε Πάσχα μαζί στη Σύρο. Έχουμε, βλέπετε, δύο φοβερούς εγγονούς. Το συζητήσαμε το θέμα. Δεν θα ήθελε, για προφανείς λόγους, να συμμετάσχει φέτος στο φεστιβάλ. Αν, πάντως, υπάρξει κάποια στιγμή μια ενδιαφέρουσα σκέψη, εννοείται πως δεν θα αποκλείσω ούτε τον Γιώργο ούτε κάποιον άλλο από το «φόβο» του κουτσομπολιού. Κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια στη ζωή μου για να αποβάλω τα «κακά» της γειτονιάς μου, τους ανθρώπους πίσω από τις γρίλιες… 

 

 

Έγραψαν πως θα δούµε και τον Γιώργο Νταλάρα, που είναι µπαµπάς της γυναίκας του γιου σου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ...

Έχει ανάγκη ένας τόσο σηµαντικός και σπουδαίος ερµηνευτής όπως ο Νταλάρας από τον... συµπέθερό του για να µπει στο Φεστιβάλ, που τον έχει αγκαλιάσει πολλές φορές έως τώρα; Να απαντήσω σε αυτή τη µικρότητα; Έγραψαν επίσης, από ό,τι µε ενηµέρωσαν, γιατί θυµώνω όταν διαβάζω όσα γράφονται µε χολή, πως θα έχω το τιµόνι του Φεστιβάλ και παράλληλα το «Θέατρο του Νέου Κόσµου». ∆εν γνωρίζουν καν πως το θέατρο έχει περάσει εδώ και δύο χρόνια στα χέρια του γιου µου, Μίλτου Σωτηριάδη, ο οποίος έχει κάνει σηµαντικές σπουδές και είναι καίριος στον ρόλο του, µε την πολύτιµη αρωγή της συζύγου µου και µητέρας του, Κοραλίας, που είναι εξαιρετική µεταφράστρια και η ψυχή του θεάτρου... Θα ήθελα πολύ να την έχω κοντά µου και στο Φεστιβάλ, αλλά εκεί να δεις τι πυρά θα έρχονταν! ∆εν θα στέκονταν στην επαγγελµατική δεινότητά της, αλλά στο ότι ο Θεοδωρόπουλος έβαλε τη γυναίκα του δίπλα του. Πουθενά δεν γίνονται αυτά, µόνο εδώ, στη χώρα µας...

Πηγή: Real

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...