ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όταν οι "άλλοι" τραγουδούν "Νταλάρα..."

367 posts in this topic

"Παραπονεμένα λόγια"

(Γ.Μαρκόπουλου-Μ.Ελευθερίου) και

"Η φαντασία"

(Απ.Καλδάρα-Ε.Παπαγιαννοπούλου)

με τον Απόστολο Νικολαίδη από το cd "Live in Astoria 1987" που διανέμεται από σήμερα με το νέο τεύχος του "Όασις"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο νέο τεύχος του Όασις, στο CD με τα τραγούδια του Χ.Νικολόπουλου, περιέχεται και το τραγούδι "Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα οι αγάπη μένει" με τον Μανώλη Αγγελόπουλο.

Στην εκτέλεση αυτή, προς το τέλος του τραγουδιού, ακούγεται ο Μ.Αγγελόπουλος να κάνει έναν αμανέ με τον στίχο: "Τα βάσανα με ζώσανε και μ'έχουν αρρωστήσει γιατί είσαι μακριά μου εσύ αγάπη μου". Δεν ξέρω αν ο στίχος αυτός είναι του Ρασούλη ή αυτοσχεδιασμός του Αγγελόπουλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ'ένα λίγο μεταγενέστερο τραγούδι σε μουσική Μ.Αγγελόπουλου και στίχους Λ.Χαψιάδη με τίτλο "Δεν αντέχω" από το δίσκο "Φοβάμαι να γελάσω" του 1984 υπάρχει αυτός ο στίχος:

"Τα βάσανα με ζώσανε

και μ' έχουν αρρωστήσει

και μόνο η αγάπη σου

μπορεί να μ΄ αναστήσει"

Εγώ νομίζω πως μάλλον πρόκειται για παραδοσιακούς στίχους που στο πέρασμα των χρόνων έχουν υποστεί διάφορες αλλαγές από στόμα σε στόμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Σε ευχαριστούμε Θάνο! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ένας κόμπος η χαρά μου" του Σταύρου Κουγιουμτζή από το cd "Δυστυχώς επτωχεύσαμεν" του συγκροτήματος "Νέα Τάξη Πραγμάτων" (ΝΤΠ)

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...975351527&cat=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eλισσώ- δισκογραφήθηκε από Θαλασσινό και Πορτοκάλογλου και το άκουσα και από Τσαλιγοπούλου που το διασκεύασε στη συναυλία του 2001 για το Μάνο Λοΐζο και μεταδόθηκε και ραδιοφωνικά.

Στο Cd που κυκλοφόρησε λίγο μετά, η Τσαλιγοπούλου είπε το έχω ένα καφενέ.

Ζωντανά έχω ακούσει το Πεπρωμένο από την Ελένη Βιτάλη το 2005.

Από την Αλεξίου τη Σμύρνη, τη Σκόνη (μόνη της όταν κυκλοφόρησε και 2003 ντουέτο με Κότσιρα) το Εγώ θα σου μιλώ με τα τραγούδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Kάπου νυχτώνει"

του Σταύρου Κουγιουμτζή

από τον Δημήτρη Μητροπάνο

στο νέο cd "Τα τραγούδια της ζωής μου" (Ζωντανή ηχογράφηση από το Ηρώδειο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την σχολίασες ήδη, νομίζω.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Καλωσόρισμα"

(Γιώργου Νταλάρα-Πάνου Κατσιμίχα)

από την Παιδική Χορωδία Σπύρου Λάμπρου και τη Συμφωνική Ορχήστρα "MOTIVO"

στο cd "Ό,τι αξίζει θ'αγαπώ"

που κυκλοφόρησε το 2009 από την εταιρεία "Μικρή Πολιτεία".

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ενας κόμπος η χαρα μου"

απο το συγκροτημα απο την Συρο "Νεα ταξη πραγματων"

(Απλα κρατησαν -περιπου- τα λογια του ρεφραιν και λιγο την μουσικη -τα υπολοιπα αλλαξαν εντελως.

-Εδω απο την εκπομπη του ΑΝΤ1 Ραδιο Αρβυλα στις 8-2-10:

Ενας κομπος η χαρα μου-Νεα ταξη πραγματων

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Ένας κόμπος η χαρά μου" του Σταύρου Κουγιουμτζή από το cd "Δυστυχώς επτωχεύσαμεν" του συγκροτήματος "Νέα Τάξη Πραγμάτων" (ΝΤΠ)

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...975351527&cat=2

Από το cd "Δυστυχώς επτωχεύσαμεν". :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mετα απο την διευκρινηση του Αποστολη (Αποστολη ευχαριστω!)μεταφερω εδω την αναρτηση που ειχα κανει μια και πιθανον το τραγουδι που περιελαμβανετε στο promo αυτο ειναι τραγουδι του Νταλαρα απο καποιον αλλον καλλιτεχνη.. :naughty:;)

Αρα πιθανον εδω ταιριαζει καλυτερα:

FELIX-HEBREW ISRAEL PROMO

Wonderer Song τραγουδισμενο στα Ελληνικα στο FELIX AVITAL του Ισραήλ το 1991

Αρα Πιθανο ετος κυκλοφοριας 1991

ΠΗΓΗ:

http://cgi.ebay.com/FELIX-SUNG-DALARAS-HEB...3#ht_500wt_1182

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ενας κόμπος η χαρα μου"

απο το συγκροτημα απο την Συρο "Νεα ταξη πραγματων"

(Απλα κρατησαν -περιπου- τα λογια του ρεφραιν και λιγο την μουσικη -τα υπολοιπα αλλαξαν εντελως.

-Εδω απο την εκπομπη του ΑΝΤ1 Ραδιο Αρβυλα στις 8-2-10:

Ενας κομπος η χαρα μου-Νεα ταξη πραγματων

Για τον π----ο τελείως...

Επιτρέπεται έτσι Αποστόλη; Τί να κάνω, δε βρίσκω άλλο χαρακτηρισμό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο την εκπομπή "Στην υγειά μας" για τις τηλεοπτικές σειρές που άφησαν εποχή.(βέβαια εκτός δισκογραφίας)

Η Νατάσα Μποφίλιου στα "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά"

Μου άρεσε όπως το είπε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο neo 3plo live cd του Δημητρη Μπαση:

Έχω ένα καφενέ

Ήλιε μου σε παρακαλώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο καινούργιο Live του Γιάννη Κότσιρα σύμφωνα με το post του Θανάση στη στήλη του συμπαθούς τραγουδιστή,το τραγούδι "Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω" των Απόστολου Καλδάρα και Πυθαγόρα απο τη "Μικρά Ασία".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hi everyone,

I'm writing in English so that everyone can understand. In Israel there are many Hebrew-language covers of Dalaras songs, from the 70's and forwards. Jews from the Middle East, as well as Sephardic Jews from Turkey and the Balkans have a great love for Greek "laika", and Greek music was played at weddings and other family celebrations long before Dalaras, Glykeria etc. started performing at concerts in Israel. Israeli Middle Eastern singers, especially those from a Yemenite background, recorded many Greek melodies with Hebrew lyrics. This was a kind of "backyard" record industry, with cassettes sold at bus stations and market stalls (think "sound of Omonia"), and the "Mediterranean-Middle Eastern" music mix was much looked down upon by middle-class European Israelis. Now in 2010, attitudes have changed and Greek-style music is the most popular music in Israel, featured on TV and festivals all over the country. So, in a way, these Israeli recordings which seem (and often are) derivative, paved the way for Dalaras' enormous popularity in Israel. The same goes for Glykeria...many Israelis already knew the classic Greek laika tunes she performs from listening to Greek artists who made a career in Israel, like Trifonas and Aris San, as well as listening to imported records with Kazantzidis and Angelopoulos..

Aris San:

Angelopoulos at the "Plaka" club in Tel Aviv:

"The King" Zohar Argov:

http://en.wikipedia.org/wiki/Zohar_Argov

Argov performing at a family occasion/party:

"Ima tova" ("Charokopou" 1943-1953 ) with Zohar Argov:

http://www.hebrewsongs.com/?song=imatova

"Kach ovrim chayai" ("Ach o baglamas"):

http://www.hebrewsongs.com/?song=kachovrimchayay

Another Israeli Yemenite singer, Haim Moshe with "Toda" ("Ola kala"):

Shlomi Shabat (of Turkish descent) together with Itzik Kalah (from Iraqi Kurdistan) in a song associated with Dalaras:

Yehuda Poliker, son of Greek Holocaust survivors, whose 1980's covers of Dalaras' tunes made Greek music mainstream in Israel:

http://www.youtube.com/watch?v=Krw-Xd7OdHQ

And the Sephardi Shabbat song that Kougioumtzis used for "Ta prota logia":

Best, Eva

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενδιαφερουσα προσεγγιση..αλλα εμενα γιατι μ αρεσει η Α εκτελεση με τον Νταλαρα;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε όλους μας αρέσει Μάριε η πρώτη εκτέλεση με τον Νταλάρα,αυτό έλειπε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενδιαφερουσα προσεγγιση..αλλα εμενα γιατι μ αρεσει η Α εκτελεση με τον Νταλαρα;;

Γιατί, παρότι ο Φάμελος είναι συμπαθητική περίπτωση, εδώ τραγουδά κατά τη γνώμη μου σαν αναλφάβητος! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ή σκόνη"

(Λαυρέντης Μαχαιρίτσας-Μιχάλης Μαρματάκης)

με τον Σταμάτη Γονίδη

από το cd "ΌΛΑ LIVE" (2005). (Πρόσφατα συμπεριλήφθηκε και στη συλλογή του τραγουδιστή "64 μεγάλες επιτυχίες" που διανεμήθηκε με τον "Ελεύθερο Τύπο").

Υ.Γ:Σιδερή ευχαριστώ. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...