Sign in to follow this  
Followers 0
Makis

Μουσικές του κόσμου-11/1/09 ΕΤ1

45 posts in this topic

Μόλις είδα την εκπομπή... εξαιρετική.

Μέσα σε λιγότερο απο μια ώρα, έπιασα τον εαυτό μου να δακρύζει στην εκδήλωση της αγάπης των ανθρώπων στο πρόσωπο του Νταλάρα.

Έπιασα τον εαυτό να ανατριχιάζει όταν άκουσα όλον αυτόν τον κόσμο να τραγουδά Ελληνικά.

Έπιασα τον εαυτό μου να χαίρεται, για την δύναμη που κρύβουν μέσα τους ’νθρωποι που αγωνιούν, κοπιάζουν, ’νθρωποι που βάζουν το λιθαράκι τους για να προσφέρουν έτσι στο γενικό καλό. Μεταξύ αυτών και ο Γ. Νταλάρας.

Σκέφτομαι πόσο κομπλεξικοί είναι αυτοί που βρίσκουν την ευκαιρία να... "κράζουν" τέτοιες εκδηλώσεις, στο όνομα και μόνο του χλευασμού. Το μόνο που κατορθώνουν είναι να μαρτυρούν τις αδυναμίες που κρύβουν ως άνθρωποι.

Συγχωρέστε με αν τους χαρακτήρισα "κομπλεξικούς", αλλά αυτοί που δεν βλέπουν (γιατί δεν θέλουν) με καλό μάτι τις πρωτοβουλίες κάποιων -καθώς και τα αποτελέσματα που αυτές φέρνουν - έχουν κόμπλεξ - ανωτερότητας ή... κατωτερότητας, ας επιλέξουν αυτοί.

Και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που κράζουν τον Γ. Νταλάρα. Δικαίωμα τους είναι να μην τον γουστάρουν. Αλλά, τα παραδείγματα είναι πολλά. Και τα αποτελέσματα, τα βλέπουμε στην κοινωνία μας.

Η εκπομπή ήτανε πολύ - πολύ ουσιαστική. Και νομίζω πως έπιασε τόπο, λόγω της τρέχουσας επικαιρότητας.

Μπράβο στον Λ. Αντωνόπουλο για το αποτέλεσμα, μπράβο και στον Γ. Νταλάρα για τα όσα έχει προσφέρει.

Και επαναφέρω ότι είπα το μεσημέρι:

δηλώνω κολλημένος!

Καλύτερα τέτοια κολλήματα, παρά άλλα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το γραφω λιγο αργα,το ξερω,αλλα το ειχα ξεχασει.... :razz:

Στον ''Τηλεθεατη'' της προηγουμενης εβδομαδας,ειχε αναφορα στην εκπομπη μαζι με φωτο απο την συναυλια.

Επειδη δεν εχω τροπο να την ανεβασω,αν την εχει κανεις αλλος.... :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αφιέρωμα από το Ισραήλ...

Και φυσικά θα ξεχωρίσω τα στιγμιότυπα από τις πρόβες στη σκηνή και τα καμαρίνια....

Μακάρι να είχε όλη η εκπομπή πρόβες... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ πάντως λόγω της ειδικής αγάπης μου στη "δημιουργία" της μουσικής χάρηκα πάρα πολύ που έδειξε και μερικά αποσπάσματα απο την πρόβα!

Αμα λέω γω....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γιωργος Νταλάρας στο Ισραήλ

[Eπαναληψη της εκπομπης απο την συχνοτητα της ΕΤ1 σημερα στις 17:00..]

:rolleyes::pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμή τη συγκεκριμένη εκπομπή, γράφτηκε ένα κείμενο που δημοσιεύεται στο παρακάτω blog.

Είναι σαφής η αρνητική άποψη του συγγραφέα, αλλά διατυπωμένη με έναν τρόπο τεκμηριωμένο -κατά κάποιο τρόπο- και σίγουρα όχι ενοχλητικά επιθετικό και ενοχλητικά προκατειλλημμένο.

Ένας παραπάνω λόγος που το βάζω είναι ότι είναι ενυπόγραφο κείμενο (όσο αυτό μπορούμε να δεχτούμε ότι είναι αληθινό στο internet).

http://mavroskrinos.blogspot.com/2009/02/b...og-post_22.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με αφορμή τη συγκεκριμένη εκπομπή, γράφτηκε ένα κείμενο που δημοσιεύεται στο παρακάτω blog.

Είναι σαφής η αρνητική άποψη του συγγραφέα, αλλά διατυπωμένη με έναν τρόπο τεκμηριωμένο -κατά κάποιο τρόπο- και σίγουρα όχι ενοχλητικά επιθετικό και ενοχλητικά προκατειλλημμένο.

Ένας παραπάνω λόγος που το βάζω είναι ότι είναι ενυπόγραφο κείμενο (όσο αυτό μπορούμε να δεχτούμε ότι είναι αληθινό στο internet).

http://mavroskrinos.blogspot.com/2009/02/b...og-post_22.html

Τα κείμενα τα -κατά έναν τρόπο τεκμηριωμένα- είναι τα πιο ενοχλητικά. Προσωπική μου άποψη. Κι επειδή δεν έχω τον τελευταίο καιρό χρόνο και internet σωστό τα σχόλιά μου μένουν χωρίς την δική μου -θεωρώ-εμπεριστατωνένη τεκμηρίωση. Δεν γράφω με έπαρση αλλά μετά λόγου γνώσεως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εκπομπή θα μεταδοθεί σε επανάληψη από την ΕΤ1, αυτή την Κυριακή, 23/1/11 ωρα 20.00-21.00

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η εκπομπή θα μεταδοθεί σε επανάληψη από την ΕΤ1, αυτή την Κυριακή, 23/1/11 ωρα 20.00-21.00

παλι;; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει καινούργιο υλικό ''ξεγελιόμαστε'' με παλαιό. :)

Ευχαριστούμε,Μάκη! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αφού δεν υπάρχει καινούργιο υλικό ''ξεγελιόμαστε'' με παλαιό. :)

Ευχαριστούμε,Μάκη! :)

Ε μην έχουμε και παράπονο....άρχισαν οι ραδιοφωνικές συνεντεύξεις. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε επαναληψη επαιξε χθες τα ξημερωματα -γυρω στις 4 παρα με 4 και τεταρτο η εκπομπη Μουσικες του κοσμου "Ο Νταλαρας στο Ισραηλ"

Καλα δεν ειχα που δεν ειχα υπνο τουλαχιστον η ΕΤ1 μας αποζημιωσε εστω και με την επαναληψη αυτη.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το Σάββατο (15/9/2012) η ΕΤ1 θα δείξει σε επανάληψη τη συγκεκριμένη εκπομπή.

Ωρα προβολής: 20.00-21.00

"Τον Γιώργο Νταλάρα παρουσιάζει η εκπομπή, στο ταξίδι του στη δεύτερη πατρίδα της ελληνικής μουσικής, το Ισραήλ, προσκεκλημένος της ανθρωπιστικής οργάνωσης "Γιατροί για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα".

Οι Ισραηλινοί αγαπούν τα ελληνικά τραγούδια, ξέρουν να τα χορεύουν, μέχρι που κάθονται στα θρανία για να μάθουν την ελληνική γλώσσα, ώστε να καταλαβαίνουν τους στίχους. Ο Γιώργος Νταλάρας συνάντησε ζεστούς ανθρώπους, Παλαιστίνιους και Ισραηλινούς και τραγούδησε μαζί τους στη γλώσσα της μουσικής. "

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλαξε το προγραμμα της ΕΤ1 για το Σάββατο,

η εκπομπή "Μουσικές του κόσμου" με τον Νταλάρα στο Ισραήλ δεν θα μεταδοθεί σε επαναληψη τελικα,

οπότε αγνοηστε το παραπάνω post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο το Σάββατο (τελικά) επανάληψη της εκπομπής στην ΕΤ1

Ωρα: 20.00-21.00

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου...Ωραιότατα! ;)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0