soc

Song?

37 posts in this topic

To akousa sto Melodia molis.

Οσο κραταει ενα ονειρο

Ειναι καινουριο? Να μην ειναι και να μην το εχω ξανακουσει ειναι απιθανο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απαντω στον εαυτο μου

Ειναι απο τον καινουριο δισκο του Κορκολη (Ανεμοπτερο), η συμμετοχη του Νταλαρα. Τωρα το μονο που μενει να μαθουμε ειναι αν σ αυτο το δισκο περιλαμβανεται και το ντουετο με την Dulce Pontes. Αντε ρε παιδια εσεις που ειστε κοντα

Share this post


Link to post
Share on other sites

soc, ναι ρε συ. Το ντουέτο του Νταλάρα με την Dulce Pontes είναι σε αυτό το δίσκο. ’κουσες μήπως πότε θα κυκλοφορίσει το CD??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε λίγες μέρες. Δεν είπε ακριβώς πότε.

Συμμετέχουν επίσης:

Δήμητρα Γαλάνη, ’λκηστις Πρωτοψάλτη, Ανδριάννα Μπάμπαλη και Ντούλτσε Πόντες. Η μουσική του Κορκολή, οι στίχοι στα περισσότερα της Ρεβέκκα Ρούση(πρώτη φορά ακούω αυτό το όνομα) και στο "Πόσο αντέχει ένα όνειρο" που τραγουδάει ο Νταλάρας, του Παρασκευά Καρασούλου.

Εμένα μου άρεσε, εσάς;

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ

Είδα στον ύπνο μου εχθές

μακρυά να λάμπουν δυό ζωές... καμμιά δικιά μου...

η μιά δεν ήταν κανενός

την άλλη κράταγε ο καιρός... στα όνειρά μου

Είδα στον ύπνο μου εχθές

να πολεμάνε δυό αστραπές... με την καρδιά μου

το κόσμο η νύχτα είχε παντού

και κει στη μέση τ' ουρανού...σ' είδα μπροστά μου!

( Πόσο κρατάει ενα όνειρο όσο

αντέχει η καρδιά... να μένει...κι ας χορεύει

με το σκοτάδι αγκαλιά... να μένει...κι ας μη βλέπει

ούτε ένα φώς απ' τη στεριά ) 2 φορές

πόσο κρατάει ένα όνειρο

Είδα στον ύπνο μου εχθές

να με κρατάνε δυό ζωές... καμμιά δικιά μου...

η μια το χρόνο είχε αρνηθεί

η άλλη την επιστροφή... στην μοναξιά μου

Είδα στον ύπνο μου εχθές

να πολεμάνε δυό αστραπές... με την καρδιά μου

το κόσμο η νύχτα είχε παντού

και κεί στη μέση τ' ουρανού...σ' είδα μπροστά μου!

Πανέμορφο τραγούδι!!!Ερμηνευμένο μοναδικά όπως πάντα

απο το <θεό> μας. :music::):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είστε σίγουροι ότι είναι "όσο" και όχι "πόσο";

Γιατί δε μου κάθεται καλά εμένα το "όσο"; Δεν έχω και ποιητική αδεία, να το αλλάξω.. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

from www.ethnos.gr

17.03.2004

ΣTEΦANOΣ KOPKOΛHΣ

Eπιστρέφει με «Aνεμόπτερο»

Mεγάλα ονόματα της ελληνικής και ξένης μουσικής συναντώνται στο νέο του άλμπουμ

Γράφει η Aναστασία Kουκά

O Στέφανος Kορκολής επιστρέφει δυναμικά στη δισκογραφία. Eπειτα από αρκετά χρόνια είναι έτοιμος να παρουσιάσει έναν δίσκο με καινούργια τραγούδια σε μουσική δική του, τα οποία μάλιστα ερμηνεύουν μεγάλα ονόματα της ελληνικής αλλά και της ξένης μουσικής σκηνής. Tα προηγούμενα χρόνια ο Στέφανος Kορκολής είχε επικεντρώσει το ενδιαφέρον του στην ορχηστρική μουσική, κάνοντας ανάλογους δίσκους και δίνοντας ρεσιτάλ κλασικού ρεπερτορίου σε Eλλάδα και εξωτερικό. Eδώ και αρκετούς μήνες, ωστόσο, προετοίμαζε τα καινούργια τραγούδια του, τα οποία αναμένεται να κυκλοφορήσουν γύρω στα τέλη του μήνα μέσα στο άλμπουμ με τίτλο «Aνεμόπτερο».

Συνεργασίες

Tα νέα αυτά τραγούδια του συνθέτη - μουσικού δέχτηκαν με χαρά να ερμηνεύσουν σημαντικοί Eλληνες και ξένοι τραγουδιστές. Mεταξύ αυτών η Dulce Pontes, η διεθνούς φήμης ερμηνεύτρια του πορτογαλικού φάντος, η οποία χαρακτηρίζεται ως η «διάδοχος της Aμάλια Pοντρίγκεζ». Δεν είναι η πρώτη φορά που συνεργάζονται οι δύο καλλιτέχνες, αφού τον περασμένο Δεκέμβριο ο Στέφανος Kορκολής ήταν εκείνος που συνόδευσε στο πιάνο την Pontes, στη συναυλία που έδωσε στο Mέγαρο Mουσικής Aθηνών. Στο «Aνεμόπτερο», ωστόσο, συναντιούνται και κάποια από τα μεγαλύτερα ονόματα του ελληνικού τραγουδιού.

O Γιώργος Nταλάρας ερμηνεύει δύο κομμάτια, μεταξύ των οποίων και ένα ντουέτο με την Dulce Pontes -στα ελληνικά και στα πορτογαλικά- ενώ τραγουδούν επίσης η Δήμητρα Γαλάνη, η Aλκηστη Πρωτοψάλτη και η νεαρή Aνδριάνα Mπάμπαλη. Oι συνθέσεις του Στέφανου Kορκολή σε αυτό το νέο άλμπουμ χαρακτηρίζονται από ποικιλία, ενώ διαθέτουν πολλές και διαφορετικές μουσικές επιρροές. Στοιχεία κλασικά, έθνικ, λάτιν αλλά και ροκ εναλλάσσονται δημιουργώντας έναν «πολύχρωμο» μουσικό πίνακα «ζωγραφισμένο» από εξαίρετες φωνές.

Μελωδίες

O συνθέτης χρησιμοποιεί το σύνολο των ακουσμάτων του και των πλούσιων μουσικών εμπειριών του και δίνει τραγούδια με ρυθμό, μελωδία αλλά και συναίσθημα. Oλες οι συνθέσεις φέρουν την υπογραφή του Στέφανου Kορκολή, ενώ οι στίχοι είναι της Pεββέκας Pούση με τη στιχουργική συμμετοχή σε ένα τραγούδι του Παρασκευά Kαρασούλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, παιδιά το cd Ανεμόπτερο θα κυκλοφορήσει

στις 31 Μαρτίου.

Το άκουσα στο Σταθμό 101,3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Rosalia!

στα δισκοπωλεία πού ρώτησα, δεν ήξεραν ακόμα......

n.b. δευτερή σελίδα του topic και δεν κυκλοφόρησε ακόμα το τραγούδι :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάω στοίχημα ότι θα παιχτεί σήριαλ πάλι μέχρι την κυκλοφορία του cd.

Προσέξτε:

Από το κεντρικό Metropolis(Ομονοίας) μου είπανε ότι θα βγει στο τέλος της επόμενης εβδομάδας, 26 Μαρτίου, ενώ από το Metropolis του Πειραιά, ότι θα το έχουνε σήμερα το απόγευμα... Τα συμπεράσματα δικά σας... :rolleyes:

Εγώ πάντως δε βιάζομαι. Το τραγούδι το έγραψα σε κασσέτα και μπορώ να το ακούω μέχρι να βγει το cd... Δεν υποννοώ σε καμία περίπτωση ότι δε με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα κομμάτια. Αλλά στην παρούσα φάση, μου αρκεί αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάθε φορά που τον ακούω, μ' αρέσει πιο πολύ.

Ιδιαιτερα την νύχτα... ταιριάζει....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πανέμορφο τραγούδι, ανέλπιστη έκπληξη!

Ωραία μελωδία με πρωτότυπες αλλαγές, και πολύ ωραίους στίχους.

Η δε ερμηνεία είναι πάρα πολύ συναισθηματική.

Ελένη, τελικά εμένα για "όσο" μου ακούγεται, και έχει και λογική.

Κανονικά οι στίχοι θα 'πρεπε να γραφούν:

πόσο κρατάει ένα όνειρο;

όσο αντέχει η καρδιά

να μένει κι ας χορεύει

με το σκοτάδι ακαλιά κλπ

Δηλαδή o 2ος στίχος είναι η απάντηση στο ερώτημα του πρώτου. ’λλωστε η μελωδία πιστεύω συμφωνεί με αυτό το σχήμα ερώτηση-απάντηση.

Πάντως ο στίχος "χορεύει με το σκοτάδι αγκαλιά" είναι υπέροχος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παύλο μου, στον πρώτο στίχο εννοούσα ότι δε βγάζει νόημα να είναι "όσο". Στο δεύτερο, πάει μια χαρά! Διότι οι επόμενοι στίχοι του ρεφραίν απαντούν στην ερώτηση του πρώτου. Αν και, η απάντηση είναι πολύ αόριστη, τελικά.. Γιατί, θα μπορούσε κανείς να θέσει διαδοχικά το ερώτημα: "Και πόσο αντέχει κύριε η καρδιά να μένει κι ας χορεύει κτλ."; Εδώ σε θέλω... :):)

Ωραίο τραγουδάκι όντως, αν και η μελωδία, εμένα προσωπικά δε με συγκινεί..

Ο στίχος και η ερμηνεία, πολύ καλά, δε λέω..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η καρδιά κάθε ανθρώπου αντέχει διαφορετικά, για αυτό και είναι αόριστο.

Τα όνειρα λοιπόν αντέχουν όσο η καρδιά αντέχει τη μοναξιά (τουλάχιστον ετσι καταλαβαίνω το χορό με το σκοτάδι αγκαλιά)

Πάντως το όσο πάει στον 2ο στίχο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστή η απάντηση, αν και, να πω ότι η ερώτηση δεν ετέθη με την προσδοκία να απαντηθεί. Διότι, πως θα μπορούσε βέβαια να απαντηθεί; Ποιός ξέρει να απαντήσει; Μήπως ξέρει και η καρδιά η ίδια; Από καρδιά σε καρδιά έχει διαφορά, αλλά και από περίπτωση σε περίπτωση για την ίδια καρδιά, έχει διαφορά... ’ρα, ποιός ξέρει τελικά να πει;

Να πει τι; Να πει πόσο αντέχει η καρδιά να μένει παρέα με τη μοναξιά της; Ή πόσο αντέχει η καρδιά να μένει "κολλημένη" σε μια ιδέα, σε μια κατάσταση, σε κάποια συναισθήματα, κι ας βλέπει ότι δεν υπάρχει διέξοδος, ότι δεν υπάρχει προοπτική. Αυτό νομίζω είναι το σκοτάδι και η έλλειψη φωτός από μια στεριά. Μένει τελικά η καρδιά αγκαλιά με την έσχατη ελπίδα. Οπότε το κρίσιμο ερώτημα είναι: Πότε θα πεθάνει η ελπίδα. Τότε θα "σβήσει" και το ονειρο. Γι'αυτό και είναι δύσκολη ή ίσως ανύπαρκτη η απάντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ,

και νομίζω ότι επειδή ακριβώς είναι δύσκολη η απάντηση, το ερώτημα έγινε τραγούδι :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ap'auto to tragoudi den gnwrizw para tous 4 stixous pou steilate:

πόσο κρατάει ένα όνειρο;

όσο αντέχει η καρδιά

να μένει κι ας χορεύει

με το σκοτάδι ακαλιά

Exw omws to ais8hma oti h enoia "oneiro" den shmainei ka8oristika "oneiro gia to mellon" kai mono.

Poso krataei ena oneiro twra...auth thn stigmh pou zoume...poso antexei h kardia na pistepsei s'auto, otan gnwrizei oti kapote ola 8a teleiwsoun (p.x. oi omorfes stigmes)

To "skotadi" einai stoixeio tou oneirou (sunh8ws th nuxta koimomaste kai blepoume oneira) alla edw pairnei kai thn deuterh enoia tou Kenou kai ths Mataiodoxias.

Milontas gia to oneiro (pou zoume h' karteroume)....

gia thn antoxh ths kardias (na pistepsei h' na elpizei)...

gia thn proswrinothta tou oneirou...

gia ton tropo me ton opoio h kardia 8a "ta bgalei pera"...

gia to "moiraio" skotadi mesa sto opoio oneireuomaste kai xoreuei h kardia mas...

Milontas gia ola auta, sun tou oti to CD 8' argisei na'r8ei edw....psuxoplakw8hka kuriolektika!

Kalh mera.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να είναι πραγματικά καλός ο στίχος, γιατί ενώ μπορώ να δω τι εννοείτε, και δεν μου φαίνεται «λάθος», εγώ το κατάλαβα μάλλον διαφορετικά. Πιο κυριολεκτικά, ας πούμε.

Όταν μπαίνεις μέσα σ' ένα όνειρο, είτε ξύπνιος είτε κοιμισμένος, μπαίνεις μέσα στον εαυτό σου, στην καρδιά σου, στην φαντασία (και τα φαντάσματα) σου. Βλέπεις αυτά που θα ήθελες να γίνουν, που φοβάσαι να γίνουν, που μπορούν να γίνουν, που μπόρεσαν να είχαν γίνει αλλά δεν έγιναν, κλπ... Είσαι δλδ έξω απ' τον υλικό κόσμο και δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλα πλάσματα, μόνο με τον εαυτό σου. Έτσι που το κατάλαβα, σ' αυτό αναφέρει το «χορεύει με το σκοτάδι αγκαλιά» και το «ούτε ένα φως απ' τη στεριά». Βλέπω δηλαδή την καρδιά μόνη της, ναι, αλλά όχι "παρέα με την μοναξιά της", μάλλον "παρέα με τον εαυτό της".

Πολλές φορές είναι πολύ όμορφο να μπαίνεις μέσα σ' ένα όνειρο -άλλες φορές γίνεται εφιάλτης... Πάντα όμως είναι και χρήσιμο και επικίνδυνο. Και ποτέ δεν μπορείς να μένεις μέσα «για πάντα».

Πόσο, λοιπόν, κρατάει το όνειρο;

Κανονική ερώτηση μου φαίνεται, με απαντήσεις πολλαπλές. Αν λες «μέχρι που χτυπάει το ξυπνητήριο» δεν θα έχεις άδικο... Αν απαντάς «όσο αντέχει ή καρδιά να μένει (μέσα στο όνειρο)», γίνεται τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is it released from NOW!!!!!!!!!! :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...