Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Επιτρέπεται να κάνω κι άλλη ερώτηση εγώ, κι ας ξέρω μόνο την μιση απάντηση;

Στο dvd της συναυλίας «Αφιέρωμα στην Μικρά Ασία», η Γλυκερία λέει ως πρώτο της τραγούδι ένα «Τζιβαέρι» που ο Νταλάρα της το τελειώνει με την εξής στροφή:

«και γιατί δεν μα το λες, και γιατί δεν μα το λες, και γιατί δεν μα το λες - μόνο κάθεσαι και κλαις;»

Αυτή την στροφή, εγώ δεν έχω ιδέα από πού την έχει - να μου πει κανείς;

Ξέρω ότι την έχει ξαναπεί τουλάχιστον μια φορά πριν... ξέρω σε ποιο τραγούδι και με ποιόν το είπε, αλλά ούτε πού ούτε πότε.

Περιμενω να μάθω περισσοτερα...

"...Και γιατί δεν μας το λες

και γιατί δεν μας το λες

και γιατί δεν μας το λες

μόνο κάθεσαι και κλαις"

'Ετσι τελειώνει το ένα από τα δύο "Τζιβαέρια" της παράστασης.Δεν ξέρω αν χρησιμοποίησε το απόσπασμα αυτό για να τελειώσει και κάποιο άλλο τραγούδι μ'αυτόν τον τρόπο.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι ακριβώς τελιώνει και το τραγούδι "Για την Κύπρο". Το τραγούδι αυτό το έχει και ο Νταλάρας με τον Α.Ιωαννίδη. Το τραγούδι αυτό το έχει γράψει (μουσική/στίχους) ο Διονύσης Σαββόπουλος.

Έχω την εντύπωση όμως οτι ο Νταλάρας το έχει ξαναχρησιμοποιήσει και στην Τέντα με την Αλεξίου. Δεν θυμάμαι όμως σε ποιο τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την εντύπωση όμως οτι ο Νταλάρας το έχει ξαναχρησιμοποιήσει και στην Τέντα με την Αλεξίου. Δεν θυμάμαι όμως σε ποιο τραγούδι.

Σε βλέπουν τα ματάκια μου,

και μου περνά ο πόνος

Αδύνατο ΄ναι μάτια μου,

Να ζήσω πλε, να ζήσω πλέον μόνος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχετικά με το τραγούδι "’στη να λέει" δεν ξέρω μήπως υπάρχει στην τηλεοπτική μετάδοση του συγκεκριμένου προγράμματος από την Ιερά Οδό.

Πρέπει να κοιτάξω στο(μη τακτοποιημένο ακόμα) αρχείο μου.

Τώρα όσον αφορά το δίστιχο "Και γιατί δεν μας το λες, μόνο κάθεσαι και κλαις", πράγματι ο Νταλάρας το λέει σε κάθε περίπτωση που του ταιριάζει.

Το έχω ακούσει κι εγώ στην "Τέντα"(υπάρχει και στην τηλεοπτική μετάδοση της συναυλίας που έγινε τότε, το 1984). Επίσης το άκουσα πρόσφατα στην συναυλία με τη Μαρινέλλα στο Βύρωνα(2003). Το έλεγε και το χειμώνα του 2002 στο "Ζυγό" στην ενότητα με τα λάτιν και τους πειραματισμούς που έκανε με το τραγούδι "Σάλα-σάλα". Δεν θυμάμαι αν έχει καταγραφεί στην τηλεοπτική μετάδοση του προγράμματος. Πάντως η συγκεκριμένη εκτέλεση του "Σάλα-σάλα" παιζόταν από τον Μελωδία(μάλλον στην εκπομπή του Οδυσσέα Ιωάννου) από ένα CD που του είχε στείλει η ΜΙΝΩΣ(όπως έλεγε ο ίδιος). Το συγκεκριμένο τραγούδι όμως δεν μπήκε σε κάποιο δίσκο του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο «Για την Κύπρο» είναι «Και γιατί, και γιατί δεν μας το λες / μόνο βγαίνεις στον κόσμο όλο κλάψες και ψευτιές» (έτσι το λέει ο Σαββόπουλος στο «Η Ρεζέρβα» κι έτσι το λέει κι ο Νταλάρας στην συναυλία με τον Ιωαννίδη).

Στην Τέντα το λέει όπως και στο Ηρώδειο «Και γιατί δεν μας το λες / μόνο κάθεσαι και κλαις». Η μελωδία είναι ίδια.

Τι είναι αυτό το δίστιχο; Μήπως προϋπήρχε, είναι παραδοσιακό; Δεν ξέρω τίποτα γι' αυτά τα πράγματα, είναι απλώς μια εντύπωση από τον τρόπο με τον οποίο τον λένε, σαν να το παραθέτουν...

Είναι και πολύ όμορφο :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι είναι αυτό το δίστιχο; Μήπως προϋπήρχε, είναι παραδοσιακό; Δεν ξέρω τίποτα γι' αυτά τα πράγματα, είναι απλώς μια εντύπωση από τον τρόπο με τον οποίο τον λένε, σαν να το παραθέτουν...

Σίγουρα προϋπήρχε. Έχω στ αυτιά μου μια σχετική μελωδία (δεν γνωρίζω εκείνη που τραγουδούν ο Σαββόπουλος και ο Νταλάρας), αλλά ούτε τον ερμηνευτή (άνδρα) ξέρω ούτε έχω ιδέα για ποιο συγκεκριμένο τραγούδι πρόκειται. Πάντως κάτι παλιό, με αρκετά ανατολίτικο ήχο, μάλλον όχι παραδοσιακό αλλά ρεμπέτικο (χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτό) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ο ίδιος τις δικές μου εικασίες :D :

Ψάχνοντας μέσω Google με τις λέξεις "γιατί δε μας το λες" βρήκα τα στοιχεία των δύο εξής CD:

1.

Σειρά "Μνήμες - Η μουσική σκηνή του Σμυρναίικου τραγουδιού 1907 -1935"

(Αυθεντικές Ηχογραφήσεις από τη Σμύρνη, την Κωνσταντινούπολη, την Αθήνα και τη Νέα Υόρκη)

CD 3: "Η Μουσική Σκηνή του Σμυρναίικου στη Νέα Υόρκη"

Τραγούδι 16: "Γιατί δε μας το λες", Γιώργος Κατσαρός [γνωστός ρεμπέτης], Νέα Υόρκη, 1938

http://www.avopolis.gr/articles/results.asp?ID=125

2.

"Σύλλογος Αλατσατιανών Ηρακλείου Κρήτης - Φύσ' αεράκι της Μικρασίας"

Τραγούδι 6: "Και γιατί δε μας το λες"

http://www.greekmusicshop.gr/eshop/product...55&cat=0&page=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και άλλος ένας δίσκος που τον βρήκα σε έναν από τους καταλόγους μου:

"Το ρεμπέτικο τραγούδι Νο. 2" (’λλες πληροφορίες - όπως ονόματα ερμηνευτών - δεν έχω.)

Ένα από τα τραγούδια λέγεται: "Και γιατί δεν μας το λες".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σειρά "Μνήμες - Η μουσική σκηνή του Σμυρναίικου τραγουδιού 1907 -1935"

(Αυθεντικές Ηχογραφήσεις από τη Σμύρνη, την Κωνσταντινούπολη, την Αθήνα και τη Νέα Υόρκη)

CD 3: "Η Μουσική Σκηνή του Σμυρναίικου στη Νέα Υόρκη"

Τραγούδι 16: "Γιατί δε μας το λες", Γιώργος Κατσαρός [γνωστός ρεμπέτης], Νέα Υόρκη, 1938

http://www.avopolis.gr/articles/results.asp?ID=125

The Greek lyrics on the booklet are the following :

Βρε γιατί δε μας το λες

Τον πόνο που 'χεις και όλο κλαις

Βρε γιατί δε μ'άνοιξες

Παρά το τζάμι σφάλισες

An interesting information about Katsaros (Katsaros because of his curly hair - his real name was Theologitis) is that he was born in Amorgos in 1890 and died in Florida in 1997 ! 107 years !

He recorded some 120 albums.

If anyone wants the song just PM me.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Annemarie, you seem to have a quite special collection of Greek CDs. :razz:

An interesting information about Katsaros (Katsaros because of his curly hair - his real name was Theologitis) is that he was born in Amorgos in 1890 and died in Florida in 1997 ! 107 years !

He recorded some 120 albums.

Let's add that of course he is not the same Giorgos Katsaros (Γιώργος Κατσαρός) as the composer who wrote songs especially in the 1960-ies and 1970-ies who were sung for example by Jannis Kalatzis and also (a few) by Dalaras ("Ta vasana den legontai", "Mana mou den se akousa").

(Until I saw the first time a foto of "Katsaros Nr. 1" when he was about 100 years old, I was not completely sure that they are different persons. :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Let's add that of course he is not the same Giorgos Katsaros (Γιώργος Κατσαρός) as the composer who wrote songs especially in the 1960-ies and 1970-ies who were sung for example by Jannis Kalatzis and also (a few) by Dalaras ("Ta vasana den legontai", "Mana mou den se akousa").

(Until I saw the first time a foto of "Katsaros Nr. 1" when he was about 100 years old, I was not completely sure that they are different persons. :lol: )

:D

Michael Hi man

you read my mind too!!!

OMG

I was just thinking the same exact thing.

It's like this can't be the same Katsaros were thinking of

as the Gioryios were thinking of doesn't look like he's over 100 even though he is almost bald headed with some wrinkles on his foreheard.

:(

Plus Our Katsaros guy is a Saxophonist and a Pianist too I think as well as a great composer. Recently if I'm not mistaken, he can be found as one of the judges every week from the Hit TV SHow on the Greek Antenna

"Fame Story"

:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σχετικά με το τραγούδι "’στη να λέει" δεν ξέρω μήπως υπάρχει στην τηλεοπτική μετάδοση του συγκεκριμένου προγράμματος από την Ιερά Οδό.

To "Αστην να λέει" δεν υπάρχει στην τηλεοπτική μετάδοση της παράστασης.Μάλιστα μεταδόθηκε δύο φόρες από τον ANT-1, αλλά το συγκεκριμένο τραγούδι δεν το έδειξαν ούτε τη μία ούτε την άλλη φορά.Να σημειώσω επίσης πως το "Αστην να λέει" συμπεριλαμβάνονταν κανονικά στο πρόγραμμα εκείνης της χρονιάς στην Ιερά Οδό, και το ερμήνευαν από κοινού Νταλάρας και Πυξ Λαξ(δεν ήταν δηλαδή από αυτά που τραγουδάει ο Νταλάρας μόνο κάποιες βραδιές).Και φυσικά το τραγούδι δεν μπήκε ούτε στο cd που κυκλοφόρησε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο «Για την Κύπρο» είναι «Και γιατί, και γιατί δεν μας το λες / μόνο βγαίνεις στον κόσμο όλο κλάψες και ψευτιές» (έτσι το λέει ο Σαββόπουλος στο «Η Ρεζέρβα» κι έτσι το λέει κι ο Νταλάρας στην συναυλία με τον Ιωαννίδη).

Ακριβώς έτσι το λέει επίσης ο Σαββόπουλος στο live cd του Αλκινοου Ιωαννίδη "Εκτός τόπου και χρόνου"

Share this post


Link to post
Share on other sites
.......που φτάσαμε σε ερωτήσεις που αφορούν τον Κουγιουμτζή να απαντάμε εμείς και όχι ο Πολυμήχανος :)  :)  :)

’ς όψεται η ΑΡΕΝΑ.Μου φαίνεται ότι πρέπει να εφοδιασθώ σύντομα μ'ένα laptop. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας κάνω λοιπόν μια νέα ερώτηση:

"Σε πόσα και ποια τραγούδια που έχει ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΗΣΕΙ ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ

αναφέρονται η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και η ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ;"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Καλαμαριά: 1)Ποιόν δρόμο να διαλέξω, Γιώργος Νταλάρας (1969)

2)Εδώ δεν είναι Σαλονίκη, Ο Τραγουδιστής (1983)

Θεσσαλονίκη: 1)Ο χάρος, Σεργιάνι στον κόσμο (1979)

2) Το ίδιο με το 2 από πάνω

3) Θεσσαλονίκη, από το Αττικόν με Παπακωνσταντίνου (1991)

4) Μαντόνα Σαλονικιά, Καλώς τους (1994)

5) Με λένε Πόπη, Θεσσαλονίκη-Γιάννενα (1997)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι η Καλαμαριά αναφέρεται και στο "Θεσσαλονίκη" με τον Παπακωσταντίνου στο Αττικόν, καθώς και στο ντουέτο του Νταλάρα με τον Παϊτέρη στο τραγούδι "ROMA". :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω την ερώτηση του Θανάση:

Πέστε μου τα τραγούδια που τραγούδησε ο Γιώργος και αναφέρεται η Θεσσαλονίκη και δεν έχουν μπεί σε δίσκο.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρω δύο..

Όμορφη Θεσσαλονίκη στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης Οκτώβρης 2004.

(Αφιέρωμα στο Βασίλη Τσιτσάνη )

Θα ΄ρθω Θεσσαλονίκη με τον Γιάννη Βαρδή στην Ιερα Οδό 1998-1999

Ίσως να έχουν τραγουδηθεί νωρίτερα αλλά εγω εκεί τα θυμάμαι......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά κουραστικές ερωτήσεις βάζετε! Πρέπει να ανατρέχουμε στους τίτλους όλων των τραγουδιών του, έναν-έναν, για να θυμόμαστε που υπάρχει η Θεσσαλονίκη και η Καλαμαριά στους στίχους τους...Έλεος!

Θαυμάζω τον Apostoli και τον Vaso για την υπομονή τους αλλά και για τα αποτελέσματά τους!

Και μια ερώτηση κι από μένα, επ' ευκαιρία της συνεργασίας του με τους "ΑΓΑΜΟΥΣ ΘΥΤΑΙΣ" που μας θύμισε ο Νταλάρας προχθές στην εκπομπή του Καψή στον ALPHA. Στις συγκεκριμένες παραστάσεις στο ΑΤΤΙΚΟΝ(1993) ο Νταλάρας χόρευε ζεϊμπέκικο στη σκηνή. Η ορχήστρα έπαιζε ένα τραγούδι ζεϊμπέκικο από τη δισκογραφία του. Ποιο ήταν ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

«στη Σαλονίκη αν βρεθώ

σε νοσταλγώ ακόμη»

(Τραγούδι «Το κακό», από την «’σφαλτο» 2001)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρε παιδιά κουραστικές ερωτήσεις βάζετε! Πρέπει να ανατρέχουμε στους τίτλους όλων των τραγουδιών του, έναν-έναν, για να θυμόμαστε που υπάρχει η Θεσσαλονίκη και η Καλαμαριά στους στίχους τους...Έλεος!

Θαυμάζω τον Apostoli και τον Vaso για την υπομονή τους αλλά και για τα αποτελέσματά τους!

Και μια ερώτηση κι από μένα, επ' ευκαιρία της συνεργασίας του με τους "ΑΓΑΜΟΥΣ ΘΥΤΑΙΣ" που μας θύμισε ο Νταλάρας προχθές στην εκπομπή του Καψή στον ALPHA. Στις συγκεκριμένες παραστάσεις στο ΑΤΤΙΚΟΝ(1993) ο Νταλάρας χόρευε ζεϊμπέκικο στη σκηνή. Η ορχήστρα έπαιζε ένα τραγούδι ζεϊμπέκικο από τη δισκογραφία του. Ποιο ήταν ;

Τάσο συγνώμη , αλλά δεν είχα καμία πρόθεση να σας κουράσω .Όσον αφορά την ερώτησή σου , στις συγκεκριμένες συναυλίες η ορχήστρα έπαιζε την εισαγωγή από το "ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξέρω δύο..

Όμορφη Θεσσαλονίκη στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης Οκτώβρης 2004.

(Αφιέρωμα στο Βασίλη Τσιτσάνη )

Κωνσταντίνα νομίζω ότι στο "ΟΜΟΡΦΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ" δεν τραγουδούσε ο Νταλάρας.Αν δεν με απατά η μνήμη μου νομίζω ότι στο συγκεκριμένο τραγούδι είχε αποσυρθεί στα καμαρίνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...