Tasos

Κίτρινος Τύπος - Αφιέρωμα στον Γιώργο Νταλάρα (24/4/2005)

57 posts in this topic

Από έγκυρη πηγή πληροφορήθηκα ότι ο Γιώργος Νταλάρας, αυτόν τον καιρό, ολοκληρώνει τα γυρίσματα για μια εκπομπή- αφιέρωμα σ' αυτόν που θα προβληθεί από το κανάλι ALTER.

Χωρίς να το ξέρω, πιθανολογώ, ότι ίσως είναι η εκπομπή του ’κη Παυλόπουλου "Το πάρτι της ζωής σου" και ίσως να προβληθεί τις ημέρες του Πάσχα.

Αν έχω νεότερες πληροφορίες θα επανέλθω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τάσο, σωστά προσανατολίζεσαι στην εκπομπή του Παυλόπουλου, αλλά υπάρχει και ο Τριανταφυλλόπουλος(όταν δεν ασχολείται με τους παράνομους κάνει και κάποια αφιερώματα σε καλλιτέχνες).

Θα δούμε :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως έτσι "εξηγείται" και η παρουσία του Τριανταφυλλόπουλου στην απονομή του πλατινένιου cd; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως , αλλά δεν είναι και απαραίτητο.Οι δυό τους άλλωστε είναι από παλιά φίλοι και όπως δήλωσε και ο Μάκης έχουν πάει πολλές φορές για ψάρεμα κλπ. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ΄όλα αυτά τα ονόματα συγχωρέστε με αλλά μου προκαλούν αηδία άκου να παει στον Μουρατιδη στον Μάκη, και στον Παυλόπουλο!!!!! Ημαρτον.

Καταλάβαίνω ότι λείπουν οι άνθρωποι που έχουν μουσικές γνώσεις στη ν τηλεόραση αλλά όχι και τόσο χαμηλά ένας Νταλάρας .Έκανε δύο εκπομπές στη Σεμίνα φτάνει. Από δω και στο εξής οι εμφανίσεις του στην τηλεόραση όπως και στα λάιβ πρέπει να είναι ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και όχι να υποκύπτει σε χατίρια και υποχρεώσεις διάφορων ΄΄φίλων του΄΄.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα έχω πει κι εγώ σε παλιότερες συζητήσεις....Δεν ξέρω πώς θα του βγει τελικά όλη αυτή η υπερ-έκθεση στην τηλεόραση -κυρίως...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tha symfonhso me ton doctor gia ton Mouratidh kai ton Triantafullopoulo alla oxi kai gia ton Pavlopoulo. Symfono oti san dhmosiografos den leei apolutos tipota. Na thumhso ,omos, oti to afieroma pou eixe kanei ston Papadopoulo htan eksairetiko.An kanei ena antistoixo ston Dalara den nomizo oti tha einai kako.

Kosta pou eides esu thn yperekthesh sthn thleorash; Nomizo pos h teleutaia emfanish tou se authn htan sto Mega stis 5/3 (eksairo edo to tetarto,peripou, pou milhse gia ton Kougioumtzh giati auto htan ektakto kai epivevlhmeno). Oson afora to radiofono exei ginei sxetikh syzhthsh allou. Telos, oute sta entupa mesa thumamai teleutaia na exei synenteuksh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα δεν μ'ενοχλεί αν βγει είτε στον Τριανταφυλλόπουλο, είτε στον Παυλόπουλο και κάνει μια εκπομπή ανάλογη μ'αυτήν της Σεμίνας η οποία κυριολεκτικά έμεινε στην ιστορία.Θυμηθείτε στο κάτω κάτω, ότι ειδικά τον τελευταίο καιρό οι εκπομπές της Σεμίνας έχουν αλλάξει τελείως και δεν έχουν καμία σχέση με τον πρώτο καιρό που ξεκίνησαν.Και σίγουρα δεν έχουν αλλάξει προς το καλύτερο.Πιστεύω τελικά, ότι δεν υποβαθμίζεται ένας καλλιτέχνης από ένα κανάλι ή έναν δημοσιογράφο , ίσα ίσα αναβαθμίζει και το κανάλι και τον δημοσιογράφο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάπου στην τηλεόραση έπιασε το αφτί μου ότι την Κυριακή των βαϊων ο Νταλάρας θα είναι στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου. (Νομίζω στον Χαρδαβέλα το άκουσα). Επίσης νομίζω άκουσα το όνομα του Κατσιμίχα.

Για να δούμε....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε εγώ συμφωνώ με την τακτική του Τριανταφυλλόπουλου και με την υπερβολή που τον χαρακτηρίζει. Του αναγνωρίζω όμως ότι δεν φοβάται κανέναν και τίποτα προκειμένου να έρθει σε ρήξη με λογικές σάπιες.Ειδικά για το παραδικαστικό κύκλωμα, είμαι σε θέση να γνωρίζω από μέσα και εμπειρικά κάποιες πτυχές του ρεπορτάζ που έχει παρουσιάσει-αν κι εδώ έχει τάση υπερβολής.

Όσον αφορά κάποια καλλιτεχνικά αφιερώματα που έχει κάνει κατά καιρούς πρέπει να ομολογήσω πως είναι άρτια. Και από άποψη έρευνας αψεγάδιαστα και άκρως ενδιαφέροντα.

Ελπίζω να βγει μια χαλαρή εκπομπή και να προβάλλει και κάποιες άλλες-όχι τόσο γνωστές στο ευρύ κοινό- πλευρές του Νταλάρα.

Και να τονίσω -για μία ακόμη φορά- πως εμένα δεν με χαλάει καθόλου όταν ο Νταλάρας αποφασίζει να εκτεθεί στα μέσα.Ο λόγος του και η παρουσία του είναι δώρο πολύτιμο.

Τελικά ο Τριανταφυλλόπουκος ανακοίνωσε σήμερα στην εκπομπή του πως την Κυριακή των Βαίων θα είναι καλεσμένος του ο Γ.Νταλάρας. :) (Σχόλιο του παριστάμενου Γιάννη Γλέζου:<<ρώτησέ τον γιατί δεν αφήνει ήσυχο τον Π.....η;>> αυτός ήταν ο καημός του κ.Γλέζου.Ο Τριαντ.....ος απάντησε πως κανείς δεν ξέρει τι πόνο κρύβει ο καθένας μέσα του και πως θα τον ρωτήσει πολλά πράγματα).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικά ο Τριανταφυλλόπουκος ανακοίνωσε σήμερα στην εκπομπή του πως την Κυριακή των Βαίων θα είναι καλεσμένος του ο Γ.Νταλάρας.

Ευχαριστούμε EKOSTEL! :)

Αλλά... :) Πότε είναι η Κυριακή των Βαίων... :) είμαι ελαφρώς άσχετη... :razz::D

(Δέ διάβαζα στο σχολείο στα Θρησκευτικά...)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλλά... :) Πότε είναι η Κυριακή των Βαίων... :) είμαι ελαφρώς άσχετη...

Mια Κυριακή πριν από την Κυριακή του Πάσχα, δύο πριν από την Κυριακή του Θωμά και μία μετά το Σάββατο του Λαζάρου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο τέλος της χθεσινής εκπομπής ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος επιβεβαίωσε ότι την επόμενη Κυριακή θα είναι καλεσμένος ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ.Ένας Νταλάρας , "όπως δεν τον είδατε ποτέ" , όπως είπε.Η εκπομπή ξεκινάει γύρω στις 11μμ.

Ευχαριστούμε την μάνα του Μάκη (από το forum)για την πληροφορία. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

For those who can catch Greek TV but can't read Greek, the news is that this coming Sunday, 24 april, Dalaras will be the guest of Makis Triantafyllopoulos, who promises you will see "Dalaras as you have never seen him before".

Tune in if you can to ALTER at eleven (Greek time of course) and record it for us who can't...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, η Κυριακή κοντά είναι και θα δούμε...

Όσο για τον καημό του κ. Γλέζου, θα έπρεπε να του απάνταγε ως εξής ο Τριανταφυλλόπουλος : "Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω τον Π.....η, γιατί δεν αφήνει ήσυχο τον Νταλάρα!".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τάσο, συγχαρητήρια για την ατάκα! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γ.Γλέζος είναι μουσικοσυνθέτης. Ανήκει στους μουσικούς που κινήθηκαν τη δεκαετία του 1970. Έχει πολλά χρόνια να καταθέσει καινούργιο έργο. Η τελευταία του ενασχόληση είναι η συμμετοχή του σε διάφορα πάνελ (καταθέτει δηλαδή την άποψή του επί παντός του επιστητού με έναν ακραίο τρόπο -για να το πω όσο πιο κομψά μπορώ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έγραψε μερικά πολύ όμορφα τραγούδια κυρίως στα τέλη της δεκαετίας του '60, όπως ΒΡΟΧΗ ΣΤΑ ΔΕΙΛΙΝΑ (με ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ και ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟ), ΝΑ΄ΧΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ (ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ) , ΕΛΕΝΗ ΤΟΥ ΜΑΗ (ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ) , THΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ Τ'ΑΓΟΡΙΑ (ΑΛ.ΜΑΒΙΛΗ)κ.α. Πρόσφατα κυκλοφόρησε ένα cd στο οποίο τραγουδάει ο ίδιος.Πριν από 4-5 χρόνια κινήθηκε δικαστικά κατά της κυκλοφορίας του CD του ΡΕΜΟΥ "ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΜΟΝΟ-LIVE" γιατί το τραγούδι του ΝΑ'ΧΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ συμπεριλήφθηκε εκεί χωρίς την έγκρισή του.Το αποτέλεσμα ήταν το cd να αποσυρθεί και να ξανακυκλοφορήσει χωρίς το συγκεκριμένο τραγούδι.Οπότε όποιος έχει την πρώτη έκδοση με το ΝΑ'ΧΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ να ξέρει ότι είναι και συλλεκτικό.

Αλλά μάλλον θα πρέπει ν'αλλάξουμε κατηγορία και να πάμε στους καλλιτέχνες αν θέλουμε να συνεχίσουμε με τον Γλέζο, έτσι δεν είναι; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...