Sign in to follow this  
Followers 0
Makis

Μουσικές του κόσμου-11/1/09 ΕΤ1

45 posts in this topic

Την Κυριακή 11/1/09 στην ΕΤ1 στις 17.00-18.00 η εκπομπή του Λεωνίδα Αντωνόπουλου "Μουσικές του κόσμου" είναι αφιερωμένη στις 3 συναυλίες που έδωσε το Σεπτέμβριο του 2007 στο Ισαρήλ, ο Γιώργος Νταλάρας, για τους σκοπούς των Γιατρών για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

"ΕΤ1-ΚΥΡΙΑΚΗ 11/1/09 17.00-18.00

Δείτε σήμερα: "Ο Γιώργος Νταλάρας στο Ισραήλ"

Το μαγικό ταξίδι στον κόσμο της παγκόσμιας μουσικής συνεχίζεται και φέτος, με τις «Μουσικές του Κόσμου», που ακολουθούν την τετραετή επιτυχημένη πορεία της σειράς «Μουσικοί του Κόσμου». Ο νέος κύκλος των δημιουργικών αυτών ντοκιμαντέρ μάς ταξιδεύει από άκρη σε άκρη του πλανήτη, φέρνοντάς μας σε επαφή με νέες τάσεις, νέες καταστάσεις και το πιο σημαντικό, με νέες μουσικές.

Οι «Μουσικές του Κόσμου» ξεκινούν με έναν από τους σημαντικότερους Έλληνες τραγουδιστές, τον Γιώργο Νταλάρα και το πιο πρόσφατο ταξίδι του στη δεύτερη πατρίδα της ελληνικής μουσικής, το Ισραήλ, ως προσκεκλημένο της ανθρωπιστικής οργάνωσης «Γιατροί για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα». Εκεί θα συναντήσει Ισραηλινούς και Παλαιστίνιους. Η εκπομπή αποκτά ιδιαίτερη βαρύτητα, τη δεδομένη στιγμή, που το Μεσανατολικό ζήτημα γίνεται για μια ακόμα φορά θλιβερά επίκαιρο.

Παρά τις διαφορές του με την πολιτική του επίσημου κράτους, ο Γιώργος Νταλάρας συνάντησε ζεστούς ανθρώπους, Παλαιστίνιους και Ισραηλινούς και τραγούδησε μαζί τους στη γλώσσα της μουσικής".

http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=2...=2554004&chid=8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετικός ο Λ. Αντωνόπουλος, όπως και η εκπομπή του. Την αναμένουμε με ανυπομονησία.

Ευχαριστούμε Μάκη!!!!!!!!!!!

:mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιδιαίτερη εκπομπή με ξεχωριστό ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε, Μάκη, για την ενημέρωση! :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ειδικα αν περιλαμβάνει και δηλώσεις μετά τις τελευταίες τραγικές για τους Παλαιστίνιους εξελίξεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πω πω!! Μεσα στη νυστα μου ειδα που το ρολοι του υπολογιστή έγραφε "11/1/2009" και μπερδεύτηκα :lol: :lol: :lol: :lol: Ποντιακό ανέκδοτο!!!!

Πρέπει να παω για ύπνο... :):):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πω πω!! Μεσα στη νυστα μου ειδα που το ρολοι του υπολογιστή έγραφε "11/1/2009" και μπερδεύτηκα :lol: :lol: :lol: :lol: Ποντιακό ανέκδοτο!!!!

Πρέπει να παω για ύπνο... :D:music::music:;)

Το ανέκδοτο είναι οτι το έχασα εγώ....

Εμ... Κοζάνη ήθελα...

Ποιός θα μου το στείλει;;; :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Μουσικές του κόσμου''. Μια ,εξαιρετικά ,προσεγμένη εκπομπή πάντα. Σήμερα απολαύσαμε ένα ξεχωριστό μουσικό ντοκυμανταίρ. Ένα μουσικό οδοιπορικό σαν αυτά που γίνονταν την δεκαετία του 90΄, μαζί με κοινωνικοπολιτικά ζητήματα της περιοχής. Η ελληνική μουσική αγαπιέται με πάθος, γίνεται βίωμα και στήριγμα. Μέσα από την εκπομπή δίνονται και απαντήσεις στον bloger (μας απασχόλησε σε άλλο topic) για το ποιες είναι οι απόψεις του Νταλάρα για το θέμα των ημερών. Αν και η περιοδεία πραγματοποιήθηκε σε μια ήσυχη περίοδο,τον Σεπτέμβρη του 2007, υπάρχουν απαντήσεις.Εντός του Ισραήλ (κι όχι από την ασφάλεια της Αθήνας)αναπτύσσει την άποψη για την αναγκαιότητα της ύπαρξης παλαιστινιακού κράτους (σε συνέντευξη σε τοπικό κανάλι) και το αίτημα της ειρήνης. Αλλά κι από άλλα σημεία φαίνεται η ξεκάθαρη στάση του. Μακαρι να καταλάβουν όλες οι αντιμαχόμενες πλευρές το όφελος που θα αποκομίσουν από την παγίωση της ειρήνης στην περιοχή.

Συγχαρητήρια στους συντελεστές της εκπομπής!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νιώθω πολύ περήφανος που έχουμε κοντά μας έναν άνθρωπο σαν τον Γιώργο Νταλάρα. Μέσα απο αυτή την εκπομπή είδα πόσο πολυ τον αγαπούν και τον θαυμάζουν οι άνθρωποι του εξωτερικού. "Καθε Σάββατο είναι μέσα στο σπίτι μας" έλεγε ένας "Είναι η Ελληνική μουσική, την αγαπάμε μέσα απο τη φωνή του Γιώργου" έλεγε ο άλλος. Αν αναλογιστεί κανείς το μέγεθος της αξίας αυτών των λόγων θα καταλάβει για τι είδους καλλιτέχνη μιλάμε. Να τονίσουμε επίσης τον σκοπό της συναυλίας η οποία έγινε αφιλοκερδώς.

Εγώ πάντως λόγω της ειδικής αγάπης μου στη "δημιουργία" της μουσικής χάρηκα πάρα πολύ που έδειξε και μερικά αποσπάσματα απο την πρόβα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ πάντως λόγω της ειδικής αγάπης μου στη "δημιουργία" της μουσικής χάρηκα πάρα πολύ που έδειξε και μερικά αποσπάσματα απο την πρόβα!

Μια εκπομπή ολόκληρη με πρόβες πρέπει να δείξουν, Θοδωρή, γιατί πραγματικά φαίνεται η αξία και το μεγαλείο του και στις πρόβες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι συμφωνω....μια 24ωρη.... :lol: :lol: :lol: Σαν εφημερία σε νοσοκομείο!!!

Και πάλι δεν θα μου φτάσει!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιός θα μου το στείλει;;; :D

κι εμένα γιατί ήμουν εκτός Αθηνών... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποιός θα μου το στείλει;;; :D

Σαν να ακούω τον Πολυμήχανο τώρα...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλή η εκπομπή.

"Οι μουσικοί του κόσμου" γενικότερα αποτελεί μια από τις καλύτερες εκπομπές της ελληνικής τηλεόρασης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω πάρα πολλά καλά λόγια γι' αυτό που παρακολουθήσαμε σε αυτή την εκπομπή. Αλλά όταν κάτι ξεπερνάει το "εξαιρετικό" ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να γράψω.... :music:

Ίσως ότι είμαι πολύ ευτυχισμένη που συνάντησα στη δική μου πορεία ζωής αυτόν τον καλλιτέχνη και άνθρωπο. Και πόσο δυστυχισμένοι είναι όσοι δεν έχουν καταλάβει την αξία του...ή τουλάχιστον δείχνουν πώς δεν έχουν καταλάβει...

Να συμπληρώσω πως για μένα είναι από τις εκπομπές εκείνες που φροντίζω και κάνω αρκετές "κόπιες" έτσι ώστε να τις "πασάρω" σε κάθε έναν αρνητικά κολλημένο με τον οποίο συναντιέμαι κατά καιρούς, με σκοπό όχι να δημιουργήσω άλλον έναν θαυμαστή του Νταλάρα, αλλά γιατί όλοι γινόμαστε καλύτεροι όταν γνωρίζουμε τόσο σπουδαίους ανθρώπους... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να συμπληρώσω πως για μένα είναι από τις εκπομπές εκείνες που φροντίζω και κάνω αρκετές "κόπιες" έτσι ώστε να τις "πασάρω" σε κάθε έναν αρνητικά κολλημένο με τον οποίο συναντιέμαι κατά καιρούς,

Χαρα σ' το κουράγιο σου!!! :D:music:

Εγώ πλέον με κάτι τέτοιους χάνω την υπομονή μου πολύ γρήγορα....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χαρα σ' το κουράγιο σου!!! :D:music:

Εγώ πλέον με κάτι τέτοιους χάνω την υπομονή μου πολύ γρήγορα....

Γι'αυτό θα δώσω το dvd, γιατί ούτε εγώ έχω υπομονή να μιλάω... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χαρα σ' το κουράγιο σου!!! ;)  :blush:

Εγώ πλέον με κάτι τέτοιους χάνω την υπομονή μου πολύ γρήγορα....

Γι'αυτό θα δώσω το dvd, γιατί ούτε εγώ έχω υπομονή να μιλάω... B)

Πολύ φοβάμαι, Μάρω, πως οι ''κολλημένοι'' και οι παραπληροφορημένοι όσα dvd και να τους δείξουμε, πάλι ''κολλημένοι'' θα μείνουν. Έτσι τους βολεύει να πιστεύουν. Δεν μπορούν να καταλάβουν πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για το τομάρι τους μόνο. Κρίνουν -ίσως- εξ ιδίων τα αλλότρια και δεν μπορούν να αποδεχτούν πως ο Νταλάρας είναι διαφορετικός. Σου λέει ''εγώ δεν κάνω τίποτα τζάμπα πώς αυτός;'' Και για όποιο λόγο και να κάνει όλα αυτά, το καλό αποτέλεσμα μετράει. Μακάρι να γίνουν πολλοί οι καλλιτέχνες, πολλοί οι άνθρωποι που θα νοιάζονται λιγουλάκι και για τους άλλους. Πολλά δεινά θα είχαν αποφευχθεί...

Εν κατακλείδι, δεν είμαι μόνο περήφανη που υπάρχει στην χώρα μας ένας καλλιτέχνης σαν τον Νταλάρα. Είμαι περήφανη που επέλεξα -συνηδειτά- να είναι ο τραγουδιστής μου. Αυτός που εκφράζει τις χαρές, τις λύπες, τα βιώματα και τα συναισθήματά μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χαρα σ' το κουράγιο σου!!! :blush:  B)

Εγώ πλέον με κάτι τέτοιους χάνω την υπομονή μου πολύ γρήγορα....

Γι'αυτό θα δώσω το dvd, γιατί ούτε εγώ έχω υπομονή να μιλάω... B)

Πολύ φοβάμαι, Μάρω, πως οι ''κολλημένοι'' και οι παραπληροφορημένοι όσα dvd και να τους δείξουμε, πάλι ''κολλημένοι'' θα μείνουν. Έτσι τους βολεύει να πιστεύουν. Δεν μπορούν να καταλάβουν πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για το τομάρι τους μόνο. Κρίνουν -ίσως- εξ ιδίων τα αλλότρια και δεν μπορούν να αποδεχτούν πως ο Νταλάρας είναι διαφορετικός. Σου λέει ''εγώ δεν κάνω τίποτα τζάμπα πώς αυτός;'' Και για όποιο λόγο και να κάνει όλα αυτά, το καλό αποτέλεσμα μετράει. Μακάρι να γίνουν πολλοί οι καλλιτέχνες, πολλοί οι άνθρωποι που θα νοιάζονται λιγουλάκι και για τους άλλους. Πολλά δεινά θα είχαν αποφευχθεί...

Εν κατακλείδι, δεν είμαι μόνο περήφανη που υπάρχει στην χώρα μας ένας καλλιτέχνης σαν τον Νταλάρα. Είμαι περήφανη που επέλεξα -συνηδειτά- να είναι ο τραγουδιστής μου. Αυτός που εκφράζει τις χαρές, τις λύπες, τα βιώματα και τα συναισθήματά μας.

Το ξαναλέω - πάψτε να ασχολείστε με τους π@π@ρες (που λέει και μια γνωστή ;) )

και απολαύστε ότι κάνει αυτός ο άνθρωπος...

Και, ναι

δηλώνω κολλημένος!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και, ναι

δηλώνω κολλημένος!

Εννοείται, Πέτρο! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και, ναι

δηλώνω κολλημένος!

Εννοείται, Πέτρο! :lol:

Αν όλοι σε αυτή τη χώρα ήταν "κολλημένοι" με τον Νταλάρα, τον Θεοδωράκη, τον Χατζιδάκι, τον Ξαρχάκο, τον Τσιτσάνη, τον Βαμβακάρη κλπ.... θα ήμασταν σε πολύ καλύτερη μοίρα απο οτι ειμαστε τώρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραπέμπω τους... π@π@ρες στον δίσκο "Συγνώμη για την άμυνα", αριθμό τραγουδιού: 2.

’ντε γεια!

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά... Κι εγώ το πρόλαβα λίγο πριν το τέλος... Πως θα γίνει να το βρούμε???? Φάνηκε εξαιρετικό πάντως! Μήπως υπάρχει περίπτωση να παίξει ξανά? Αν μάθει κάποιος ας μας πει... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου αρεσε πολυ το ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ που το πε ακαπελα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0