Alona

"Είσοδος ελεύθερη" στο Ίλιον (05.03.2012)

267 posts in this topic

Ρε παιδιά, αυτό που με σκοτώνει περισσότερο απ' όλα, είναι ότι αν για όλα αυτά που έγιναν χθες στο Ίλιον, αφορμή ήταν οι "δηλώσεις" του για την εθνική κυριαρχία (δηλώσεις που δεν έγιναν ποτέ!!!) είναι...... όχι απλά άδικο.... δεν ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω τί είναι!!!!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κείμενο της τραγουδίστριας Ντένιας Κουρούση στη σελίδα της στο facebook

Για να εξηγούμαι...

Χθες έγινε μια εκτενης συζητηση πανω στο θεμα των γεγονοτων στη συναυλία του κ.Γ.Νταλάρα.Κυρίως με συναδέλφους που εκτιμω και ξέρω την κουραση,την αφραγκια,την ανασφάλεια και την απογοήτευση,τα οποια βιωνω κι εγω...

Κανείς δεν συμφώνησε γι'αυτη τη μορφη αντίδρασης σε μια συναυλία.Ουτε ενθαρρυνε κανεις τετοιου ειδους μορφες εκφρασης ζουγκλας και ειδικα εγω..

Παρολα αυτα αν εξαιρ...εσεις ανεγκεφαλους και δειλους τσαμπαμαγκες,πρεπει να παιρνουμε θεση σε τετοια γεγονοτα και να μην αποφευγουμε την ευθυνη της άποψής μας.Και η δικια μου ειναι σαφης και σε οποιον αρεσει...

Οι κατέχοντες και οι άνθρωποι-συμβολα,αν μου επιτρέπεται η εκφραση,θα επρεπε να ειναι πιο προσεκτικοι στα λεγομενα τους και να μην είναι προκλητικοι στη σταση τους,ειδικα σε τοσο δυσκολες εποχες και δεν μιλω μονο για τον κ.Νταλάρα.

Οσο επισης δυσκολευει η ζωη μας,η επιβιωση μας.ειναι αναποφευκτο να συσσωρεύεται θυμος και αγανακτηση και με την πρωτη,ισως και άσχετη,αφορμη,να εκφραζεται με βια και με ενέργειες Απολίτιστες.Πρεπει να προσεξουμε,να διαφυλλαξουμε τη δημοκρατια,την ελευθερία εκφρασης.Οταν ομως πεινασεις και αρχιζει η ζωη σου και μοιαζει με κλουβι που βουλιαζει στην θαλασσα,θα βγαλεις νυχια.Θα κανεις τα πάντα να παρεις αέρα...

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΑΜΑΞΑΣ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΑΛΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΣΑΣ,ΤΗΝ ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗ ΠΛΟΥΤΟΥ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι ειδήσεις του STAR προαναγγέλουν ρεπορτάζ με τίτλο Θύελλα για το γιαούρτωμα τοτυ Νταλάρα. Τώρα

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΩΡΑ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ LIVE ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟ!

ΤΙ ΒΓΗΚΕ ΝΑ ΠΕΙ?...ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΤΗΣ! ΜΗΝ ΣΧΟΛΙΑΣΕΤΕ, ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΑΛΛΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ!!!!

ΤΗΣ ΛΕΕΙ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΠΕΡΙ Β' ΑΘΗΝΑΣ, ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!!!!!

ΑΝΤΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΑ...!!!! ...ΑΛΛΑ ΠΟΥ...!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι υποψήφια να είναι, δεν κατάλαβα....θα πάει να την ψηφίσει κανείς επειδή έκανε ο Νταλάρας συναυλίες στη γειτονιά του? Ποιος νοήμων άνθρωπος, και ειδικά αυτή την εποχή, θα ψηφίσει κάποιον επειδή του κάνανε μια συναυλία? Υποτίθεται διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας υποστηρίζοντας ότι τώρα ξυπνήσαμε και σκεφτόμαστε αλλιώς. Είναι όμως έτσι τελικά? Θα ωριμάσουμε ποτέ πολιτικά...?

"Οι αδύναμοι υποκύπτουν και υποχωρούν.

Oι δυνατοί αντιδρούν και αντιστέκονται.

Η αμφισβητηση των παλιων λανθασμενων ιδεων και η δημιουργια νεων, ειναι υποχρεωση του ατομου προς τον εαυτό του και προς την κοινωνία.

Η δημιουργία και η καθημερινη ατομική βελτίωση πλάθουν τα άτομα και τις κοινωνίες τους"

ΣΩΚΡΑΤΗΣ

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κάποια σχόλια άλλων καλλιτεχνών:

«Όσοι δεν θέλουν να ακούσουν τον Γ. Νταλάρα να μείνουν σπίτι τους». Αυτό το μήνυμα στέλνουν καλλιτέχνες στους πολίτες που πηγαίνουν -το τελευταίο διάστημα- στις δωρεάν συναυλίες του καλλιτέχνη και τον τραμπουκίζουν.

Ο Μανώλης Μητσιάς αναφέρει χαρακτηριστικά: «Εγώ δεν είμαι άνθρωπος που επιβραβεύω χειροδικίες. Ο κόσμος μπορεί να διαμαρτυρηθεί με πιο κομψό τρόπο. Έχει δίκιο ο κόσμος για την αγανάκτησή του αλλά δεν πρέπει να γίνεται με αυτό τον τρόπο. Μπορεί να διαμαρτύρεται και να φωνάζει αλλά όχι να εκτοξεύει αντικείμενα σε βάρος του τραγουδιστή».

Η Σοφία Αρβανίτη τονίζει: «Γενικώς οι πράξεις βίας είναι μία συμπεριφορά με την οποία αντιτίθεμαι. Απλά, προσπαθώντας να μπω στην ψυχολογία του κόσμου που συμπεριφέρεται έτσι, καταλήγω να σκεφτώ ότι με την πίεση που τραβάμε όλοι, δεν ξέρει με τι τρόπο να συμπεριφερθεί και πώς να ξεσπάσει. Σαφώς, δεν επικροτώ πράξεις βίας. Απλά ο κόσμος στις μέρες μας με όλη αυτή την πίεση που ασκείται, δεν ξέρει πώς να συμπεριφερθεί, δυστυχώς, αλλά βιώνουμε πολύ σκληρές εποχές και δύσκολες μέρες».

Αλλά και το Θηρίο σημειώνει: «Ο κύριος Νταλάρας έχει πολιτικό παρόν. Δεν είναι ένας απλός καλλιτέχνης. Είναι ένας καλλιτέχνης που έχει μιλήσει για την πολιτική και έχει πει τη γνώμη του», λέει ο γνωστός ράπερ. Και ξεκαθαρίζει ότι δεν θα πήγαινε να ακούσει τις δωρεάν συναυλίες που δίνει ο γνωστός ερμηνευτής. «Από την άλλη, με το να πετάς γιαούρτια και καρέκλες σε έναν καλλιτέχνη, χαλάει η δημοκρατία. Το καλύτερο είναι όσοι δεν θέλουν να δουν τον κύριο Νταλάρα, ούτε εγώ θα πήγαινα να τον δω, να κάτσουν σπίτι τους και όχι να τον τραμπουκίζουν».

http://www.newsbeast...suberiferthei-/

Όσο για την Άννα, τι να πω... Τραγική. Κρίμα...

Άντε παραιτήσου ρε Αννούλα! Αρκετή ζημιά δεν έκανες;; Αν σέβεσαι αυτό που έχει χτίσει τόσα χρόνια ο Γιώργος Νταλάρας, παραιτήσου! Αφού και στη βουλή που είσαι τίποτα δεν κάνεις.

Καλά δεν οργάνωνες τόσο καιρό τις συναυλίες; Δηλαδή την δική σου πολιτική ματαιοδοξία θα την πληρώσει ο Γιώργος;;; Λίγο φιλότιμο δεν έχεις;;

Edited by Apostolis
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ βρε παιδιά.... πόσο καιρό τα έλεγα....

αυτή η κυρία είναι καταστροφή και δεν τίμησε το όνομά της/του ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας χαλαρώσουμε λίγο...

Σωστά! Και αυτό από εκεί:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τη μουσική του απάντησε στους φασίστες ο Γιώργος Νταλάρας (video)

Toν έβριζαν για ώρα, του πετούσαν αντικείμενα, τον έβρεχαν, τον έφτυναν και στο τέλος του πέταξαν κι ένα γιαούρτι. Κι όμως. Ο Γιώργος Νταλάρας δεν έπαψε ούτε ένα δευτερόλεπτο να τους απαντά με τη μουσική του.

Μια στημένη επίθεση άθλιων προβοκατόρων μετατράπηκε σε μια γνήσια επίδειξη ανωτερότητας από έναν καλλιτέχνη που μέχρι χθες μου ήταν φοβερά αντιπαθής. Η στάση του όμως απέναντι στους...ιθαγενείς φανέρωσε τη μεγάλη του κλάση.

Αναρωτιέμαι πόσο ηλίθιος μπορεί να είναι κανείς για να χαρακτηρίζει "προδότη" και "δοσίλογο" έναν καλλιτέχνη, πόσα κιλά σκατά μπορεί να του έχουν βάλει στο μυαλό;

http://www.parapolit...2/03/video.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιοι δεν έχουν τσίπα πάνω τους....... Γιατί δεν βγαίνουν και στο Συνταγμα να κάψουν τα cd του "άτιμου" Γιώργου Νταλάρα? Ορισμένα πράγματα που διαβάζω δεν τιμούν κάποιους. Καθόλου ομως...

Κι επειδή ξαναβαρέθηκα να είναι ευγενική...

Γ@ΜΩ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΒΗΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟ!!!!!! Αι στο δι@τανο πια!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας χαλαρώσουμε λίγο...

Εδώ έλεγα τα ακόρντα στους "Καραντινέους"... B)

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το ήξερε το κομμάτι, ούτε ο γιος του, ο οποίος με χαιρετά στο 1:50 περίπου... :)

Μάλιστα ο Μανώλης αστειευόμενος μου έκανε νόημα να ανέβω να παίξω εγώ - αν έχει κάποιος πλάνο που να φαίνεται και ο Μανώλης φαίνεται του λόγου το αληθές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις δίκιο γιατί στο "Μαγεμένο" ούτε ο ένας έπαιζε ούτε ο άλλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαζί με τα τραγούδια, για να ξεχαστούμε λίγο...

http://img577.images...41/img1021o.jpg

Με λίγο μοντάζ βέβαια, γιατί δεν γίνεται με τις ίδιες ρυθμίσεις να φαίνονται καθαρά και τα σύννεφα και το φεγγάρι...

Με τον καινούργιο φακό! Οπότε την αφιερώνω ιδιαίτερα στον Θοδωρή και τη Μάρω! ;)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η απάντηση του Νταλάρα για τα επεισόδια στο Ίλιον:

http://www.newsit.gr...=126178&catid=3

Όμως:

Πολύ φοβάμαι ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά.

Και δεν έχει καταλάβει κανείς τίποτα!

Έχετε συνειδητοποιήσει τι συνέβη στο Ίλιον;;

Έχει καταλάβει εκείνος τι έγινε;

Όλο αυτό το αίσχος έγινε για μια παρανόηση.

Οι κάφροι δεν αλλάζουν αλλά πρέπει να το λύσει άμεσα! Τώρα!!

Κι αντί να μιλήσει γι αυτό , κάνει λόγο

για δικαίωμα στη διαφωνία!

Σωστά! Αλλά όχι για τώρα που καίει η φωτιά!

Μα αυτό είναι το θέμα μας;

Έχουμε συναίσθηση του τι μπορεί να συμβεί;

Δυστυχώς μόνο ο… Καραμέρος κι εμείς θα ξέρουμε τι συνέβη.

Αντέχετε να το ξαναζήσετε όλο αυτό; Εγώ πάντως ΟΧΙ!

Ας σκεφτούμε λίγο.....

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κάποια σχόλια άλλων καλλιτεχνών:

«Όσοι δεν θέλουν να ακούσουν τον Γ. Νταλάρα να μείνουν σπίτι τους». Αυτό το μήνυμα στέλνουν καλλιτέχνες στους πολίτες που πηγαίνουν -το τελευταίο διάστημα- στις δωρεάν συναυλίες του καλλιτέχνη και τον τραμπουκίζουν.

Ο Μανώλης Μητσιάς αναφέρει χαρακτηριστικά: «Εγώ δεν είμαι άνθρωπος που επιβραβεύω χειροδικίες. Ο κόσμος μπορεί να διαμαρτυρηθεί με πιο κομψό τρόπο. Έχει δίκιο ο κόσμος για την αγανάκτησή του αλλά δεν πρέπει να γίνεται με αυτό τον τρόπο. Μπορεί να διαμαρτύρεται και να φωνάζει αλλά όχι να εκτοξεύει αντικείμενα σε βάρος του τραγουδιστή».

Η Σοφία Αρβανίτη τονίζει: «Γενικώς οι πράξεις βίας είναι μία συμπεριφορά με την οποία αντιτίθεμαι. Απλά, προσπαθώντας να μπω στην ψυχολογία του κόσμου που συμπεριφέρεται έτσι, καταλήγω να σκεφτώ ότι με την πίεση που τραβάμε όλοι, δεν ξέρει με τι τρόπο να συμπεριφερθεί και πώς να ξεσπάσει. Σαφώς, δεν επικροτώ πράξεις βίας. Απλά ο κόσμος στις μέρες μας με όλη αυτή την πίεση που ασκείται, δεν ξέρει πώς να συμπεριφερθεί, δυστυχώς, αλλά βιώνουμε πολύ σκληρές εποχές και δύσκολες μέρες».

Αλλά και το Θηρίο σημειώνει: «Ο κύριος Νταλάρας έχει πολιτικό παρόν. Δεν είναι ένας απλός καλλιτέχνης. Είναι ένας καλλιτέχνης που έχει μιλήσει για την πολιτική και έχει πει τη γνώμη του», λέει ο γνωστός ράπερ. Και ξεκαθαρίζει ότι δεν θα πήγαινε να ακούσει τις δωρεάν συναυλίες που δίνει ο γνωστός ερμηνευτής. «Από την άλλη, με το να πετάς γιαούρτια και καρέκλες σε έναν καλλιτέχνη, χαλάει η δημοκρατία. Το καλύτερο είναι όσοι δεν θέλουν να δουν τον κύριο Νταλάρα, ούτε εγώ θα πήγαινα να τον δω, να κάτσουν σπίτι τους και όχι να τον τραμπουκίζουν».

http://www.newsbeast...suberiferthei-/

Όσο για την Άννα, τι να πω... Τραγική. Κρίμα...

Άντε παραιτήσου ρε Αννούλα! Αρκετή ζημιά έκανες;; Αν σέβεσαι αυτό που έχει χτίσει τόσα χρόνια ο Γιώργος Νταλάρας, παραιτήσου! Αφού και στη βουλή που είσαι τίποτα δεν κάνεις.

Καλά δεν οργάνωνες τόσο καιρό τις συναυλίες; Δηλαδή την δική σου πολιτική ματαιοδοξία θα την πληρώσει ο Γιώργος;;; Λίγο φιλότιμο δεν έχεις;;

Καλα τι λεει ο Μητσιας? Το χουν χασει πια ολοι? Η μηπως εμμεσως βγαινει ο φθονος που εκρυβαν τοσα χρονια οι συναδελφοι απεναντι στον Γιωργο?

ποιο δικιο εχει ο κοσμος?Τα 20 κουκουλοφορεμενα κωλοπαιδια? Η μηπως αυτος ειναι πολιτικος η εκεινος εφερε την κριση? Και αν υπηρχε ενα εισητηριο στην εισοδο

ποσοι απ αυτους τους ψευτομαγκες θα παρεβρισκονταν?

Αποστολη επιτελους πες τα! Τον κατεστρεψε και παραμενει αταραχη και υπεροπτικη, συνεχιζοντας το ''εργο'' της...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιστροφή στο σπίτι. Επιστροφή από τη χτεσινή κόλαση...

Ίλιον 5.3.2012

Ήμασταν πολλοί δικοί σου,Γιώργο, εκεί. Δεν ήμασταν ικανοί όμως να τιθασεύσουμε το μίσος. Όσο κι αν προσπαθήσαμε. Λυπάμαι πολύ γι αυτό. Νιώθω αηδία για το πώς θέλουν να καταντήσουν κάποιοι τη χώρα μου...

Ηθικοί αυτουργοί: ανώνυμα blogs, EXTRA3.

Θύμα: Γιώργος Νταλάρας του Λουκά και της Σουλτάνας. Αλλιώς λεβέντης, παλικάρι, μάγκας...

Γύρω στα 40 άτομα ίσως λιγότερα ίσως περισσότερα μπροστά στη σκηνή προσπάθησαν να κανιβαλίσουν έναν άνθρωπο ο οποίος τυχαίνει να είναι καλλιτέχνης (ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ αυτού του έρμου του τόπου). Δεν ήταν ΣΥΡΙΖΑ ούτε ΚΚΕ, ξεκάθαρο. Ήταν ΦΑΣΙΣΤΕΣ κι ΑΚΡΑΙΟΑΡΙΣΤΕΡΟΙ (λυπάμαι που βάζω το ''αριστερός'' το μαγάρισαν). Με κράνη,κάποιοι με κουκούλες, με μαχαίρια, με διάφορα πολεμοφόδια. Κάποιοι από αυτούς χαπακωμένοι και κάποιοι άλλοι παίρνω όρκο πως συμμετείχαν στο κάψιμο της Αθήνας τον περασμένο μήνα. Δεν ήταν όμως αυθορμήτως αγανακτισμένοι αλλά επαγγελματίες μπαχαλάκηδες με χρηματοδότες.Του πέταξαν καφέ, του πέταξαν νερό, του πέταξαν γιαούρτι, μανταρίνια δυνατά στο στήθος κι εκείνος όρθιος. Τίποτα ευτυχώς δεν τον βρήκε στο πρόσωπο κι έτσι βλέπαμε το καθαρό βλέμμα του να κοιτάζει έναν έναν από δαύτους σταθερά και καρφωτά. Δεν έφυγε!Έμεινε εκεί με την κιθάρα του συντροφιά(την κιθάρα που όταν την γιαούρτωσαν κι αυτή το μέλημά του να την καθαρίσει). Συντροφιά με την κιθάρα του, με την αξιοπρέπειά του και την καθόλα υπεύθυνη στάση του.

Τον Νταλάρα τον θαύμαζα, τώρα δεν μπορώ να υπολογίσω τον σεβασμό μου και την εκτίμηση στον άνθρωπο. Υπέμεινε μέχρι τέλος τις χυδαίες βρισιές κι όλα τα άλλα επαίσχυντα. Αγέρωχος, όρθιος κι όχι κυνηγημένος! Το βλέμμα του δεν ήταν φοβισμένο αλλά λυπημένο. Το πείσμα του τεράστιο! Εάν δεν ήταν πολιτική πράξη και σπουδαίο δείγμα πολιτικού πολιτισμού το χτεσινό τότε τι ήταν; Επέδειξε δημοκρατικό ήθος σε αντίθεση με τους ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΥΣ από κάτω. Κάποια στιγμή ανέβηκαν δύο από το πλάι της σκηνής(ένας με κράνος κι ένας χωρίς) του φωνάζουμε ''Γιώργο, πρόσεχε!''. Ευτυχώς αυτό το λιοντάρι ο Μανόλης ο Καραντίναρος τον σταμάτησε μαζί με τον Κωνσταντινόπουλο. Προσπαθήσαμε να κάνουμε ασπίδα, να τον προστατεύσουμε αλλά έβρισαν κι εμάς χυδαία. Η αστυνομία έχει μεγάλη ευθύνη που τους άφησε μέσα ενώ ήξερε...Η Ασλανίδου να κλαίει, μουσικοί να δακρύζουν, η Ζουγανέλη σοκαρισμένη, ο Μπάσης πιο καλά. Όλους τους έβριζαν και τους απειλούσαν. Σαράντα λεπτά είχαν στόχο τον Νταλάρα. Πόση ψυχική δύναμη μπορεί να έχει αυτός ο άνθρωπος; Εγώ δεν άντεξα που τον έβλεπα να τραβά όλα αυτά εκείνος πώς το άντεξε; Δεν ντρέπομαι να πω πως έκλαψα πολύ εχτές. Ντρέπομαι πολύ που είμαι συμπατριώτισσα με αυτούς τους μπαχαλάκηδες. Εχτές κατάλαβα ποιος είναι ΠΟΛΙΤΗΣ και ποιοι ΚΟΠΡΙΤΕΣ.

Αναμένω το συνάφι του να δω εάν αρθρώσουν κάποια λέξη για τον συνάδελφό τους. Αναμένω όλους να πάρουν θέση σε αυτή την επικίνδυνη λαίλαπα που έρχεται. Tους καλλιτέχνες μας μωρέ;

''Έχω ψυχή δεν έχω βράχο''. Εμείς δεν σε αφήσαμε μονάχο, Γιώργη!

Υ.Γ Για την Άννα θα πω (με σεβασμό) πως πρέπει να ξέρουμε πότε σταματάμε, Άννα...

22 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε Ελίνα!! Μπράβο!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα, συγγνώμη άλλα δεν καταλαβαίνω, οι άλλοι 1700 τι έκαναν όταν τα 40 ζώα πετούσαν σκουπίδια στον Νταλάρα; :furious::ranting2:

Αν θα πω εγώ τι θα έκανα θα με σβήσουν από το forum και όχι μόνον…

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες... Παρακολουθώ μαζί σας αποσβολωμένος τα γεγονότα και με μια έντονη πικρή γεύση στο στόμα μου, γιατί δεν του αξίζει, στα 62 του, να τον αποκαλούν προδότη και να του πετάνε γιαούρτια και καφέδες, υπάνθρωποι φασιστοειδή, που πιθανά να μην ξέρουν ούτε ένα τραγούδι του και δεν τον έχουν ξαναδεί ποτέ από κοντά. Ό,τι κι αν είπε και δεν άρεσε, αυτός ή η γυναίκα του, δεν νοείται τέτοια λυσσασμένη επίθεση σε έναν άνθρωπο, που ούτε τα έκλεψε από κανέναν, ούτε αποφάσεις για τη ζωή και το μέλλον μας πήρε και τελικά δεν είναι παρά ένας τραγουδιστής, που κάνει πολύ καλά αυτό που ξέρει, τη μουσική! Ενοχλεί όμως εδώ και 40 χρόνια γιατί λέει μονότονα τα ίδια πράγματα. Ενοχλεί γιατί είναι παρών με λόγο και άποψη, γιατί αντί να κάτσει στα αυγά του και να τρέφει το μύθο του, επιστρέφει στον κόσμο που τόσα χρόνια τον αγάπησε και τον στήριξε για να του γυρίσει πίσω κάτι από όσα του έδωσε και ο πολύς κόσμος πάλι είναι εκεί και τον ακολουθεί. Θα μπορούσε να πάρει αγκαζέ το Μιχαλάκη το Χατζηγιάννη, όπως το είχε πρωτοσχεδιάσει, να τραγουδάνε κάθε Παρασκευή και Σάββατο σε ένα χώρο με 50-60 ευρώ είσοδο και να είναι όλοι χαρούμενοι και γελαστοί. Να μη δίνει συνεντεύξεις σε πολιτικές εκπομπές και να αναγκάζεται να απαντάει σε δύσκολες ερωτήσεις για μνημόνια και φτώχεια, να πηγαίνει στη Γερμανού ή στα πρωινάδικα, να μιλάει για τα παλιά, τα τραγούδια του Κουγιουμτζή και του Λοίζου ή ακόμα και για τη σημασία που έχει παίξει ο έρωτας στη ζωή του ή και γιατί όχι, να φύγει για 1-2 χρόνια, να πάει να ψαρεύει στη Σύρο, να το παίζει αηδιασμένος με όλους και με όλα και να διαρρέει κάθε τόσο την είδηση της μεγάλης επιστροφής... Τότε θα ήταν όλοι ήσυχοι ότι δεν τον έχουν μέσα στα πόδια τους. Αντί γι αυτά, επιμένει να κάνει ό,τι του υπαγορεύουν η συνείδηση του, τα πρότυπα του και ο κόσμος που τον έφτασε εκεί ψηλά: να στέκεται όρθιος απέναντι στην καφρίλα και να απαντά με τη μουσική, πείθοντας φίλους και πολλούς εχθρούς, πως, αν μη τι άλλο, μέσα από τα παντελόνια του κουβαλάει πολλά κιλά αρχίδια για να τον τρομάξουν 30 κατευθυνόμενα τσογλανάκια του διαδικτύου. Αλήθεια περιμένω με ενδιαφέρον τις αντιδράσεις των συναδέλφων του, μουσικών και τραγουδιστών, από τους συνομιλήκους του ως τους νεώτερους, όλων αυτών που από το 1975 και μετά, άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο, έφαγαν ψωμί στην πλάτη του. Κανονικά θα έπρεπε στις επόμενες συναυλίες να είναι όλοι εκεί, δίπλα του και μπροστά του, ανθρώπινη ασπίδα στη βία και την προβοκάτσια. Όμως αυτά είναι μάλλον για άλλες κοινωνίες και άλλες εποχές...

Το ερώτημα είναι τι γίνεται από εδώ και πέρα. Το πανηγύρι θα συνεχιστεί γιατί υποκινείται, γίνεται μόδα και όλοι αυτοί οι αυστραλοπίθηκοι ξαφνικά απέκτησαν στόχο και νόημα στην κενή ζωή τους. Δεν έχω απάντηση στην ερώτηση, περιμένω τις ιδέες και τις προτάσεις σας, έτοιμος να σας ακολουθήσω, όσο κι αν πιέζομαι, σαν μεγαλύτερος από πολλούς, από οικογενειακές και επαγγελματικές υποχρεώσεις. Με την ευκαιρία να εκφράσω το σεβασμό και την αγάπη μου σε όλα τα παιδιά που έζησαν από κοντά την χθεσινή τραγική βραδιά και έφτασαν να παίξουν καρεκλιές με τους κάφρους! Σας ξέρω μόνο από τα γραπτά σας, γνωρίζω μόνο τα μικρά σας ονόματα, όμως σας θεωρώ φίλους μου και σας θαυμάζω, γιατί δείξατε όλες και όλοι πως είσαστε αληθινά "αντράκια", όπως ακριβώς και ο άνθρωπος που επιλέξατε να ακολουθήσετε και να πορευθείτε δίπλα του, ο δικός μας άνθρωπος, ο Γιώργος ο Νταλάρας!!!!

14 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που αισθάνεται με αυτό τον τρόπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anca , οι περισσότεροι αντέδρασαν αν και δεν ήταν εύκολο.

Το σοκ ήταν μεγάλο , να βλέπεις αφιονισμένα άτομα , έτοιμοι για όλα ,

να βρίζουν , να πετούν ό,τι έβρισκαν σαν να θέλουν να σκοτώσουν ,

άνθρωποι να πέφτουν δίπλα μου ,

μια κοπέλα να βουτάει το πανό απ’ τα χέρια ενός αλήτη ,

κάποιοι άλλοι να ‘ρχονται στα χέρια , άλλη κοπέλα

να αρπάζει το φασιστοειδές που με προκλητικό ύφος πετούσε φεϊγ βολάν.

Ένας κόσμος φιλήσυχος , άλλοι με τα παιδιά τους ,

που ήρθε να ακούσει τον αγαπημένο του καλλιτέχνη,

να κοιτά αποσβολωμένος.

Τηλεβόες και κόρνες να τσιρίζουν.

Άλλοι να κλαίνε από θυμό , οργή , ντροπή και πόνο.

Ο Αποστόλης πιο πέρα από μένα , να ορμάει σε κάποιον.

Η αστυνομία απούσα. Καμιά περιφρούρηση.

Δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα , όταν δεν ξέρεις

τι κουβαλάει επάνω του το κάθε τομάρι.

Χουλιγκανικές καταστάσεις- όσοι έχουν πάει γήπεδο καταλαβαίνουν…

Το μάτι τους γυάλιζε απ’ το μίσος και ούρλιαζαν: «Μη μ’ ακουμπάς»!!!

Στη σκηνή βρέθηκαν μαχαίρια , ανάμεσα στα άλλα.

Και σκέψου ότι σχεδόν κανείς μας δεν έφυγε

κι ας συνέβαιναν όλα αυτά ακριβώς μπροστά μας , κι όλα μύριζαν μπαρούτι!

Θέλω να πω , μ’ όλα αυτά τα απεχθή , ότι ο κόσμος αντέδρασε ,

αλλά ευτυχώς δεν ξέφυγε , για το καλό όλων μας.

Φίλε Pnikol70 κι εμείς έτσι αισθανόμαστε.

Να είσαι καλά.

Θα θέλαμε να κάνουμε πολλά περισσότερα από μια παρουσία ή ένα γραπτό.

(Και είμαι και πιο μεγάλος από σένα….)

Edited by mpolemis
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...