EKOSTEL

Αλεξανδρούπολη 20/07/13 - Αφιέρωμα Στον Απόστολο Καλδάρα

54 posts in this topic

Από το ίδιο άρθρο: http://www.ethraki.com/index.php/music/item/7264-ligos-kosmos-stin-synaylia-ntalara-glykerias
 

Updated 21.7.2013 14:00
Δεχτήκαμε τα σχόλια των φίλων του Γ. Νταλάρα με φωτογραφία, μας θεωρούν υποκειμενικούς και κακεντρεχείς :
1ο Βρεθήκαμε στον συναυλιακό χώρο και περιμέναμε σε ένα τέτοιο γεγονός να υπάρχουν τουλάχιστον μερικές χιλιάδες κόσμου. Εαν πριν χρόνια ερχόταν ο Γ. Νταλάρας ή μόνο η Γλυκερία στην Αλεξανδρούπολη πραγματικά δεν θα χωρούσε άνθρωπος στο Φώτης Κοσμάς, μπήκαμε στο γήπεδο και βρήκαμε ένα γήπεδο άδειο με κόσμο μόνο μπροστά στην εξέδρα και πίσω στις κερκίδες. Ο κόσμος χτες το βράδυ είχε κατακλύσει τον παραλιακό δρόμο της πόλης για την νυχτερινή του βόλτα... και δεν βρισκόταν στην συναυλία! Ούτε ήταν "ασφυκτικά γεμάτο το γήπεδο" (sic)
2ο Εαν οι φίλοι του Γ. Νταλάρα και τις Γλυκερίας είναι ευχαριστημένοι με τον κόσμο που συγκέντρωσε η χτεσινή συναυλία πραγματικά δεν έχουμε θέλουμε να προσθέσουμε απολύτως τίποτα και σίγουρα να μην αντιπαρατεθούμε  . Πιστεύουμε όμως ότι ακόμη δεν απαγορεύετε να εκφράσουμε προσωπικές απόψεις για ένα γεγονός που παρακολουθήσαμε και για τις οποίες δεχόμαστε κριτική.
3ο Αναμένουμε και επίσημη ανακοίνωση για τα εισητήρια που έκοψε η χτεσινοβραδυνή συναυλία.

 

Απάντηση δική μου:

Όχι δεν απαγορεύετε να εκφράζετε τις απόψεις σας, αλλά απαγορεύεται λέτε ψέμματα! 

Edited by Apostolis
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι γνωστό τι επεδίωκαν πια! 

Εν πάσει περιπτώσει, περιμένω εναγωνίως τις εντυπώσεις σας για την συναυλία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το ίδιο άρθρο: http://www.ethraki.com/index.php/music/item/7264-ligos-kosmos-stin-synaylia-ntalara-glykerias

 

Updated 21.7.2013 14:00

Δεχτήκαμε τα σχόλια των φίλων του Γ. Νταλάρα με φωτογραφία, μας θεωρούν υποκειμενικούς και κακεντρεχείς :

1ο Βρεθήκαμε στον συναυλιακό χώρο και περιμέναμε σε ένα τέτοιο γεγονός να υπάρχουν τουλάχιστον μερικές χιλιάδες κόσμου. Εαν πριν χρόνια ερχόταν ο Γ. Νταλάρας ή μόνο η Γλυκερία στην Αλεξανδρούπολη πραγματικά δεν θα χωρούσε άνθρωπος στο Φώτης Κοσμάς, μπήκαμε στο γήπεδο και βρήκαμε ένα γήπεδο άδειο με κόσμο μόνο μπροστά στην εξέδρα και πίσω στις κερκίδες. Ο κόσμος χτες το βράδυ είχε κατακλύσει τον παραλιακό δρόμο της πόλης για την νυχτερινή του βόλτα... και δεν βρισκόταν στην συναυλία! Ούτε ήταν "ασφυκτικά γεμάτο το γήπεδο" (sic)

2ο Εαν οι φίλοι του Γ. Νταλάρα και τις Γλυκερίας είναι ευχαριστημένοι με τον κόσμο που συγκέντρωσε η χτεσινή συναυλία πραγματικά δεν έχουμε θέλουμε να προσθέσουμε απολύτως τίποτα και σίγουρα να μην αντιπαρατεθούμε  . Πιστεύουμε όμως ότι ακόμη δεν απαγορεύετε να εκφράσουμε προσωπικές απόψεις για ένα γεγονός που παρακολουθήσαμε και για τις οποίες δεχόμαστε κριτική.

3ο Αναμένουμε και επίσημη ανακοίνωση για τα εισητήρια που έκοψε η χτεσινοβραδυνή συναυλία.

 

Απάντηση δική μου:

Όχι δεν απαγορεύετε να εκφράζετε τις απόψεις σας, αλλά απαγορεύεται λέτε ψέμματα! 

 

Απαγορεύεται επίσης να γράφετε λάθος τα εισιτήρια.

 

Πολύ ασχολούμαστε όμως με τον κάθε -μην πω- που θα προτιμούσε να κάνει τη νυχτερινή του βόλτα στην παραλία, παρά να είναι στο γήπεδο. 

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ και πολλά χρόνια περίμενα να έρθει αυτή η στιγμή που θα δω τον θείο εντός των τειχών. Η τελευταία ήταν το καλοκαίρι του 1990. Και βέβαια είχα ένα περίεργο αίσθημα ευθύνης, αν το κοινό της πόλης μου θα ανταποκριθεί στην ιδιαιτερότητα των συναυλιών αυτών, όχι σε ποσότητα αλλά σε ποιότητα, για να μην παρεξηγούμαι.

 

Και μπορώ να πω ότι ξεπέρασε τις προσδοκίες μου! Αριθμητικά ο κόσμος ήταν πραγματικά πολύς. Η σκηνή στήθηκε στη δυτική εξέδρα του γηπέδου, που είναι η μεγαλύτερη και επιπλέον κάποιες εκατοντάδες καθίσματα τοποθετήθηκαν ανάμεσα στην εξέδρα και τη σκηνή, πάνω στο στίβο του γηπέδου.

 

Για το πρόγραμμα τι να πω. Λίγο πολύ είναι γνωστό. Η διαφοροποίηση ήταν η αφιέρωση του "Μία είναι η ουσία" από τον Νταλάρα στο Λευτέρη Χαψιάδη που ήταν παρών, εκτός προγράμματος. Μάλιστα, πριν παίξει το τραγούδι, είπε από μικροφώνου όλη την ιστορία που παρέθεσε και ο Θανάσης λίγο πιο πάνω, με τον Καλδάρα και τον Χαψιάδη. Άρα έγινε η σύνδεση και με τον Καλδάρα. Γενικότερα, ο Νταλάρας μιλούσε πολύ στα ενδιάμεσα των τραγουδιών και κάποια στιγμή εξήγησε ότι το κάνει για να πάρει και καμιά ανάσα...

 

Το κοινό ήταν ενθουσιώδες σε βαθμό που δεν το περίμενα, ιδιαιτέρως βέβαια στο δεύτερο μέρος. Υπήρχε πολύς κόσμος που ανέβηκε πάνω στα καθίσματα...δε με χάλασε ίσως για πρώτη φορά... Και τα τρία encore ήταν πραγματικά, με την έννοια ότι ο κόσμος φώναζε ξεκάθαρα κι άλλο κι άλλο. Αισθάνθηκα ότι μας είχα υποτιμήσει...Η δε φαντασία ήταν μόνιμο αίτημα, δεν ξέρω αν το άκουγε, αλλά την έπαιξε στο τέλος και ήταν το γλυκύτερο φινάλε.

 

Φωνητικά, σε φόρμα, όπως πάντα, και επίσης μου άρεσε πολύ η Γλυκερία. Φρέσκια και ταιριαστή απόλυτα. Διάλογοι με το κοινό υπήρξαν, άλλοι έγιναν αντιληπτοί και άλλοι όχι. Το μόνο που έμεινε ως παράπονο σε κάποιους ήταν ότι δεν μπόρεσαν να συναντήσουν τους καλλιτέχνες πίσω από τη σκηνή, γιατί έφυγαν βιαστικά, για Χαλκιδική... :mad:

 

Φυσικά το φόρουμ μας παρόν, χάρηκα που είδα όλα τα παιδιά που ήταν εκεί, ανάμεσα στα οποία ήταν και η Άννα από τη Γερμανία και η Geeske από την Ολλανδία που είχα πολύ καιρό αν τους δω. Χριστίνα ελπίζω να έχεις φωτογραφίες...!

 

Δεν ξέρω αν θα υπάρξει επόμενη φορά στην πόλη μας, πάντως αν αυτή ήταν η τελευταία, ήταν αντάξια της ιστορίας των συντελεστών. Ευχαριστούμε και η σκυτάλη στα Μουδανιά!

16 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τα ωραία νέα και τις εντυπώσεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να προσθέσω ότι σε κάποιο τραγούδι που δεν είμαι σίγουρος ότι θυμάμαι, αλλά νομίζω ήταν το "Για πάρε μάνα", ο Νταλάρας  έστρεψε το το κεφάλι προς τον ουρανό και είπε: "Γεια σου Αποστόλη".

 

Δε φάνηκε πολύ γιατί ήταν μακριά από το μικρόφωνο αλλά το μάτι μας τα πιάνει... Ίσως τα παιδιά που ήταν στην πρώτη σειρά να το πρόσεξαν καλύτερα.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να προσθέσω ότι σε κάποιο τραγούδι που δεν είμαι σίγουρος ότι θυμάμαι, αλλά νομίζω ήταν το "Για πάρε μάνα", ο Νταλάρας  έστρεψε το το κεφάλι προς τον ουρανό και είπε: "Γεια σου Αποστόλη".

 

To είχε κάνει και στη Νάουσα...

 

Κάπως έτσι στο α' μέρος: 

 

7976398589_9ce961e807_b.jpg

 

Και κάπως έτσι στο β' μέρος: 

7976367573_a3f54b67cf_b.jpg

 

B)

 

 

Καμιά φωτογραφία που καθαρή του Νταλάρα επί σκηνής από Αλεξανδρούπολη υπάρχει? 

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πού ήσουν να τη βγάλεις;

 

 

Καμιά φωτογραφία που καθαρή του Νταλάρα επί σκηνής από Αλεξανδρούπολη υπάρχει? 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Ο κόσμος ήταν άλλος τόσος και κάτι παραπάνω! Τώρα αν αυτός που έγραψε το άρθρο ,περίμενε να έχει 10.000 κόσμο,θα πρέπει να θυμηθεί και σε τι εποχές ζούμε ...

 

Ήταν μια πολύ όμορφη συναυλία και το κοινό ήρθε να ακούσει με σεβασμό τα τραγούδια του καλδάρα! Ο Γιώργος και η Γλυκερία ,τίμησαν  με το παραπάνω,και τον Λευτέρη Χαψιάδη που βρισκόταν στη συναυλία,όπως αναφέρθηκε και παραπάνω! Μια από τις εκπλήξεις ήταν το 'αχ καναρίνι μου' ,ο (κορωνάτος) 'θάνατος του ποιητή' και το 'αργά είναι πια αργά'. 

 

Οι μεγάλες εκπλήξεις ,όμως ακούστηκαν στην πρόβα..'Στην ανατολή στην δύση',και το 'να ονειρεύομαι' ,ενώ η γλυκερία είπε το 'στην ανατολή' :walkman:

 

υγ:Νικόλα,χάρηκα που σε γνώρισα επιτέλους και από κοντά  :)

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναφορικά με αυτά που γράφτηκαν. Νομίζω ότι το δημοσίευμα είναι ανάξιο σχολιασμού. 

Μιας και ήταν η πρώτη καλοκαιρινή συναυλία που παρακολούθησα μετά τις παραστάσεις στον Ελληνικό Κόσμο νομίζω ότι το πρόγραμμα γίνεται ολοένα και καλύτερο. Όπως ταιριάζει σε ένα κλειστό "αυστηρό" χώρο όπως ο Ελληνικός Κόσμος δόθηκε εκεί περισσότερη έμφαση στο πρώτο μέρος της "Μικράς Ασίας" και του "Βυζαντινού Εσπερινού", ενώ τώρα κόπηκαν κάποια λίγα κομμάτια από τον Βυζαντινό Εσπερινό και προστέθηκαν κάποια λαϊκά όπως ταιριάζει σε συναυλίες σε γήπεδα και ανοιχτά θέατρα. Και το κοινό ανταποκρίθηκε αναλόγως. Ενώ στην αρχή ήταν πιο μαζεμένο στο δεύτερο κομμάτι συμμετείχε ενεργότατα. Ο Νταλάρας κεφάτος και φωνητικά σε πολύ καλή κατάσταση με κορυφαία ίσως στιγμή το "Για πιάσε γύφτο" που έκανε ένα πολύ δυνατό κατέβασμα στις χαμηλές νότες αλλά και στο "Θάνατο του ποιητή". Πολύ ωραία αυτή η κίνηση να πει τραγούδι που δεν είναι του Καλδάρα προς τιμήν του Χαψιάδη.

 

Συνολικά δεν μετανιώνω καθόλου μα καθόλου τις 28 ώρες ταξίδι με τρένο που έκανα σε 3 μέρες. Άξιζαν και με το παραπάνω.Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που περάσαμε μαζί το υπέροχο αυτό διημεράκι.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τις πιο ωραίες συναυλίες που έχω δει τον τελευταίο -πολύ- καιρό! Μια ατμόσφαιρα άλλο πράγμα.

 

Ο κόσμος ήταν όχι απλά πολύς, αλλά και πολύ ζεστός και ορεξάτος! Οι κερκίδες γέμισαν εντελώς, όπως και οι επιπλέον καρέκλες μπροστά. Υπήρξαν (δυστυχώς) και άνθρωποι που άκουγαν τη συναυλία απ' έξω για οικονομικούς λόγους.

 

Ο Νταλάρας ήταν εξαιρετικός και τα έδωσε όλα, ειδικά στα πιο αδικημένα τραγούδια. Φαίνεται πλέον η ιδιαίτερη αδυναμία που τους έχει. Για τη Γλυκερία δεν έχω τίποτα άλλο να πω, είναι συγκλονιστική τραγουδίστρια. Οι δυό τους είναι οι μόνοι που μπορουν να τραγουδήσουν πλέον με τέτοιο τρόπο.

 

Να' ναι καλά οι φίλοι που ήρθανε από μακριά, να 'ναι καλά και οι άνθρωποι της υπέροχης Αλεξανδρούπολης. Νικόλα, τα λόγια δε φτάνουν - σ' ευχαριστώ...

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

που θα βρουμε φωτογραφιες απο τη συναυλια?? δ υπαρχουν πουθενα!!!  :unsure:  :unsure:  :what:  :what:

 

τι στο καλο, δ υπηρχε καποιος εκει να αποτυπωσει τις εικονες!!  :pity:  :pity:

 

υ.γ. παει το κατσικουλακι!!  :confused:   :help:  :help:  :help:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν έχω γιατί είμαι αρκετά ατσούμπαλη που η φωτογραφική στα χέρια μου θα ήταν άχρηστο πράγμα. Επίσης κατά 90% θα μου έπεφτε από τα χέρια τραβώντας φωτογραφίες και αν έπεφτα στο υπόλοιπο 10% θα την έχανα. :razz:  :razz:  :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Για τη Γλυκερία δεν έχω τίποτα άλλο να πω, είναι συγκλονιστική τραγουδίστρια. Οι δυό τους είναι οι μόνοι που μπορουν να τραγουδήσουν πλέον με τέτοιο τρόπο.

Πολύ σωστό αυτό!! Και το αποδεικνύουν και οι 2 ,σε κάθε συναυλία!!

 

Και ένα βιντεάκι από μένα :)

 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η βραδιά στην Αλεξανδρούπολη ήταν πολύ όμορφη με κέφι και ζωντάνια!

 

Φωνητικά έχει υπάρξει και καλύτερα (και πάλι μόνο με τον εαυτό του μπορεί να συγκριθεί και με κανέναν άλλο) αλλά αυτές οι καλοκαιρινές συναυλίες με τραγούδια του Καλδάρα του ταιριάζουν κουτί!

 

Μια χαρά ήταν κι η προσέλευση κι η όρεξη του κόσμου! Αυτό το blog μόνο βλακείες έγραφε! Μεγάλη αξία δινουμε σε κάποιους...

 

Όσο περνάει ο καιρός τόσο σε περισσότερες συναυλίες θέλω να πηγαίνω...δεν είχα σκοπό να πάω σε άλλη αλλά το Σοφικό μου φαίνεται τόσο κοντά...κι ο Βύρωνας τόσο μακριά (χρονικά)...αντί να το βαριέμαι το πρόγραμμα το γουστάρω όλο και περισσότερο γιατί και η ορχήστρα είναι καταπληκτική κι ο Νταλάρας μέσα στο κέφι με αυτό που κάνει και η Γλυκερία απίστευτη φωνή!

 

Δυστυχώς όπως κι η νεφέλη έτσι κι εγώ με τις κάμερες και τις φωτογραφικές δεν είμαι καθόλου καλή.. :pity:  :pity:

 

Και εις άλλα με υγεία!!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noμίζω πως θα ήταν πολύ ωραίο, αν θέλει ο Nikos g, να βάλει κι εδώ τις φωτογραφίες από την επίσκεψη του Γιώργου Νταλάρα στο σπίτι του Λευτέρη Χαψιάδη στα Κοίλα, να τις δουν και οι μη κατέχοντες facebook

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού μου κάνεις πάσα Θανάση,θα ανεβάσω εδώ ,τις περισσότερες φωτογραφίες που τραβήχτηκαν !

Τη μέρα της συναυλίας στην Αλεξανδρούπολη και συγκεκριμένα γύρω στη μία το μεσημέρι ο Νταλάρας,τήρησε την υπόσχεση που είχε δώσει ,και επισκέφτηκε το χωριό του στιχουργού Λευτέρη Χαψιάδη στα Κοίλα! Το χωριό αυτό ,απέχει 40 χιλιόμετρα από την Αλεξανδρούπολη και ο δρόμος είναι αρκετά κακός,μάλιστα τα τελευταία 7 χιλιόμετρα είναι χωματόδρομος...Ένα μικρό κουτσομπολιό που έμαθα ,είναι ότι αυτή την απόσταση ο Νταλάρας την κάλυψε σε περίπου 12 λεπτά :razz: :razz: Ο ίδιος ο Λευτέρης ήταν πολύ ενθουσιασμένος ,όχι μόνο για την επίσκεψη του Νταλάρα,αλλά το ότι το έκανε ,επειδή πραγματικά το ήθελε και όχι γιατί ήταν υποχρεωμένος(μάλιστα ήθελε να τον επισκεφτεί από την προηγούμενη μέρα,αλλά ο Λευτέρης δεν μπορούσε επειδή ήταν εκτός Αλεξανδρούπολης)

Ο ίδιος ο Λευτέρης μου ζήτησε να ανεβάσω τις φωτογραφίες στο facebook. Τις ανεβάζω και εδώ λοιπόν, ως έχουν ,χωρίς στάμπες...επειδή το ίντερνετ είναι περίεργο μέσον,είμαι σίγουρος πως θα βρεθούν 1-2 άτομα ,που πιθανόν να το εκμεταλλευτούν αυτό και ίσως να τις παρουσιάσουν ως δικές τους..Αν πιστεύουν ότι με αυτό κερδίζουν κάτι...τι να πω...μαγκιά τους! :att:

Στην αρχή είναι μερικές φωτογραφίες από το σπίτι του Λευτέρη. Στην παρέα ήταν μεταξύ άλλων και ο Αντρέας Κατσιγιάννης :)

 

DSC03503.jpg

 

DSC03502.jpg

 

DSC03504.jpg

 

DSC03506.jpg

 

DSC03510.jpg

 

DSC03512.jpg

 

DSC03513.jpg

 

DSC03514.jpg

 

DSC03515.jpg

 

DSC03516.jpg

 

DSC03519.jpg

 

DSC03520.jpg

 

DSC03523.jpg

17 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σαι καλά Θανάση!! :)

Τώρα αναμένω τη βαθμολογία μου από τις φωτογράφους του φόρουμ :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δε δω φωτο απο συναυλια Νικολακι μη περιμενεις

καλο λόγο.... δε λεω υπεροχες ολες, κ οι ντοματουλες κ τα αγγουρακια και οι μελιτζανες, αλλα αν δεν εχεις απο θεατρο, δεν...... ^_^  -_-  <_<  :mellow:  :eyebrow2:  :sly:  :disgust:  :mad:  :vlakas:  :(  :angry:  :att:  :dry:  :blink2:  :ranting2:  :ranting2:  :ranting2:  :nono:  :nono:  :nono: 

υ.γ. πρεπει να βρω, αλλιως με βλεπω να με παιρνει εργατη ο Λευτερης στα Κοιλα..!!  :wallf:  :help:

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε Νικο,πολυ ομορφες στιγμες!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Νίκο!!!! Σε ευχαριστώ παρα πολύ που τις μοιράστηκες μαζί μας!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...