Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Γ.Νταλάρας & Α.Ρέμος στο Αθηνών Αρένα

485 posts in this topic

Παιδιά, χθες βρέθηκα για "προθέρμανση" στην Αρένα! Και ο Νταλάρας και ο Ρέμος σε εξαιρετικά κέφια! Αν και το κοινό ήταν λίγο πιό εκδηλωτικό......

Εμαθα ότι είχε μιά εκδήλωση κάποιο υπουργείο για τους υπαλλήλους του.

Ο Ρέμος χόρεψε ζεϊμπέκικο, ο Νταλάρας τα έδωσε όλα!!! :) Σε κάποια στιγμή όταν τραγούδησε το "Ετσι ξαφνικά" - και πραγματικά το απογείωσε το τραγούδι,- ο Ρέμος του είπε χειροκροτώντας τον: "Φέτος τα έκανες όλα. Δεν παίζεσαι"!!!!

Ο Νταλάρας αφιέρωσε το "Amor" στους φίλους του Νίκο και Χαρά.

Δεν τραγούδησε τα Βεγγαλικά μάτια, ούτε την Αλάνα.

Ο Ρέμος έκανε το εξής σχόλιο: "Είναι οι τελευταίες βραδιές αυτές και θέλουμε να διασκεδάσουμε μαζί σας όσο πιό πολύ μπορούμε " !

Αντε αύριο η μεγάλη μέρα ή καλύτερα το μεγάλο βράδυ!!!!! :D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ, και μπορώ να πω ότι θα είναι για πάντα μια αξέχαστη βραδια για μένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρέθηκα χθες 1/4 στην Αρένα , είπα να κάνω και εγώ μία προθέρμανση........

ακούστηκαν τραγούδια όπως

Αν είναι η αγάπη έγκλημα

για πιάσε γύφτο σφυρί και αμόνι :):D

στο τέλος αφού ευχαρίστησε τον Αντώνη Ρέμο για τη συνεργασία άρχισε να

ερμηνεύει και να του αφιερώνει.....

φύγε και άσε με να απομείνω μόνος μου φύγε και άσε με να τελειώνει ο πόνος μου........

Share this post


Link to post
Share on other sites
στο τέλος αφού ευχαρίστησε τον Αντώνη Ρέμο για τη συνεργασία άρχισε να

ερμηνεύει και να του αφιερώνει.....

φύγε και άσε με να απομείνω μόνος μου φύγε και άσε με να τελειώνει ο πόνος μου........

Πολύ εύστοχη αφιέρωση :) Τα είπε όλα... :lol:

Κανονικά θα έπρεπε να του αφιερώσει και ο Ρέμος το ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑΝΕ... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Α.Ρέμος απάντησε με το "Αυτή η νύχτα μένει"... :)

Γιατί σήμερα δεν θα είναι στο πρόγραμμα; :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

κάνει μάλλον προσπάθεια να το πιστέψει......

για το Γιώργο Νταλάρα είπε οτι τον θεωρεί δάσκαλο και οτι του έμαθε πώς να σκέφτεται σε δύσκολες στιγμές ....

Ο Γιώργος Νταλάρας είπε οτι ο χώρος που βρέθηκε ανήκει πιο πολύ στον Α.Ρέμο

και πήρε μέσα απο αυτή τη συνεργασία θετικά αλλά και αρνητικά πράγματα...

Αν και είναι 35 χρόνια εν ενεργεία ακόμα μαθαίνει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιρνεί την κιθαρα του και λεεί

«ενα τραγούδι ακόμα του Καλδάρα...» και αρχίζει το ταξίμ, και οι μουσικοί τον κοιτάνε και προφανώς ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι θα πει. «ένα τραγούδι που σπάνια ακουγεται...»

Παιζει... παιζει «μπουζουκι στην κιθάρα» και μετα λεει

Αν είν' η αγάπη έγκλημα

έχω εγκληματίσει

και συνεχώς θα εγκληματώ

αφού δεν το μετανοώ

που σ' έχω αγαπήσει

Κι αν ειν' η αγάπη σφάμα βαρύ

να τη δικάσει ποιος μπορεί

Αν ειν' η αγάπη έγκλημα

μόνο οι καρδιές το ξέρουν

ας δικαστώ κι εγώ μ' αυτές

τις εγκληματικές καρδιές

που κλαίνε κι υποφέρουν

Κι αν ειν' η αγάπη σφάμα βαρύ

να τη δικάσει ποιος μπορεί

κι εγώ όλο σκέφτομαι «ναι, ναι,ναι. Έτσι είναι. Και συνεχώς θα εγκληματώ

αφού δεν το μετανοώ!!». Με δακρυσμένα τα μάτια - να τι πράγματα ρε, να κλαις στην Αρένα;;;

τελειωνει κι ανασαίνω και τότε

τότε

τότε γίνετει ένας μικρός Βυζαντινός εσπερινός

εκει στην Αρενα

με τις γυναικες με «τακουνια τέτοια σ' εμας φορανε μόνο πουτανες» όπως είπε η Γερμανίδα γνωστή μου που ήρθε χτες, με τους άντρες που πέτανε λουλουδια στους τραγουδιστες για να δείξουν πόσα χρήματα έχουν, με τους πλουσιους στα πρώτα τραπέζια και τους μουσικοφιλους με τα λαμπερα τους μάτια ορθιους στα μπαλκονια στις γωνιτσες...

γίνετει ένας μικρός Βυζαντινός εσπερινός

Για πιάσε γύφτο σφυρί κι αμόνι

και κάτσε φτιάξε μια φυλακή

για να χωρέσουν οι μαύροι πόνοι

που δεν χωράνε μες στην ψυχή

Δεν είναι νύχτα για να περάσει

δεν είναι μέρα για να διαβεί

ειν' η ζωή μου σ' αυτήν την πλάση

σαν μια Μεγάλη Παρασκευή

Για πιάσε γύφτο σφυρί κι αμόνι

και κάτσε φτιάξε χρυσό κλουβί

να φυλακίσω αυτό τ' αηδόνι

μπας και γλυκάνει η Κυριακή

Δεν είναι νύχτα για να περάσει

δεν είναι μέρα για να διαβεί

ειν' η ζωή μου σ' αυτήν την πλάση

σαν μια Μεγάλη Παρασκευή

Δεν μου αξισε ενα τοσο μεγαλο δωρο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ήμουν κι εγώ, και μπορώ να πω ότι θα είναι για πάντα μια αξέχαστη βραδια για μένα.

Kai gia mena episis. Apistefti vradia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η τελευταία βραδιά στην Αρένα ήταν πραγματικά... τέλεια. Και, ενώ δεν είμαι καθόλου - μα καθόλου! - ανθρωπος των ομάδων, χθες ενιωθα πολύ περίφανη και ευτυχισμένη να είμαι της παρέας του Dalaras community.

The last night at the Arena was really "the night to end them all".

And though you won't soon find someone less inclined to "club behaviour" than me, yesterday I was very proud en very happy to be in the Dalaras community.

Να 'σται καλά παιδιά!

p.s. sorry for being so brief, but it's hard to write proper details from a netcafe...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ντε βρε!!! Ξυπνήστε και πείτε και σε μας που περιμένουμε πώς περάσατε!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Htan mia oneirikh vradia.Epeidh den eimai katholou kalh stis perigrafes den mporo na po kai para polla pragmata.Nomizo oti oi fotografies pou travixthkan apo diafora paidia kai h pio organomenh katagrafh ton tragoudion tha einai polu apotelesmatikotera. Pantws tha prospathiso.

O Dalaras apo thn arxh ths vradias edeikse oti itan se megala kefia. Osoi exoun kapoies amfivolies gia th diathrhsh ths fonhs tous nomizo oti an htan xtes parontes tha anatheorousan plhrws kai pantelws. Otan eipe to kardia paraponiara kontepsame na trelathoume. Htan apo ekeines tis stigmes pou den tha itheles na teleionan pote.Otan eipane to Didumotoixo bluz o Dalaras eipe ston Remo "Emeis fagame 30-32 mhnes, esu thn glytoneis me enan".

Telos na shmeioso oti yphrxe geranos pou kategrafe thn teleutaia auth vradia ara pithanotata na to deiksoun kapoia stigmh kai sthn thleorash.

Y.G. Edo na efxatisthsoume idiaitera ton Taso o opoios eixe tin idea gia auto kai epipleon mas eksasfalise ena trapezi se apsogh thesh. Tis efxaristies mas kai sthn Rena pou me thn organotikothta ths kai tis idees ths syntelese sto na ekselixthei h synanthsh se pragmatikh giorth. :D:D:music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμιά αναλυτική κατάσταση των τραγουδιών που ακούστηκαν θα καταχωρήσει κανείς και για μας τους απόντες; :D:music::music::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ζητάς αφού αύριο θα τα έχεις στα χέρια σου ......... :D

να γίνει και κανένα λάθος σε κανένα τίτλο και να έχουμε άλλα ....... :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

special greetings to Rena :D

a great thank you to Tasos :D

and greetings to all who are at Arena tonight :music:

I'm very sorry I couldn't make it tonight, but job is job ...

post-3-1112640485.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδειά καλήμέρα . Ένα έχω να πω . ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που τελειώνει ο Νταλάρας και δεν στεναχωριέμαι. Ήμουν κατά αυτής της συνεργασίας από τη αρχή, πιστεύω ότι ο Νταλάρας πήρε το μάθημά του . Δεν χρειάζεται να εξήγήσω τώρα γιατί δεν ήθελα αυτή την συνεργασία[αυτοί που γνωρίζουν το Νταλάρα σε βάθος με καταλαβαίνουν} αλλά ένα θα πω ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ. Η τελευταία βραδιά τα είχε όλα και συγκίνηση και βαρεμάρα [λ¨ογω Ρέμου ], και υποτονικό χειροκρότημα . Φτού ξελευθερία!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αποχαιρετιστήρια βραδιά του Σαββάτου 2/4 στην ΑΡΕΝΑ είχε όλο το καλό και ατμοσφαιρικό κλίμα μιας ανάλογης βραδιάς. Όλα ήταν τέλεια. Ο Νταλάρας άψογος και φωνητικά άπιαστος. Το κάθε τραγούδι, η κάθε φράση του ήταν προσεγμένα στην κάθε τους λεπτομέρεια. Η ορχήστρα ήταν καλοκουρντισμένη και οι ερμηνείες του τέλειες!

Εγώ και κανένα άλλο τραγούδι να μην άκουγα, αφού άκουσα την "Καρδιά παραπονιάρα", ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΤΗΝ ΕΙΠΕ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ, μου αρκεί και με το παραπάνω... Ευτυχώς που την βραδιά την κατέγραφε η τηλεόραση και ελπίζω σύντομα να την δούμε και να την απολαύσουμε(ξανά)!

Η βραδιά αυτή όμως ήταν και για έναν άλλον λόγο ξεχωριστή, αφού όλοι μαζί, σαν φόρουμ, συναντήσαμε τον Γιώργο στα καμαρίνια και μιλήσαμε μαζί του. Μας υποδέχτηκε με καλοσύνη, του είπαμε λίγα λόγια για τη δουλειά που γίνεται εδώ, συλλογικά, από όλους μας και, το κυριότερο, μας μίλησε ο ίδιος για τις εμφανίσεις του αυτές, για τις θέσεις του σχετικά με τη νύχτα, το τραγούδι και πολλά -πολλά άλλα...Όπως είπε και η Ρένα, μετά, "μας έδωσε(κυριολεκτικά) συνέντευξη". Εγώ αυτές τις στιγμές δεν θα τις ξεχάσω ποτέ!

Όπως μας το είπε και ο ίδιος, εμείς, όπως και αυτός, με τις ιδέες και την αισθητική που κουβαλάμε είμαστε παράδοξοι...

Και φυσικά βγάλαμε και μια οικογενειακή φωτογραφία μαζί του!

Θα ήθελα λοιπόν να ευχαριστήσω, από εδώ, δημόσια, όλους και όλες που συμμετείχαν σ' αυτήν την υπέροχη βραδιά.

-Τη Ρένα για τη οργανωτικότητά της και τη γενναιοδωρία της.

-Τη Γωγώ και τη Μαρία για τη ζωντάνια τους και το κέφι τους.

- Την Christy και την παρέα της που συνέβαλαν με τον τρόπο τους στο να γίνει αυτή η βραδιά πιο όμορφη.

Τη Vivian, καθώς και τη δική της παρέα, για το ενδιαφέρον που έδειξαν για τη συνάντησή μας.

-Την Εkostel και τον Αποστόλη γιατί είναι δυο θαυμάσια άτομα που προσφέρουν στο φόρουμ.

-Την Κωνσταντίνα για τη σταθερότητά της στη..συμμετοχή. Κωνσταντίνα έπιασες, μαζί με τη Δευτέρα, το δέκα με τόνο...

-Την Αγνή για τη ζωντάνια της και την καταπληκτική δουλειά που κάνει. Ξέρει αυτή...

-Την xxx για την ευαισθησία της.

Την Νεφέλη που ήταν η μικρότερη(ηλικιακά) της παρέας, αλλά που είναι πολύ ώριμη σαν άνθρωπος.

-Τους συντοπίτες μου, τον Αντώνη και τη Ρούλα, που, τα τελευταία 10 σχεδόν χρόνια που γνωριζόμαστε, πηγαίνουμε μαζί στις εμφανίσεις του Νταλάρα.

Τέλος, θα ήθελα να εκφράσω το μεγάλο μου θαυμασμό για την Anna, την Kate και την Geske, για το πόσο πολύ αγαπούν(και το αποδεικνύουν έμπρακτα) την ελληνική γλώσσα, τον μουσικό ελληνικό πολιτισμό και, ιδιαίτερα, τον Νταλάρα. Έκανα εκείνο το βράδυ μια ερώτηση στην Geske :

Ποιος είναι ο Ολλανδός "Νταλάρας" που εγώ δεν γνωρίζω ;

Σας ευχαριστώ λοιπόν όλους για τη συμμετοχή και σας αγαπώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα είπες όλα φίλε Τάσο!Να είσαι καλά κι εσύ κι όλη η παρέα του Σαββάτου!

Θερμές ευχαριστίες σε όλους για το πόσο υπέροχα κύλησε η βραδιά. Με το <<Καρδιά παραπονιάρα>> μας έστειλε κυριολεκτικά! Μετά κι από τη συνάντηση στην οποία ειπώθηκαν ουσιαστικά πράγματα ,σκέφτηκα (για μια ακόμη φορά)πως αυτός ο άνθρωπος αξίζει την αγάπη μας αλλά -κυρίως- την απεριόριστη εκτίμησή μας. Δεν έχω λόγια για να τον ευχαριστήσω. Απλώς να πω πως είμαι περήφανη και για τον εαυτό μου ,που επέλεξα να αγαπώ αυτόν τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη.

Μας λείπατε κάποιοι ,βέβαια... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tasos

Thank you for your kind words, and the warmest thanks must go to you for arranging such a wonderful evening. It is of course very easy, and very enjoyable, to love such a beautiful language, such rich and expressive music, and such an extraordinary singer. It was so good to meet new and old friends and to get the chance which I have very rarely in London - to share all that. For me the most moving and beautiful moment was Dalaras singing 'Μη μου θυμώνεις μάτια μου', 'Τώρα που θα φύγεις' and 'Κάπου νυχτώνει'. A fitting tribute I thought to a great composer. My special thanks to Anna, Vivi and Agnie, and to Rena for all she did to make the evening the affirmation of everything that has been good about the forum - warmth, generosity, friendship, genuine love for Dalaras - and sense of fun. It was an evening Ill never forget and I thank you all from the bottom of my heart.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποιος είναι ο Ολλανδός "Νταλάρας" που εγώ δεν γνωρίζω ;

Δεν υπάρχει. Δεν έχω βρει πουθενά ένα καλλιτέχνη που συγκρίνεται, και ας είναι λίγο, με τον Νταλάρα.

Αν μιλούσαμε μόνο για την ομορφιά της φωνή του, ή μόνο για την εκφραστικότητα, την ευαισθησία των ερμηνειών του, ή μόνο για το φάσμα της καλλιτεχνικής δράσης του, ή μόνο για την προσωπικότητα του, ή μόνο για το μυαλό του... ίσος. Αλλά αφού τα συνδέει όλα αυτά, και παραπάνω!

και πλέον... έλα... δεν σου φτάνει το θαύμα το να υπάρχει 1 Νταλάρας;

Εγώ πάντως μετά από μια τέτοια βραδιά... πιστεύω στα θαύματα. Σ' αυτόν και σε σας... και στα τραγούδια...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η βραδιά αυτή όμως ήταν και για έναν άλλον λόγο ξεχωριστή, αφού όλοι μαζί, σαν φόρουμ, συναντήσαμε τον Γιώργο στα καμαρίνια και μιλήσαμε μαζί του. Μας υποδέχτηκε με καλοσύνη, του είπαμε λίγα λόγια για τη δουλειά που γίνεται εδώ, συλλογικά, από όλους μας και, το κυριότερο, μας μίλησε ο ίδιος για τις εμφανίσεις του αυτές, για τις θέσεις του σχετικά με τη νύχτα, το τραγούδι και πολλά -πολλά άλλα...Όπως είπε και η Ρένα, μετά, "μας έδωσε(κυριολεκτικά) συνέντευξη". Εγώ αυτές τις στιγμές δεν θα τις ξεχάσω ποτέ!

Όπως μας το είπε και ο ίδιος, εμείς, όπως και αυτός, με τις ιδέες και την αισθητική που κουβαλάμε είμαστε παράδοξοι...

Και φυσικά βγάλαμε και μια οικογενειακή φωτογραφία μαζί του!

Παιδιά καλησπέρα!

Γιατί μας το κάνετε αυτό και μας κρατάτε σε αγωνία λέγοντας συνοπτικά ότι τον ΕΙΔΑΤΕ και σας ΜΙΛΗΣΕ; Ποιός θα γράψει ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τι είπε ο Νταλάρας και ποιές είναι οι απόψεις του για τα θέματα αυτά που αναφέρετε;; Και πού είναι η φωτογραφία;;

Συγνώμη για την ανυπομονησία μου αλλά αυτά είναι τα πιο σημαντικά που πρέπει να λέμε για να έχουμε μια όσο το δυνατόν "αυθεντική" εικόνα του αγαπημένου μας καλλιτέχνη.

Εγώ από την πλευρά μου δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω μαζί σας για να σας γνωρίσω κιόλας. Πέρασα όμως από την "ΑΡΕΝΑ" εκείνο το βράδυ. Είδα τα μπαλόνια και φαντάστηκα ότι θα είστε εσείς και χάρηκα πολύ!

Πήγα κι εγώ στα καμαρίνια, μόλις τραγουδούσε μόνος του ο Ρέμος και κατάφερα να συναντήσω το Γιώργο και να του πω δυο κουβέντες.

Ήταν η πρώτη φορά μετά από "κυνηγητό" πολλών ετών που κατάφερα να τον συναντήσω! Οι εντυπώσεις μου;

Κατ'αρχήν μου φάνηκε πάρα πολύ αδύνατος!!!

Ήταν ευγενέστατος και μάλιστα, όταν του έδωσα να μου υπογράψει το CD του και δεν έγραφε το στυλό μου (!!!) μου είπε: "μισό λεπτό, θα φέρω εγώ!" και έτρεξε να φέρει. Τελικά πήρα και το αυτόγραφο και μια φωτογραφία μαζί του. Ήταν πολύ βιαστικός γιατί εκείνη την ώρα έπρεπε να βγει στη σκηνή και δυστυχώς δεν είχα χρόνο να του πω ό,τι θα ήθελα.

Πάντως, φαντάζεστε μετά πόσο ενθουσιασμένη ήμουνα!! Και κυρίως γιατί ήταν τόσο ευγενικός και προσιτός αντίθετα απ'ότι πίστευα και άκουγα γι'αυτόν εδώ και χρόνια.

Οπότε παιδιά ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ας πει κάποιος με λεπτομέρειες τι ειπώθηκε στη συνάντηση.

’ντε και στο Ηρώδειο, ελπίζω να το κανονίσουμε να πάμε μαζί για να γνωριστούμε κι όλας.

Να είστε καλά και σε επαγρύπνηση!!

:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς η φωτογραφία είναι από κινητό και δεν είναι καλής ποιότητας :D . Δεν ήμουνα προετοιμασμένη (και στην πραγματικότητα δεν πίστευα ότι θα τα κατάφερνα). :D

post-3-1112726754.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D some photos

... but, from the concert :D

Zoi Tiganouria with the arcordeon did the opening.

She looks a bit bored. No wonder! How would you like to play in front of so many bloody ignorants many people already there, doing everything, but only a few were really listening.

post-3-1112728613.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dalaras and Remos already singing

And the front tables still empty

Well, the so called important people cant come in time :D

post-3-1112728698.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0