Sign in to follow this  
Followers 0
Alexandros

George Dalaras Coming To North America

96 posts in this topic

:):D:):):)

Wow, only 1 more week left to go

and I'll be in Dalaras lala land

Now that is something to look forward too

with only 6 days to go and counting!!

:D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Some more infos from: http://www.michalishatzigiannis.gr/news.html

Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης και ο Γιώργος Νταλάρας ταξιδεύουν μαζί στις ΗΠΑ και τον Καναδά για μια περιοδεία που αριθμεί έξι σταθμούς: ξεκινώντας στις 5 Απριλίου στο Manhattan Center της Νέας Υόρκης, ενώ στη συνέχεια θα εμφανιστούν σε επιλεγμένους χώρους στο Σικάγο, το Ατλάντικ Σίτυ, τη Βοστόνη και τέλος στο Μόντρεαλ και το Τορόντο του Καναδά.

Μια ξεχωριστή μουσική συνύπαρξη, γεύση της οποίας πήραμε τον Ιούνιο του 2004, όταν ο μεγάλος Έλληνας καλλιτέχνης Γιώργος Νταλάρας και ο σημαντικότερος καλλιτέχνης και δημιουργός της νέας γενιάς Μιχάλης Χατζηγιάννης, συνεργάστηκαν για δύο παραστάσεις που σημείωσαν μεγάλη επιτυχία στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και αμέσως μετά στην Κύπρο.

Δύο αγαπημένοι καλλιτέχνες με μεγάλη απήχηση στο κοινό, σε ένα πρόγραμμα με τους δυο τους στη σκηνή στο μεγαλύτερο μέρος του, που περιλαμβάνει τραγούδια-σταθμούς της ελληνικής μουσικής σκηνής. Τραγούδια από μεγάλους συνθέτες και στιχουργούς, καθώς και επιλεγμένα τραγούδια από την ευρύτερη περιοχή της Μεσογείου, ου «αποκαλύπτουν» και άλλες διαστάσεις του γνωστού ρεπερτορίου τους. Βέβαια, ένα μεγάλο μέρος της συναυλίας καλύπτουν οι μεγάλες επιτυχίες από τη δισκογραφία του Γιώργου Νταλάρα, τραγούδια-σύμβολα για τον ελληνισμό της διασποράς και τα τραγούδια που έχει γράψει και ερμηνεύσει ο Μιχάλης Χατζηγιάννης και όλα έχουν βρεθεί στην κορυφή των chart και έχουν γίνει τα πιο αγαπημένα του κοινού. Μαζί τους θα εμφανιστεί μια εξαιρετική τραγουδίστρια, η Δέσποινα Ολυμπίου, που έχει δώσει ήδη ικανά δείγματα του ταλέντου της.

Δεκατέσσερις εξαιρετικοί μουσικοί συμπράττουν επί σκηνής καθ όλη τη διάρκεια της περιοδείας: Γιώργος Μάτσικας (μπουζούκι), Μανώλης Πάππος (μπουζούκι), Χρήστος Ζέρβας (κιθάρες), Ακης Τουρκογιώργης (ηλεκτρική κιθάρα), Γιώργος Ρετίκας (ακουστική κιθάρα), Σόλων Αποστολάκης (πιάνο-πλήκτρα), Δημήτρης Μπέλλος (πλήκτρα), Γιώργος Παπαχριστούδης (πλήκτρα), Χάρης Κελλάρης (μπάσο), Ντάσσο Κούρτη (ακορντεόν), Στέφανος Δημητρίου (τύμπανα) και Πέτρος Κούρτης (κρουστά).

Τις ενορχηστρώσεις έχουν επιμεληθεί οι: Κώστας Γανωσέλης, Γιώργος Νταλάρας, Μιχάλης Χατζηγιάννης και Σόλων Αποστολάκης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:razz: Ας ελπίσουμε τα μέλη του forum που θα παρακολουθήσουν την σημερινή συναυλία να μας έχουν αύριο κάποιο υλικό. Εντάξει υπάρχει η διαφορά ώρας αλλά θα κάνουμε υπομονή. Για να δούμε τα αντανακλαστικά των πέραν του Ατλαντικού ευρισκομένων!!!!

Γιάναν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Great Concert in NYC, a little bit atypical to the traditional concerts performed by Dalaras here in the past. May have offended some from the over 60 crowd. A great amount of time given to Hatzigiannis, which he carried well, and the songs performed by George were from the new album as well as some from the Katsimixas, PyxLax, Maxairitsas repertoire among some traditional favourites. The concert hall too was designed for the younger crowd, standing room general admission on the floor level, of which our neolaia took the opportunity to dance to all their favourites. The concert started 40 minutes late, and the second bouzouki player joined the band five minutes into the program wearing his coat and plugged his bouzouki in at that time. Dalaras was wearing an orange tshirt, velvet jacket and jeans. Despina Olympia performed two songs on her own and sung background to the rest. Three hours which included a three song encore.

Share this post


Link to post
Share on other sites
the second bouzouki player joined the band five minutes into the program wearing his coat and plugged his bouzouki in at that time.

:razz: which one? the elder one, Manolis Pappos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά αυτού του σπουδαίου forum!!Είναι το πρώτο μου μην που στέλνω κι χαίρομαι που θα τοποθετηθώ σε ένα θέμα τοσο μουσικό&τραγουδιστικό ταυτόχρονα!

Αρχικά νομίζω ότι ο Νταλάρας ξέρει καλύτερα από τον καθένα να επιλέγει συνεργάτες λόγω της τεράστιας πείρας του και των τόσων γνώσεων που έχει..Μιας λοιπόν και καλούμαστε να πούμε την προσωπική μας άποψη,εμένα μου αρέσει ο Χατζηγιάννης και όσο για τις διαφημίσεις και τα λοιπά πιστεύω πως ούτε καλύτερο μουσικό ή τραγουδιστή τον κάνουν ούτε χιερότερο..Ίσως επικοινωνιακότερο ή δημοφιλέστερο με έναν πιο σύγχρονο τρόπο που δεν μπορώ να κρίνω αν ειναι σωστός ή όχι γιατί είναι μια νέα τάση που παρατηρείται με τους τραγουδιστές να κάνουν διαφημίσεις..Γενικότερα όμως τον σέβομαι πολύ και σαν μουσικό και ακόμη πιο πολυ σαν τραγουδιστή...Ο Μιχάλης έχει να δώσει αρκετά και μπορεί..Όταν δε,σου δίνεται η ευκαιρία να κάνεις συναυλιές με τον μέγιστο του είδους Γιώργο Νταλάρα τότε πρέπει νομίζω να δειξεις ότι δικαίως σου δόθηκε η ευκαρία..Πιστεύω ότι θα το δείξει και με το παραπάνω..Εδω θα είμαστε να το δούμε και να το ξανασυζητησουμε!!Γενικότερα ένα μεγάλο μπράβο σε όλους σας για αυτό το forum..VIVA DALARAS..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά αυτού του σπουδαίου forum!!Είναι το πρώτο μου μην που στέλνω κι χαίρομαι που θα τοποθετηθώ σε ένα θέμα τοσο μουσικό&τραγουδιστικό ταυτόχρονα!

Αρχικά νομίζω ότι ο Νταλάρας ξέρει καλύτερα από τον καθένα να επιλέγει συνεργάτες λόγω της τεράστιας πείρας του και των τόσων γνώσεων που έχει..Μιας λοιπόν και καλούμαστε να πούμε την προσωπική μας άποψη,εμένα μου αρέσει ο Χατζηγιάννης και όσο για τις διαφημίσεις και τα λοιπά πιστεύω πως ούτε καλύτερο μουσικό ή τραγουδιστή τον κάνουν ούτε χιερότερο..Ίσως επικοινωνιακότερο ή δημοφιλέστερο με έναν πιο σύγχρονο τρόπο που δεν μπορώ να κρίνω αν ειναι σωστός ή όχι γιατί είναι μια νέα τάση που παρατηρείται με τους τραγουδιστές να κάνουν διαφημίσεις..Γενικότερα όμως τον σέβομαι πολύ και σαν μουσικό και ακόμη πιο πολυ σαν τραγουδιστή...Ο Μιχάλης έχει να δώσει αρκετά και μπορεί..Όταν δε,σου δίνεται η ευκαιρία να κάνεις συναυλιές με τον μέγιστο του είδους Γιώργο Νταλάρα τότε πρέπει νομίζω να δειξεις ότι δικαίως σου δόθηκε η ευκαρία..Πιστεύω ότι θα το δείξει και με το παραπάνω..Εδω θα είμαστε να το δούμε και να το ξανασυζητησουμε!!Γενικότερα ένα μεγάλο μπράβο σε όλους σας για αυτό το forum..VIVA DALARAS..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά αυτού του σπουδαίου forum!!Είναι το πρώτο μου μην που στέλνω κι χαίρομαι που θα τοποθετηθώ σε ένα θέμα τοσο μουσικό&τραγουδιστικό ταυτόχρονα!

XARIS, μιας και επελεξες να κάνεις εδώ την πρώτη σου δημοσίευση, σε καλωσορίζω από αυτό το topic στο φόρουμ μας! :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Χάρη, καλωσόρισες στο forum!

Τώρα για να πω κι εγώ κάτι για τη συνεργασία του Γιώργου με το Μιχάλη Χατζηγιάννη, αρχικά δε μου πολυάρεσε. Καθώς το ξανασκέφτηκα, είπα "Μα καλά, είναι δυνατόν να κάνει ποτε λάθος ο Γιώργος στις (μουσικές) επιλογές του;" Και έτσι από περιέργεια, αποφάσισα να αγοράσω το live του Χατζηγιάννη από το Λυκαβηττό... Ήταν πάρα πολύ ωραίο και πιστεύω πως αυτή η συνεργασία θα είναι πάρα πολύ καλή και για τους δυο... :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hi everyone

Any chance of getting press-clippings or performance-reviews

for your friends in Europe???

Thanks

Aaz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dalaras is not a well-known singer in North America, apart from the local Greek communities. Michalis is not known at all.

I doubt there would be any newspaper articles or press reviews on the concerts, except maybe from the local Greek newspapers.

I hope someone will find something to post here for the European members. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.ert.gr/en/ news/diaspora news:

http://www.voiceofgreece.gr/en/Omogeneia_M...ws.asp?ID=16927

Dalaras, Hatziyiannis and Olympiou electrify expatriate Hellenes

15 Apr 2006 11:03:00

George Dalaras, Michalis Hatziyiannis and Despoina Olympiou are ending their tour in North America with a concert at Roy Thomson Hall, Toronto today. The previous days they electrified the audiences of Manhattan Centre Hammerstein Ballroom in New York, Resemont Theatre in Chicago, Trump Taj Mahal in Atlantic City, The Wang Theatre in Boston and Place Des Arts in Montreal by singing popular, rebetika and modern Hellenic songs.

We are lucky that such concerts take place from time to time here because expatriate Hellenes of various ages have the opportunity to meet, said pensioner Dimitris Symeonidis. Lawyer Yiorgos Pappas stated, We have always liked George Dalaras, but it is nice to see such a great singer appearing on stage with other singers, who combine the popular repertoire with contemporary Hellenic songs.

Maria Nikolaidis, who is an executive of the Hellenic - American Scientific Society attended three concerts (New York, New Jersey and Boston), stated: In the fully packed halls, expatriate Hellenes and foreigners had the opportunity not only to enjoy ourselves but also to gain something by listening to songs written by Theodorakis, Hatzidakis, Kaldaras, Xarchakos, Nikolopoulos, Kougioumtzis and new composers.

:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0