Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Σαν τραγούδι μαγεμένο" στο Μ.Μ.Θεσ/νίκης

58 posts in this topic

Μια εξαιρετική παράσταση παρακολουθήσαμε, για μια ακόμη φορά, όσοι παραβρεθήκαμε χθες βράδυ στο Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης.

Μπορεί το πρόγραμμα να μην είχε κάποια ιδιαίτερη έκπληξη από άποψη ρεπερτορίου αλλά οι ερμηνείες όλων των συντελεστών , τραγουδιστών, ηθοποιών και μουσικών, ήταν μοναδικές.

Ο Γιώργος Νταλάρας ήταν σε μεγάλα κέφια και χάρισε μοναδικές ερμηνείες....Θα σταθώ σε δυο κομμάτια στα οποία , πραγματικά, νομίζω πως ξεπέρασε τον ίδιο του τον εαυτό...Το "Σμυρνέικο μινόρε" και το "Κάθε βραδάκι με γελάς" ("Καημό μες στην καρδούλα μου") και με τις τρεις στροφές...Είχα την τύχη να παρακολουθήσω τρεις παραστάσεις στην Αθήνα.Τέτοιες ερμηνείες δεν ξανάκουσα...

Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι τραγουδιστές, όπως έγραψα και παραπάνω, ήταν υπέροχοι...Όλοι....

Το κοινό, στην αρχή, ήταν κάπως "μουδιασμένο".Στη συνέχεια όμως , "ζεστάθηκε" και στο δεύτερο μέρος, με τα πιο γνωστά κομμάτια, στην κυριολεξία αποθέωσε τους καλλιτέχνες....

Ένα πρόβλημα στον ήχο, στο τέλος του 1ου μέρους αποκαταστάθηκε , ευτυχώς, γρήγορα...

Αυτά τα λίγα είχα να γράψω και να συμπληρώσω πως χάρηκα ιδιαίτερα που συναντηθήκαμε , μετά από πολύ καιρό, τόσοι πολλοί φίλοι της κοινότητας...Τόσο πριν και στο διάλειμμα όσο και μετά από τη συναυλία...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο σε όλους!!!! :) Τραγουδιστές, μουσικούς, ηθοποιούς, σκηνοθέτη και όλους τους συντελεστές (μπροστά ή πίσω από τα ''φώτα'')αυτής της εκπληκτικής παράστασης. Εχτές σκεφτόμουν ''τι ωραία θα ήταν να υπήρχε η δυνατότητα για εννιά παραστάσεις και στην Θεσσαλονίκη''.

Την απολαμβάνεις αυτήν την παράσταση! Κυλάει σαν νεράκι.

Ο Γ.Νταλάρας -για μια ακόμη φορά- έδειξε πόσο αγαπά (ή καλύτερα) κάνει κέφι να τραγουδά τις μνήμες του. Γιατί για εκείνον αυτό είναι το ρεμπέτικο. Απολαύσαμε μοναδικές στιγμές ερμηνείας! Έχω μια αδυναμία στο Σμυρνέϊκο μινόρε, στον Καημό και στο Αντιλαλούν. Τα είπε συγκλονιστικά! Ο Νταλάρας δεν έχει ανάγκη να αποδείξει τίποτα και σε κανέναν. Αλλά με τις ερμηνείες και την μαστόρικη ματιά του δείχνει τον δρόμο τον καλό. Εμείς -ασμένως- ακολουθούμε. Και -κυρίως- τον ευχαριστούμε! Πολύ!

Υ.Γ Και πόσο υπομονετικά προσηνης και πόσο ζεστός και γνήσια ευγενής ήταν με όλο τον κόσμο που κατέκλυσε το καμαρίνι του για να του σφίξει το χέρι, να του πει δυο λόγια ''από καρδιάς'' ή να του εκφράσει τις πιο ειλικρινείς ευχαριστίες για την χαρά και την ''γλύκα'' που του χάρισε.

Νάναι καλά! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ότι κι αν πω για το χτεσινό βράδυ θα είναι λίγο...

Ο Νταλάρας πολύ ξεκούραστος και με πολύ κέφι αποθέωσε όλα τα τραγούδια.

Μείναμε άφωνοι με το "Καημό μες στην καρδούλα μου", δεν πίστευα στα αυτιά μου!!!

Νομίζω βέβαια ότι του κάνανε "γυμνάσια" όλοι χτες, από τους μουσικούς του μέχρι τον ηχολήπτη!!!

Πραγματικά πολύ όμορφη βραδιά...

Και όλες οι ερμηνίες πολύ καλές!

Προσωπικά ήμουν μες στο κέφι, μέχρι να χορέψω ήθελα!!! :)

’ντε, πάλι έτσι όλοι μαζί να είμαστε και στο Βόλο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Kυριακή σε γνώρισα, Κυριακή σε χάνω...

Είναι βαριά κι αβάσταχτη, του χωρισμού η ώρα...

Ας πέθαινα μια Κυριακή για να χαρεί κι ο χάρος...."

:music::confused::music::music::music::music:

Σήμερα με διακατέχει μια "γλυκειά" μελαγχολία... Γιατί, πάει, πέρασε κι αυτό...Γράφτηκε στην ιστορία....Εύχομαι, σύντομα, να περάσει και στην ιστορία της Ελληνικής Δισκογραφίας... ;)B)

Τι να γράψω τώρα; Xρειάζεται; Τι ωραία που είπε τα τραγούδια ο Γιώργος και τι άψογες ερμηνείες απ'όλους τους συντελεστές κι όλα αυτά; Περιττό τελείως....

Πολύ απλά νιώθω, πως τέλειωσε μια μεγάλη γιορτή που ξεκίνησε από το μεσημέρι της Πέμπτης στο Μέγαρο με τη συνέντευξη τύπου...Ένα εορταστικό τετραήμερο....Και το λέω αυτό γιατί στη Θεσσαλονίκη, όταν γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις, ειδικά όταν δεν είναι για μια μέρα μόνο, ζούμε, εγώ προσωπικά έτσι το νιώθω , στους "ρυθμούς" των συναυλιών... Δεν είναι δηλαδή μόνο το δίωρο ή τρίωρο της παράστασης...

Η πόλη με τις αφίσες ,οι φίλοι που έρχονται απ'όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης , με ότι αυτό συνεπάγεται (καφέδες, κρασιά, ξενύχτια,συζητήσεις επί συζητήσεων κλπ), συγγενείς που έχεις να τους δεις χρόνια ολόκληρα και τους συναντάς , μέσα στο Μέγαρο, αλλά και οι φίλοι μας, οι μουσικοί που τους συναντάς τυχαία ή όχι σε διάφορα σημεία της πόλης...Κι όσο τους γνωρίζεις περισσότερο, διαπιστώνεις πως , είναι "και γαμώ" τα παιδιά...

Κι έρχεται μετά και το "Σμυρνέικο Μινόρε" και η "Καρδιά παραπονιάρα" και το "Κυριακή σε γνώρισα" (με 3 στροφές ) κι όλα τ'άλλα και..........................

.....και μπαίνεις μετά στ'αμάξι και λες , "ε, ρε γαμώτο να γινόταν να είχε κυκλοφορήσει αμέσως μετά τη συναυλία το cd και να τ'άκουγα τώρα....’ντε περίμενε πάλι...." B):blush:

Ακόμα και το πρωινό τηλεφώνημα της Αγνής που έλεγε "Έλα, οι ταξιτζήδες έχουν απεργία, θα χάσω το αεροπλάνο"... :huh::huh::huh:

...και πετάγεσαι από τον ύπνο αλλά, τι περίεργο, χωρίς να βρίζεις... :)

Ε, δεν είναι "μαγικά" πράγματα αυτά; Πολύ θα ήθελα να είχα την ευκαιρία να ζω συνέχεια έτσι....Σ'αυτούς τους ρυθμούς...Και είμαι σίγουρος πως δεν θα βαριόμουνα καθόλου....Κι ας είναι ελάχιστες οι ώρες του ύπνου...Κι ας πηγαινοέρχεται ο πονοκέφαλος...Αυτές τις μέρες ένιωθα "ντοπαρισμένος" συνέχεια...Στην "πρίζα"...

Δε θέλω να γράψω τίποτα άλλο....

Και εις άλλα με υγεία.... :rolleyes::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νιώθω πλήρης συναισθημάτων... και ειδικότερα χτες...

Και έρχεται μετά το "Καρδιά παραπονιάρα", το "Κυριακή σε γνώρισα", με ανατριχίλα. Και εκείνοτο "Σμυρνέϊκο μινόρε".... τί τραγούδι!! Και όλα τα άλλα, τόσο όμορφα παιγμένα και τραγουδισμένα, που, όντως θα συμφωνήσω με τον Θάνο εδώ, δεν γινόταν να αγοράζαμε την παράσταση σε cd αμέσως μετα;;;

Πλήρης συναισθημάτων.... πλήρης.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
...και πετάγεσαι από τον ύπνο αλλά, τι περίεργο, χωρίς να βρίζεις... :)
:music::confused::music::music::music:

--------------------------------------------------------------------------

Εγώ πάλι εκτός απο όλα αυτά που αναφέρατε νιώθω και λίγο άσχημα γιατί κάποιοι απο το κοινό έγιναν ξαφνικά....ρούφοι που λέει και το τραγούδι και μας χάλασαν τα σχέδια.... B)B)

Σε πείσμα αυτών όμως κάτι κατάφερα....πολύ λίγο όμως :music:

Photo1

Photo2

Photo3

Αυτές ειδικά για τον Πέτρο :)

Photo4

Photo5

Photo6 - κοινό

Photo6a - κοινό

Photo7

Photo8

Απομόνωσα και τη γιγαντοαφίσα απο τον τοίχο του ΜΜΘ για όσους τη θέλουν σκέτη και για να ξεκουράσω λίγο και τη Χρύσα :lol: :lol:

Photo9

Share this post


Link to post
Share on other sites
[

Aυτό δεν είναι "κοινό"....

Αυτό λέγεται, τουλάχιστον , προπαγάνδα... :music:

:):):music:

Αντε γιατί σε είχαμε καλομάθει να είσαι φατσα φόρα σε όλες τις φωτογραφίες... :blink: :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
και η "Καρδιά παραπονιάρα"

:):music::)

Μπορεί κάποιος να γράψει το πρόγραμμα αναλυτικά να δούμε και τι χάσαμε εμείς οι Αθηναίοι που δεν πήγαμε; :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρά την πρωινή ταλαιπωρία λόγω απεργίας των ταξί, παρά τα λίγο άβολα καθισματα και τον υπερβολικό φωτισμό του τραίνου -αποτέλεσμα αυπνίας-, παρά το λίγο έτσι: http://i63.photobucket.com/albums/h140/mar...astografeio.jpg

αλλά και το λίγο έτσι: http://i63.photobucket.com/albums/h140/mar...ystagenikws.jpg

που με διακατέχει σήμερα στο γραφείο....

νιώθω ότι ήταν ένα από τα πιο όμορφα Σαββατοκύριακα που έχω περάσει παρότι είδα μόνο 1 παράσταση. Γι' αυτό το 2ήμερο οφείλω πολλά πολλά ευχαριστώ στη Νεφέλη, στην υπέροχη Λίλα, στον Μάκη για την παρέα του και τις συμβουλές του για τα αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης (τελικά χάσαμε το καλύτερο αξιοθέατο! :) ), σε όλους όσους βρέθηκαν επάνω και γέμισαν τις ώρες μας, αλλά κ στη χθεσινή απογευματινή παρέα που νομίζω ότι κατάφερε να κάνει εκατέρωθεν κτήμα της το να μη θυμάται πάντα τα λάθη και να φεύγει για τη λησμονιά...υπάρχουν τα λάθη, υπάρχει ο εγωισμός, υπάρχει η αξιοπρέπεια...υπάρχει όμως και η καρδιά που δεν την ελέγχεις, υπάρχουν και οι όμορφες στιγμές που δε σβήνουν, υπάρχουν και τα σωστά κ όμορφα που έρχονται είτε ίδια, είτε λιγότερο δυνατά...δεν υπάρχει άσπρο-μαυρο, υπάρχουν τα χρώματα...άλλωστε, εμείς οι Στατιστικάριοι τις..ακραίες τιμές τις σβήνουμε και επαναλαμβάνουμε τον έλεγχο, ξανά, από την αρχή.

Λοιπον, στα της συναυλίας τώρα...

Το πιο μεγάλο ευχαριστώ μου είναι για όλους όσουν συνετέλεσαν σ'αυτό το αποτέλεσμα που είδαμε επί σκηνής. :)

Είδα μόνο την παράσταση του Σαββάτου, αλλά άκουσα κ λίγο από της Κυριακής. ΑΥΤΟΣ ο καημός μες στην καρδούλα μου θέλει πολύ μεγάλο καημό για να βγει έτσι όπως το ακούσαμε... ΑΥΤΟΣ ο καημός μόνο από τον Γιώργο Νταλάρα μπορούσε να βγει έτσι... :music:

Υπομονή σε όλους μας μέχρι να ολοκληρωθούν οι συναυλίες κ να βγει το cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To πρόγραμμα την πρώτη μέρα ήταν ακριβώς το ίδιο μ'αυτό που παρουσιάστηκε στην Αθήνα στις 15-2-08.Έχω κάνει copy-paste το Post της Χρύσας (κάνοντας 2-3 μικροδιορθώσεις) από τις 16-2-08.

Α' ΜΕΡΟΣ

ΕΝΑΡΞΗ

Ζεϊμπέκικο Δ. Σαββόπουλος (1972) - Σωτηρία Μπέλλου -- Νταλάρας, Στόκας

Εισαγωγή με ορχήστρα

Μινόρε της αυγής Μ. Μάτσας - Σπ. Περιστέρης (1946) - Νταλάρας, Στόκας, Παπάζογλου

Νταλάρας - Ζαχαρίας: Διάλογος / Ο Νταλάρας μιλάει για το ρεμπέτικο και περιγράφει ένα όνειρο με τον πατέρα του

Παράδεισος - Ρεμπέτες: Λουκάς Νταράλας - σκετσάκι με CD

τραγούδια που ακούγονται: Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω, Το βουνό

ΣΜΥΡΝΗ - ΠΟΛΗ

ΧΩΡΟΣ: Σμύρνη - Πόλη

ΧΡΟΝΟΣ: πριν το 1922

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: βιολί, σαντούρι, κιθάρα, κρουστά

Σμυρναίικο μινόρε (Αμανές) Αγνώστου (1907) - Νταλάρας

Δεν σε θέλω πια Αγνώστου (1910) - Ασπασία, Β φωνή: Ζαχαρίας

Τικ τακ Αγνώστου (1910) - Ζαχαρίας

ΑΜΕΡΙΚΗ

ΧΩΡΟΣ: Νέα Υόρκη - Σικάγο

ΧΡΟΝΟΣ: 1920 - 1930

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: κλαρίνο, βιολί, σαντούρι, κιθάρα, κρουστά

Ελληνική απόλαυσις (Σαν πεθάνω στο καράβι) Παραδοσιακό (1920 ή 1927) - Στόκας, Νταλάρας

Το γουέστ Σπ. Στάμος (1920) - Νταλάρας, Ζαχαρίας, Β' φωνή: Ασπασία

Ρεμπέτες: Μάρκος: μιλάει για την Αμερική, Νίνου: μιλάει για την Αγγελική Παπάζογλου και τη Σμύρνη

ΣΜΥΡΝΗ - ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

ΧΩΡΟΣ: Σμύρνη - Πειραιάς

ΧΡΟΝΟΣ: 1922

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: βιολί, ούτι, σαντούρι

Και γιατί δε μας το λες Παραδοσιακό (1928) - Παπάζογλου, Νταλάρας, Ασπασία, Β: Ζαχαρίας, Στόκας

Έχε γεια Παναγιά Παραδοσιακό Παπάζογλου, Β: οι υπόλοιποι

Ρεμπέτες: Μάρκος: μιλάει για τη Μικρασιατική Καταστροφή, και τον Πειραιά όπου μετανάστευσε ο περισσότερος κόσμος

ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1922 - ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΧΩΡΟΣ: Πίκινος - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - Μουρούζη, Δραπετσώνα: Σαραντόπουλου, Αθήνα - Πειραιάς

ΧΡΟΝΟΣ: 1922 - 1930, 1932 - 1936, 1935 - 1940

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: σμυρναίικη (σαντούρια, βιολιά, κιθάρα - κανονάκι, ούτι, βιολί, μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμάς και βιολί)

Πασαλιμανιώτισσα Π. Τούντας (1928) - Παπάζογλου

Γιατί φουμάρω κοκαΐνη Π. Τούντας (1932) - Ασπασία

Νέοι χασικλήδες (Έμαθα πως είσαι μάγκας) Παραδοσιακό (1928) - Νταλάρας

Δημητρούλα μου Π. Τούντας (1936) - Παπάζογλου, Β: Νταλάρας, Ζαχαρίας, Ασπασία

Τι σου λέει η μάνα σου για μένα Κ. Σκαρβέλης (1936) - Νταλάρας

Λαχανάδες (Κάτω στα λεμονάδικα) Ευ. Παπάζογλου (1934) - Ζαχαρίας, Στόκας (Χόρεψε ο Ιγνάτιος Πιπίνης)

Ρεμπέτες: Τσιτσάνης - Μάρκος: περί τραγουδιών

Υπόγα Κ. Μπέζος (1930) - Νταλάρας

Οφ αμάν (Πίνω και μεθώ) Σπ. Περιστέρης (1936) - Ζαχαρίας

Αντιλαλούν οι φυλακές Μ. Βαμβακάρης (1935) - Νταλάρας (χορός Ζαχαρία)

Πέντε μάγκες Ι. Εϊτζιρίδης ή Γιοβάν Τσαούς (1936) - Στόκας

Η φωνή του αργιλέ (Πέντε χρόνια δικασμένος) Ευ. Παπάζογλου (1936) - Νταλάρας, Στόκας

Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά Μ. Βαμβακάρης (1935) - Νταλάρας, Στόκας, Β: Παπάζογλου

Φραγκοσυριανή Μ. Βαμβακάρης (1935) - Στόκας, Νταλάρας, Β: όλοι

Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω Μ. Βαμβακάρης (1937) - Νταλάρας, Β: όλοι

Ρεμπέτες: Νίνου - Βαμβακάρης: για τραγούδια, Σκετσάκι με Ζαχαρία-Αστυνόμο

ΜΕΤΑΞΑΣ - ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ

ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς

ΧΡΟΝΟΣ: 1936 - 1941

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς

Μπουκάραν μάγκες στον τεκέ Γ. Ροβερτάκης (1937/1943) - Στόκας, Νταλάρας

Η Βαρβάρα Π. Τούντας (1936) - Νταλάρας, Ζαχαρίας

Διάλειμμα

B'MEΡΟΣ

Ρεμπέτες: Τραγουδούν, Κοροϊδεύουν τον Μεταξά, Συζητούν για τη λογοκρισία και τα τραγούδια του Παπάζογλου

ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΤΑΞΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ

ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς

ΧΡΟΝΟΣ: 1937 - 1941

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς και ακορντεόν

Το τραγούδι της αγάπης Δ. Αρμπατζόγλου - Δ. Γκόγκος (1940) - Νταλάρας, Β: Ζαχαρίας

Μ' έχεις μαγεμένο (Σαν μαγεμένο το μυαλό μου) Δ. Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) (1937) - Νταλάρας, Β: Ζαχαρίας, Ασπασία, Παπάζογλου

Θα κλέψω μια μελαχρινή (Χατζηκυριάκειο) Δ Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) (1937) - Ζαχαρίας, Β: όλοι

Κάθε βραδάκι με γελάς (Καημό μες στην καρδούλα μου) Κ. Σκαρβέλης (1938) - Νταλάρας

Η μάγισσα της Αραπιάς Β. Τσιτσάνης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι

Αραπίνες (Νύχτες μαγικές) Β. Τσιτσάνης (1940) - Παπάζογλου, Νταλάρας, Β: όλοι

Ρεμπέτες: Συζητούν για την κατοχή και τα τραγούδια που γράφτηκαν τότε (κυρίως Τσιτσάνης)

ΚΑΤΟΧΗ

ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς - Θεσσαλονίκη

ΧΡΟΝΟΣ: 1940 - 1945

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: μπουζούκια

Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του Γ. Θίσβιος - Θ. Σακελλαρίδης (1940) - Σοφία Βέμπο

’κου Ντούτσε μου τα νέα Χ. Βασιλειάδης - Π. Τούντας (1941) - Παπάζογλου, Ασπασία

Σαλταδόροι (Σαλταδόρος) Μ. Γενίτσαρης (1945) - Νταλάρας, Β: όλοι (χόρεψε ο Ιγνάτιος Πιπίνης)

Στη σκλαβωμένη Ελλάδα μας Δ. Γκόγκος (Μπαγμαντέρας) (1943) - Νταλάρας, Β: Ασπασία, Παπάζογλου

Συννεφιασμένη Κυριακή Αλ. Γκούβερης - Β. Τσιτσάνης (1948) - Νταλάρας, Β: όλοι + κοινό

ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ '50

ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς

ΧΡΟΝΟΣ: 1945 - 1950

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς, ακορντεόν, πιάνο

Χατζή μπαξές (Μπαξέ-Τσιφλίκι) Β. Τσιτσάνης (1946) - Ζαχαρίας, Β: όλοι

Αχάριστη Β. Τσιτσάνης (1947) - Νταλάρας, Β: όλοι + κοινό

Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι Απ. Καλδάρας (1947) - Νταλάρας (με τους κομμένους στίχους!) + κοινό

Δεν με στεφανώνεσαι (Τι σε μέλει εσένα κι αν γυρνώ) Β. Τσιτσάνης (1946) - Ασπασία, Β: όλοι

Καπηλειό Γ. Μητσάκης (1947, 1948) - Παπάζογλου, Β: όλοι

Ναύτης Γ. Μητσάκης (1947, 1948) - Παπάζογλου, Β: όλοι

Ο καϊξής Γ. Φωτίδας - Απ. Χατζηχρήστος (1948) - Νταλάρας, Β: όλοι

Η πεντάμορφη Απ. Χατζηχρήστος (1948) - Ζαχαρίας, Νταλάρας

Ρεμπέτες: για μπουζουκτσήδες

Το βουνό Ευ. Πρέκας - Λ. Νταράλας (1953) - Νταλάρας

Σαν απόκληρος γυρίζω Β. Τσιτσάνης (1951) - Ζαχαρίας, Β: όλοι

Το τραμ το τελευταίο Αλ. Σακελλάριος / Χρ. Γιαννακόπουλος - Μ. Σουγιούλ (1948) - Τάνια Τρύπη

Ο πασατέμπος Μ. Χιώτης - Κ. Κοφινιώτης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι

Ήρθ' ο χειμώνας Π. Τούντας - Κ. Κοφινιώτης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι

Πριν το χάραμα μονάχος Χ. Βασιλειάδης - Ι. Παπαϊωάννου (1947) - Στόκας, Β: όλοι

Ρεμπέτες: για χορό (Μάρκος), "Τώρα που φεύγω απ' τη ζωή", "Η γκαρσόνα", αναφορά σε ρεμπέτες (συνθέτες και στιχουργούς)

ΦΙΝΑΛΕ

Στο Τούνεζι στη Μπαρμπαριά Β. Τσιτσάνης (1953) - Νταλάρας, Β: όλοι

Γειά σου καΐκι μου ’ϊ Νικόλα Β. Τσιτσάνης (1949) - Όλοι

Για τα μάτια που αγαπώ (Ξημερώνει και βραδιάζει) (1949) - Νταλάρας, όλοι

Τα ματόκλαδά σου λάμπουν Μ. Βαμβακάρης - Νταλάρας, Β: όλοι

Το μινόρε της αυγής Μ. Μάτσας - Σπ. Περιστέρης (1946) - Νταλάρας, όλοι

Τη δεύτερη μέρα το πρώτο μέρος ήταν ακριβώς το ίδιο.

Στο δεύτερο ακούστηκαν τα "Καρδιά παραπονιάρα" αντί για το "Κάθε βραδάκι με γελάς", το "’σπρο πουκάμισο φορώ" αντί για το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" (σ'αυτό το σημείο έχω την εντύπωση πως ο Νταλάρας ξεκίνησε την εισαγωγή από το "Το ξεκρέμασα κι απόψε", το οποίο είχε προβάρει, αλλά τελικά άλλαξε γνώμη), το "Θέλω να είναι Κυριακή" αντί για το "Βουνό" και το "’λλα μου λεν τα μάτια σου" αντί για το "΄Ηρθ'ο χειμώνας".Να συμπληρώσω επίσης πως πιο ωραία και μάγκικη εκτέλεση του "Πασατέμπου" από τη χθεσινή βραδιά δεν έχω ξανακούσει....Στην πρώτη φράση του 2ου refrain μάλιστα, ο Γ.Νταλάρας είπε "Κι όταν θα σμίξεις με το μάπα π'αγαπάς"... :) :lol:

Αυτά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να συμπληρώσω επίσης πως πιο ωραία και μάγκικη εκτέλεση του "Πασατέμπου" από τη χθεσινή βραδιά δεν έχω ξανακούσει....Στην πρώτη φράση του 2ου refrain μάλιστα, ο Γ.Νταλάρας είπε "Κι όταν θα σμίξεις με το μάπα π'αγαπάς"... :)  :lol:

Αυτά...

:lol: ... τελικά τι είσαι εσύ Θανάσης ή κάμερα ???? :):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

Για να επανέλθουμε στις φωτογραφίες, πάρτε και μία που έβγαλα με το ελικόπτερό μου :):):music::confused:

ΜΜΘ sky

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....και μπαίνεις μετά στ'αμάξι και λες , "ε, ρε γαμώτο να γινόταν να είχε κυκλοφορήσει αμέσως μετά τη συναυλία το cd και να τ'άκουγα τώρα....’ντε περίμενε πάλι...." :):music:

Κυκλοφόρησε ήδη! Σε διπλό cd (πρώτη και δεύτερη παράσταση) και περιληπτικό dvd (ας όψετε η γρουσούζα η ταξιθέτρια!)

:lol: :lol: :lol:

... ναι και εις ...άλλα με υγεία! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στην πρώτη φράση του 2ου refrain μάλιστα, ο Γ.Νταλάρας είπε "Κι όταν θα σμίξεις με το μάπα π'αγαπάς"... :) :lol:

ΟΝΤΩΣ!!! Είπα κι εγώ! ’ρχισα να παρακούω!

Καλά που υπάρχουν και τα μανιτόφωνα που έλεγε και ο αείμνηστος ο Λογοθετίδης!

Πολύ γέλιο! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για να επανέλθουμε στις φωτογραφίες, πάρτε και μία που έβγαλα με το ελικόπτερό μου :):):music::confused:

ΜΜΘ sky

Ένας ο Μακεδόνας κι ένας εσύ... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαίρομαι πραγματικά για όλους σας και ευχαριστώ που μεταφέρετε το κλίμα όπως είναι.Μιά και αρκετοί όπως εγώ δεν είχαμε την τύχη...

Ελπίζουμε στη δισκογραφία πιά.Να είστε καλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω να προσθέσω πολλά.Ο Νταλάρας ήταν υπέροχος.Φωνητικά μακράν καλύτερα από ότι στην Αθήνα και ο αμανές τη δεύτερη μέρα νομίζω ότι ήταν ο καλύτερος από όλους.Τα γυρίσματα που έκανε και τα ανεβοκατεβάσματα ήταν απίστευτα.Επίσης το "Καημός μες στην καρδούλα μου" ήταν ονειρικό και θα συμφωνήσω ότι η ερμηνεία του Πασατέμπου τη δεύτερα μέρα ήταν η πιο μάγκικη που έχει κάνει.Να είναι καλά τόσο αυτός όσο και οι υπόλοιποι συντελεστες της παράστασης.Ένα μεγάλο μπράβο αξίζει και στους μουσικούς και στον απίθανο Τρίγκα καθώς και στον Ζαχαρία του οποίου το ζεϊμπέκικο ήταν εκπληκτικό, όπως και οι ερμηνείες!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
καθώς και στον Ζαχαρία του οποίου το ζεϊμπέκικο ήταν εκπληκτικό, όπως και οι ερμηνείες!!!

Το άκουσε και στη σκηνή Νεφέλη, πιστεψέ με :music:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.photoreportage.gr/index.php?event=853

Φωτορεπορτάζ από την παράσταση στο Μέγαρο.

Κι επειδή ''ακόμα και του σπανού τα γένια αποθηκεύονται'', Μάρω, κάνε τον κόπο σε παρακαλώ πολύ... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με την σειρά μου κ γώ να ευχαριστήσω τον ΓΙΩΡΓΟ για τις υπέροχες ερμηνείες του κ την απολαυστική κ ενημερωτική συνάμα παράσταση που μας χάρισε στο ΜΜΘ την κυριακή. Πραγματικά συγκινήθηκα οταν άκουσα το "ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΑ" κ την "ΥΠΟΓΑ", λές κ διαδραματιζόντουσαν εκείνη τη στιγμή οι στίχοι που τραγουδούσε...

κ αν ήθελα να τον ακούσω λιγο περισσότερο να τραγουδάει :music: , θέλω να πώ οτι είναι ο μοναδικός ή εστω απο τους ελάχιστους τραγουδιστές που ξεσηκώνουν το κοινό κ το κάνει να τραγουδάει μαζι του χωρίς να εμπλέκεται στη "μέση" το αλκοόλ κ το τσιγάρο όπως γίνετε σε αλλους χώρους. ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ, πάντα τέτοια ΓΙΩΡΓΟ... Ραντεβού στο Βόλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κι επειδή ''ακόμα και του σπανού τα γένια αποθηκεύονται'', Μάρω, κάνε τον κόπο σε παρακαλώ πολύ... B)

Ok! :music:

http://i63.photobucket.com/albums/h140/mar...garo_Thes_1.jpg

http://i63.photobucket.com/albums/h140/mar...garo_Thes_2.jpg

http://i63.photobucket.com/albums/h140/mar...garo_Thes_3.jpg

Και κάποιες πιο μακρινές δικές μου, απλά για το αρχείο μας που τα θέλει όλα. :rolleyes:

http://rapidshare.com/files/114583230/thes...i_edit.rar.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0