Sign in to follow this  
Followers 0
oberonsghost

Αφιέρωμα στο Σ.Κουγιουμτζή - 17 - 18/9/2008

205 posts in this topic

ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

ΔΙΨΑΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ

ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ

ΗΣΟΥΝ ΩΡΑΙΑ

ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΠΟΥ ΞΕΝΥΧΤΑΩ

ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Αχ να τα πει αυτά!!!

ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και το επίσημο δελτίο τύπου:

«Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΣΤΑΥΡΟ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ»

ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΤΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 17 & ΠΕΜΠΤΗ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΔΥΟ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

«ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ»

Από το «Μη μου θυμώνεις μάτια μου» στο «Κάπου νυχτώνει», από το «Ο ουρανός φεύγει βαρύς» στο «Ένας κόμπος η χαρά μου», από το «Οι ελεύθεροι κι ωραίοι» στο «Πουκάμισο το θαλασσί», στο «Δεν έχω μάτια να σε δω», στο «Όλα καλά», στο «Ήταν πέντε ήταν έξι», στο «Τώρα που θα φύγεις», στο «Του κάτω κόσμου τα πουλιά». Μια συνοδοιπορία που ξεκίνησε με τον Γιώργο Νταλάρα έφηβο σχεδόν και τον σπουδαίο συνθέτη Σταύρο Κουγιουμτζή, στην αρχή μιας μεγάλης καριέρας που σφράγισε το ελληνικό τραγούδι. Τραγούδια που έγραψαν ιστορία τις δεκαετίες του 70, του 80, του 90 και μέχρι σήμερα διατηρούν την αλήθεια και την αμεσότητά τους, συγκινούν και γοητεύουν.

Τραγούδια που άφησε πολύτιμη παρακαταθήκη αυτός ο σπουδαίος συνθέτης και χαμηλόφωνος άνθρωπος, σε στίχους δικούς του και άλλων σπουδαίων ποιητών και στιχουργών όπως ο Μάνος Ελευθερίου, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, ο Ντίνος Χριστιανόπουλος, ο Γιώργος Θέμελης και άλλοι.

Έτσι δεν είναι μόνο το Ηρώδειο όπου ο μεγάλος Έλληνας καλλιτέχνης έχει δώσει ξεχωριστές παραστάσεις όλα αυτά τα χρόνια, το υλικό των οποίων ταξίδεψε σε ζωντανές ηχογραφήσεις στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο, είναι γιατί επέλεξε μέσα από αυτές τις δύο συναυλίες που οργανώνει η Ένωση «Μαζί για το Παιδί» να τιμήσει τον αγαπημένο συνθέτη της ζωής του, τον Σταύρο Κουγιουμτζή με τον οποίο συνέδεσε το ξεκίνημά του, τα πρώτα χρόνια της αθωότητας και στη συνέχεια να συνεχίσει για δεκαετίες ολόκληρες μια δημιουργική συνεργασία βαθιάς αγάπης, εμπιστοσύνης και φιλίας που άφησε στον κόσμο τραγούδια διαμάντια.

Γι αυτό, αυτές οι συναυλίες είναι μοναδική στιγμή για τον Γιώργο Νταλάρα μουσικά και συναισθηματικά και παράλληλα η πραγματοποίηση μιας υπόσχεσης στο κοινό που περίμενε από καιρό αυτές τις συναυλίες.

Καλεσμένοι στις δύο ξεχωριστές βραδιές είναι ο Κώστας Μακεδόνας, ο Μπάμπης Στόκας, η Μελίνα Ασλανίδου, η Δέσποινα Ολυμπίου και η μικρή κόρη του Σταύρου Μαρία Κουγιουμτζή που θα ερμηνεύσουν με σεβασμό και αγάπη μαζί με τον Γιώργο Νταλάρα σπουδαία τραγούδια του συνθέτη, ενώ θα τους συνοδεύσουν δεκαπέντε εξαιρετικοί μουσικοί. Την ενορχήστρωση των τραγουδιών θα επιμεληθεί ο Γιώργος Νταλάρας μαζί με τον Κώστα Γανωσέλη.

Θυμίζουμε ότι το τελευταίο αφιέρωμα στην Αθήνα με παρόντα τον αγαπημένο συνθέτη Σταύρο Κουγιουμτζή, που ξαφνικά και αναπάντεχα έφυγε πριν τρία χρόνια, παρουσιάστηκε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών με τίτλο «Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων» τον Ιούνιο 1997 σε πρώτη παρουσίαση, που είχε σκηνοθετήσει ο Πάνος Παπαδόπουλος ο οποίος επιμελείται σκηνοθετικά και αυτές τις δύο συναυλίες.

Η Ένωση «Μαζί για το Παιδί», με πολύ τιμή και υπερηφάνεια οργανώνει αυτές τις δύο συναυλίες τα έσοδα των οποίων θα δοθούν για τους σκοπούς της.

Διάθεση εισιτηρίων :

στα ταμεία του Ελληνικού Φεστιβάλ, Πανεπιστημίου 39 (Στοά Πεσμαζόγλου)

τηλ.: 210-3272000

και στα γραφεία του «Μαζί για το Παιδί», Αγίου Θωμά 14, Αμπελόκηποι

(ώρες 10:00-16:00) τηλ.: 210-7482690

Η Ένωση «Μαζί για το Παιδί» αποτελείται από 10 κοινωφελείς φορείς, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που, από το 1996, συνεργάζονται σε ένα πλαίσιο αγάπης, αλληλεγγύης και ισοτιμίας για να βοηθήσουν το πιο ευαίσθητο κομμάτι της κοινωνίας, το παιδί κι ιδιαίτερα το παιδί σε ανάγκη. Τα 10 σωματεία/ιδρύματα της Ένωσης «Μαζί για το Παιδί» ενεργούν από κοινού με στόχο να βοηθήσουν όλα τα παιδιά να έχουν τα ίδια δικαιώματα και ευκαιρίες στη ζωή.

Οι προσπάθειες της Ένωσης (Μαζί για το Παιδί) αγκαλιάζουν και υποστηρίζουν ετησίως 5000 παιδιά με νοητική υστέρηση, κινητικές δυσκολίες, οικογενειακά προβλήματα, βαριές αρρώστιες προσφέροντας τους καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και ένα καλύτερο μέλλον.

Για περισσότερες λεπτομέρειες επισκεφτείτε: www.mazigiatopaidi.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στα γραφεία του Μαζί για το παιδί και μου είπαν ότι η προπώληση ξεκινάει στις 3 Σεπτέμβρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πήρα τηλέφωνο στα γραφεία του Μαζί για το παιδί και μου είπαν ότι η προπώληση ξεκινάει στις 3 Σεπτέμβρη.

:);):blush:

"Θα σε ξανάβρω στα γραφεία, τρεις του Σεπτέμβρη να περνάς..." :wacko::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

να κάνω το διαβολάκι?????? :);)

3 Σεπτεμβρίου είναι 2 εβδομάδες πριν την συναυλία..... και όχι 3 όπως λέει το δελτίο τύπου καθώς και σχετική αναφορά που υπάρχει στο site του Φεστιβάλ Αθηνών :blush::wacko::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nα μην κάνεις το διαβολάκι...

...να πάρεις το μηχανάκι...

...και να πεταχτείς μέχρι τα γραφεία μπας και μάθουμε τίποτα περισσότερο... ;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
να κάνω το διαβολάκι?????? :wow:  B)

3 Σεπτεμβρίου είναι 2 εβδομάδες πριν την συναυλία..... και όχι 3 όπως λέει το δελτίο τύπου καθώς και σχετική αναφορά που υπάρχει στο site του Φεστιβάλ Αθηνών :pity:  :pity:  :pity:

Τίποτα δεν αποκλείεται .....

Οι 3 εβδομάδες είναι πάγια διαδικασία για όλες τις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ. Πιθανόν λόγω Αυγούστου με άδειες κλπ οι 3 να έγιναν 2 .... αλλά όλα αυτά είναι υποθέσεις, όντως μόνο από κοντά μπορεί να βγει άκρη ....

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

(δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ αυτό,αλλά αφορά τα τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή)

Παλιότερα σε μιά ραδιοφωνική συνέντευξη στον αξέχαστο Πάνο Γεραμάνη,ήταν καλεσμένοι ο Γιώργος και ο Μάνος Ελευθερίου και μιλούσαν για τον αγαπημένο μας Σταύρο Κουγιουμτζή.Σε μιά στιγμή της συνέντευξης(κάποιοι απο εσάς θα το θυμούνται σίγουρα),ο Ελευθερίου είχε πει στον Γιώργο Νταλάρα ότι το τραγούδι¨"ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ" που γράφτηκε για τις Μικρές Πολιτείες το 1974,δεν έχει τελειώσει!

Ο Σταύρος Κουγιουμτζής του το πήρε και το μελλοποίησε χωρίς να προλάβει ο ποιητής να γράψει και το τρίτο μέρος που είχε βεβαίως σκοπό.

Η πρόθεση του είπε στον Γιώργο Νταλάρα είναι να ολοκληρωθεί μέσα απο ένα αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή που σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει.Ο Γιώργος είχε συμφωνήσει.Και φτάνουμε τώρα στις συναυλίες της Καλαμαριάς και του Ηρωδείου,που όλα τα μεγάλα τραγούδια του συνθέτη θα φορέσουν τα γιορτινά τους και θα περάσουν στα χείλη του κόσμου για άπειρη φορά.Είναι ευκαιρία να ακουστεί το τραγούδι "ΟΛΟΚΛΗΡΟ" αν έχουν γραφτεί τα λόγια που λείπουν.Το συγκεκριμένο τραγούδι είναι απο τα αγαπημένα μα και απο τα μεγαλύτερα τραγούδια πιστεύω απο την δεκαετία του'60.

Εύχομαι να έχουμε την τύχη σε αυτές τις παραστάσεις να το ακούσουμε ολόκληρο και ευελπιστώ ότι μπορεί να συμβεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

The information received as to the ticket pricing:

Lower Tier: Grand Circle: 150 Euros (best category tickets)

Zone A: 120 Euros

Upper Tier: 40 Euros

Zone B& C: 60 Euros

Tickets will be sold from: Athens Festival in the Central Athens

39 Panepistimiou Street, inside the Pesmazoglou Arcade

see map: http://www.greekfestival.gr/show_static?pa..._issue〈=en)

Opening Hours: Monday - Friday: 08:30-16:00, Saturday 09:00-14:30.Tel: +30 210 - 32 72 000

Pre-sales of the concerts' tickets start on Wednesday, September 3rd 2008.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grand Circle: 150 Euros

Zone A: 120 Euros

Zone B&C: 60 Euros

Upper Tier: 40 Euros

Ο Χριστός και η Παναγία :confused: :blink: :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι τιμές είναι απαράδεκτες.Σε ποιον θα τολμήσω να προτείνω να έρθει στη συναυλία και όταν με ρωτήσει πόσο έχει το εισήτηριο να του πω ότι το φθηνότερο έχει 40 ευρώ;

Νομίζω ότι είναι απράιτητο να ειδοποιήσει κάποιος τον Νταλάρα να επέμβει στις τιμες αν δεν θέλει να είναι ενδεχομένως άδειο το Ηρώδειο (αυτό είναι το λιγότερο) και να τον κράζει ο κόσμος (ο οποίος κάθε φορά τα βάζει δίκαια ή άδικα σε αυτά τα ζητήματα με τους καλλιτέχνες).

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... "Τα έσοδα της συναυλίας θα διατεθούν για τη στήριξη του έργου της Ένωσης «Μαζί για το Παιδί»"

Share this post


Link to post
Share on other sites
.... "Τα έσοδα της συναυλίας θα διατεθούν για τη στήριξη του έργου της Ένωσης «Μαζί για το Παιδί»"

Αν μείνει το θέατρο μισοάδειο, ωραία έσοδα θα μαζέψουν! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό δε λέει τίποτα για τον κόσμο.Και στο κάτω-κάτω ας τα βάλλει τα παραπάνω η κυρία Βαρδινογιάννη.Δεν νομίζω ότι της λείπουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν σας κρύβω πως απο τότε που μετακόμισα στην Θεσσαλονίκη κάθε άλλο παρα χαρά μου φέρνουν τέτοιες ειδήσεις .... και μάλιστα μέσα στην μέση της εβδομάδας...... :confused:

αλλά καλά να πάθω Θεσσαλονίκη ήθελα .....

Βιβή, νομίζω πως αυτό πρέπει να το πάρεις πίσω... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που μ'αρέσει πάντως είναι πως ξυπνήσαμε επιτέλους από τον καλοκαιρινό λήθαργο εδώ μέσα...Κοιμηθήκαμε τόσο καιρό με τις διακοπές κι όλα αυτά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ε, λογικό είναι. αφού ήρθα εγώ... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά με τις τιμές που βάλανε στο Ηρώδειο πιο οικονομικά έρχετε ακόμα και με αεροπλάνο να έρθει κανείς Θεσ/νική για την συναυλία της Καλαμαριάς και αν παει και νωρίς θα κάτσει και με 20 στις πρώτες θέσεις.... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού αναφέρω πως ο σύλλογος ''ΕΛΠΙΔΑ'' της κ.Βαρδινογιάννη δεν εκπροσωπείται στην ένωση ''Μαζί για το παιδί'', να εκφράσω κι εγώ την δυσαρέσκειά μου για τις -πραγματικά- υψηλές τιμές εισιτηρίων. Αυτή τη φορά είναι υπερβολικό! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα ποιοι νομίζουν οτι είμαστε να βαζουν τοσο ακριβα τα εισιτηρια;;;

Αυτές τις Μα@ιλ@ς για τις φιλανθρωπιες δεν τις καταλαβα .Αν ο αλλος θελει να δωσει κατι παραπανω ας υπαρχει ειδικο σημειο στο θεατρο που θα συγκεντρωνει τις προσφορες.

Ειναι ντροπη γιατι ουσιαστικα υποτιμανε την νοημοσυνη μας!!!

Νταλαρα τα βλεπεις αυτα;;; τι κανεις;;;;

Γ@μω τα Ηρωδεια τους μεσα .Ειμαι σιγουρος οτι ο Σταυρος Κουγιουμτζης αν ζουσε θα ντεποταν με την εξελιξη αυτη

Νταλαρα τα βλεπεις αυτα;;; τι κανεις;;;;

πες τους -αν μπορεις- για φθηνοτερο εισιτηριο ειναι κρίμα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0