petroz_d

Δύο Πιάνα,μία Φωνή - Θεσσαλονίκη-8,15,22/2/14

55 posts in this topic

ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ

Ξεκινάμε σήμερα από Θεσσαλονίκη (στο Black is a!ive)-ο Γιώργος Νταλαρας, εγώ κι ο Γιώργος Παπαχριστουδης (Μια φωνή Δυο πιανα). Μαζί μας η Ευτυχία Μητριτσα στο τραγούδι (και λίγο ακκορντεον) κι ο Γιώργος Μάτσικας στο μπουζούκι και την κιθάρα. Φυσικά κι ο Γιώργος Νταλαρας παίζει και κιθάρα και μπουζούκι, όπου η μουσική ανάγκη το καλεί. Θυμάμαι τον Γιώργο (Νταλ) στο Σειριο του Χατζιδακι, με μια κιθάρα κι ένα κοντραμπάσο-ήταν μια από τις ωραιότερες μουσικές παραστάσεις που έχω δει. Κι αν οι σημαντικοί ερμηνευτές επιλέγουν μεγάλες ορχήστρες και πολύπλοκα μουσικά σχήματα από τη μια, από την άλλη συχνά επιστρέφουν στην unplugged ηρεμία, στη "σιωπή" της μουσικής, στην αφαίρεση που προσθέτει. Αυτό το κόλπο όμως μόνο όσοι "τα λένε" το μπορούν και το αντέχουν. Δεν είναι εύκολο να σταθείς "γυμνός" μπροστά στα τραγούδια και στο κοινό σου.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά παραδιευρύνθηκε το σχήμα … όχι ότι έχω κανένα πρόβλημα βέβαια, αλλά δεν είναι … Νταλάρας pure όπως τον απολαύσαμε στην Κύπρο!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να περάσετε υπέροχα όσοι πάτε!! Σας ζηλεύω!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ

Ξεκινάμε σήμερα από Θεσσαλονίκη (στο Black is a!ive)-ο Γιώργος Νταλαρας, εγώ κι ο Γιώργος Παπαχριστουδης (Μια φωνή Δυο πιανα). Μαζί μας η Ευτυχία Μητριτσα στο τραγούδι (και λίγο ακκορντεον) κι ο Γιώργος Μάτσικας στο μπουζούκι και την κιθάρα. Φυσικά κι ο Γιώργος Νταλαρας παίζει και κιθάρα και μπουζούκι, όπου η μουσική ανάγκη το καλεί. Θυμάμαι τον Γιώργο (Νταλ) στο Σειριο του Χατζιδακι, με μια κιθάρα κι ένα κοντραμπάσο-ήταν μια από τις ωραιότερες μουσικές παραστάσεις που έχω δει. Κι αν οι σημαντικοί ερμηνευτές επιλέγουν μεγάλες ορχήστρες και πολύπλοκα μουσικά σχήματα από τη μια, από την άλλη συχνά επιστρέφουν στην unplugged ηρεμία, στη "σιωπή" της μουσικής, στην αφαίρεση που προσθέτει. Αυτό το κόλπο όμως μόνο όσοι "τα λένε" το μπορούν και το αντέχουν. Δεν είναι εύκολο να σταθείς "γυμνός" μπροστά στα τραγούδια και στο κοινό σου.

 

Εκ των υστέρων ο σχολιασμός μου, αλλά βρίσκω εξαιρετικό το παραπάνω σημείωμα! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, η εμφάνιση του Νταλάρα στην Εδεσσα είναι στο Art Factory, στο κανναβουργείο.

 

1891064_739928779359580_571997172_n.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανναβουργείο..... καλά θα περάσετε... βάλτε φωτιά σε καμιά γωνιά να το απολαύσετε!  :wacko:  :party:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Πρόκειται για ένα εργοστάσιο που παρήγαγε σχοινιά και σπάγκους από ινδική κάνναβη η οποία εισαγόταν από το Μπενάρες."

 

Οντως καλα θα περασουμε... :music: :music: :music:

 

Κολλαει να πει και κανα ρεμπετικο απο τα τραγουδια με ουσιες... :rolleyes:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι ο χώρος που νομίζω πάνω από τους καταρράκτες είναι εξαιρετικός. Όταν είχα πάει πριν από 4-5 χρόνια καθόμασταν έξω και έπαιζε το cd "Μεσόγειος". Ακόμα το θυμάμαι. Ήταν πολύ όμορφα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.facebook.com/pages/Black-is-Alive/464603523585863

 

Αυτοί που μας τραβούσαν φωτογραφίες και που τις ανέβασαν στο διαδίκτυο δημόσια, πότε ακριβώς ζήτησαν την άδειά μας;

 

1ον) για να μας φωτογραφήσουν

2ον) αν δεχόμαστε να προβληθούν δημόσια

 

Υπογράψαμε κάποιο σχετικό έγγραφο μπαίνοντας στο μαγαζί;

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.facebook.com/pages/Black-is-Alive/464603523585863

 

Αυτοί που μας τραβούσαν φωτογραφίες και που τις ανέβασαν στο διαδίκτυο δημόσια, πότε ακριβώς ζήτησαν την άδειά μας;

 

1ον) για να μας φωτογραφήσουν

2ον) αν δεχόμαστε να προβληθούν δημόσια

 

Υπογράψαμε κάποιο σχετικό έγγραφο μπαίνοντας στο μαγαζί;

 

Συμφωνώ απόλυτα! Βασικά δεν τίθεται καν θέμα αν συμφωνεί κάποιος ή όχι. Είναι απλά παράνομο. Χωρίς αμφισβήτηση. Υποθετικό σενάριο: Έχεις πάει να διασκεδάσεις με μία κοπέλα, κρυφά από την σύζυγό σου. Και σε βγάζουν φωτογραφίες, τις δημοσιεύουν, σε αφήνουν έκθετο στην σύζυγό σου και χωρίζεις. Νομικά έχεις το δικαίωμα να τους κάνεις μήνυση. Για τον ίδιο λόγο αναγκάστηκε να βάλει "μωσαικο" η Google στα πρόσωπα όσων φαίνονται στο Google maps έπειτα από μηνύσεις που δέχτηκε.

Edited by Apostolis
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά είναι παράνομο. Μάλιστα, απ' όσο θυμάμαι, σε παραστάσεις που βιντεοσκοπούνται, γράφει ως όρο στο εισιτήριο ότι αποδέχεσαι τη βιντεοσκόπηση.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θοδωρή, εσύ, πλάκα πλάκα, πού είσαι και δεν σε είδα;



Παιδιά, δεν ξέρω αν είναι παράνομο ή όχι, αλλά νομίζω πως τώρα γίνεστε επιλεκτικά νομοταγείς.....

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κι εμένα δεν με τρελαίνει η διαδικασία θεωρώ πως είναι υπερβολή να εγκαλούμε τον χώρο για την μεταφορά της ωραίας ατμόσφαιρας.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω αν είναι παράνομο ή όχι, αλλά νομίζω πως τώρα γίνεστε επιλεκτικά νομοταγείς.....

 

Εσύ ήσουν με τη γυναίκα σου, γι' αυτό είσαι τόσο άνετος  :razz:

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημασια δεν εχει αν καποιος θιγεται προσωπικα, αλλα οτι ειναι παρανομο και ανηθικο. Πλεον με τα social media εχουμε ξεφυγει λιγο στην δημοσιοποιηση της προσωπικης ζωης αλλα μπορει να βρεθει ενας στους 100 για τους x λογους να μη θελει να δημοσιοποιηθει μια προσωπικη του στιγμη. Τα μακρινα πλανα με τον κοσμο να τραγουδα και τα σηκωμενα χερια ειναι ωραια μεταφορα της ατμοσφαιρας αλλα ζουμ στα προσωπα μπορει να μην το θελουν ολοι.  Για πολλους λογους, σοβαρους και μη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επαναλαμβάνω.... Όσο παράνομο είναι αυτό, άλλο τόσο είναι και η μαγνητοσκόπηση και βιντεοσκόπηση της βραδιάς. Γι'αυτό ας μην το κάνουμε θέμα καλύτερα...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για εμένα έχει διαφορά. Την ηχογράφηση την κρατάς για προσωπική χρήση, δεν πρόκειται ποτέ να αναπαράγεις δημόσια μια τέτοια ηχογράφηση, όσο για τη βιντεοσκόπηση αν θέλεις να δημοσιεύσεις κάτι, σίγουρα θα έχεις ρωτήσει πρώτα. Επίσης σε τίποτα απο τα δύο δε φαίνονται πελάτες του μαγαζιού.

 

Στις φωτογραφίες που ανεβάζει δημόσια το Black, φαίνονται σε πρώτο πλάνο πρόσωπα ανθρώπων. 

Edited by Theodore
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή Θόδωρε όλοι αυτοί που ανεβάζουν καθημερινά στο youtube έχουν ρωτήσει πρώτα; 

 

Και κάτι ακόμα. Στις τηλεοπτικές μεταδόσεις κάποιων συναυλιών, όταν φαίνονται από κοντά τα πρόσωπα, γιατί δεν υπάρχει θέμα; Το ίδιο πράγμα δεν είναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά είναι παράνομο.Μάλιστα, απ' όσο θυμάμαι, σε παραστάσεις που βιντεοσκοπούνται, γράφει ως όρο στο εισιτήριο ότι αποδέχεσαι τη βιντεοσκόπηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...