Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

O Γιώργος Νταλάρας στο νέο "Όασις"

106 posts in this topic

Δεν θα σας πω τίποτα άλλο.

Διαβάστε μόνο το άρθρο του Βαγγέλη Αρναουτάκη "Γιώργος Νταλάρας-Τα πρώτα 15 χρόνια-Τα τραγούδια 1967-1982". Περιέχει κατάσταση όλων των ηχογραφήσεων του Γ.Νταλάρα όλα αυτά τα χρόνια.

ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΕΚΔΟΤΩΝ!!! :blush::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΥΧΟΣ ..............................

ΣΥΓΚΟΠΗ ΘΑ ΠΑΘΩ !!!!!!!!!!

:blush::mad::mad::rolleyes::D:wow::wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

..........και η συνέντευξη στον Κώστα Μπαλαχούτη ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!! !!!!!

πολύ καλή ιδέα να μιλήσουν απο κοινού αυτοί οι δύο κορυφαίοι στον είδος τους άνθρωποι ...... :blush:

βγάζουν έναν ωραίο αυθορμητισμό ........ :mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bγήκε!!! :blush::mad::mad::rolleyes::D

Τρέεεεεεεεεεεεεεεεεχωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν θα σας πω τίποτα άλλο.

Διαβάστε μόνο το άρθρο του Βαγγέλη Αρναουτάκη "Γιώργος Νταλάρας-Τα πρώτα 15 χρόνια-Τα τραγούδια 1967-1982". Περιέχει κατάσταση όλων των ηχογραφήσεων του Γ.Νταλάρα όλα αυτά τα χρόνια.

ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΕΚΔΟΤΩΝ!!! :blush::mad::mad:

Όπου μαθαίνουμε ότι έχει ηχογραφήσει την "Καρδιά Παραπονιάρα" το 1974 και δεν την έχει εκδόσει ΠΟΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο αυτό μαθαίνουμε;;;;; Είναι κι άλλα.........!!!! :mad::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι λέει....Έγραψα το χαρακτηριστικότερο....

Υπάρχουν 3 ανέκδοτα που απο τους τίτλους τους καταλαβαίνω οτι ήταν να μπουν στα ρεμπέτικα της κατοχής. Είναι

(Σε παρένθεση βάζω το έτος που τα ηχογράφησε)

Οι λαδάδες (1980-81)

Οι φάμπρικες (1980-81)

Στη φυλακή θα λειώσω (1980-81)

Υπάρχουν επίσης πολλά ανέκδοτα του Στέλιου Βαμβακάρη, που μάλλον ήταν για του Μάηδες. Και μάλλον δεν χωρούσαν ούτε στα ’πονα μάτια:

Σημαδεψέ μου την καρδιά (1975)

Δίχως το αίμα μια καρδιά (1975)

Αυτά τα δεντρα στη βροχή (1976)

Σαν φεγγάρι σαν αυγούλα (τα ματάκια σου) (1976)

Το πενηνταράκι (1976)

Στο βορεινό καφενεδάκι (1976)

Του χάρου ήτανε γαμπρός. (1976) (Δικό μου σχόλιο: έχει κόρη ο χάρος;;; :blink: :blink: )

Επίσης ένα του Θεοδωράκη, ο "Ζειμπέκικος" (1981-82) μάλλον προοριζόταν για το Ραντάρ, ε;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως ανέκδοτα αναφέρονται τα ακόλουθα:

(1969) ’σταστη σκληρή καρδιά

(1970) Μη μου θυμώνεις μάτια μου

(1972) Δεν έμεινε σταλιά κουράγιο

(1973) Ζαβαρακατρανέμια

1922

(1974) Μην απελπίζεσαι

(1975) Έλα χανουμάκι

Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά

Σημάδεψέ μου την καρδιά

Δίχως το αίμα μια καρδιά

(1976) Αυτά τα δέντρα στη βροχή

Σαν φεγγάρι σαν αυγούλα

Το πενηνταράκι

Στο βορεινό καφενεδάκι

Του Χάρου ήτανε γαμπρος

(1978) Όταν ακούς να τραγουδώ

(1980) Οι λαδάδες

Οι φάμπρικες

Στη φυλακή θα λιώσω

(1981) Ζεϊμπέκικος

Ζήτω κάτω

Ερώτηση: Το "Μην απελπίζεσαι", είναι η γνωστή εκτέλεση ή όχι;

Επίσης, οι "Φάμπρικες", που θεωρούνται ανέκδοτο υλικό στην λίστα, πλέον δεν είναι, μετά την συλλογή του 'Οασις. Σωστά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτρο, οι "φάμπρικες" του Τσιτσάνη είναι διαφορετικό τραγούδι από το "Στις φάμπρικες τις Γερμανίας" του Καζαντζίδη.

Το τραγούδι "Οι φάμπρικες" του Τσιτσάνη, το έχει μεταδώσει ο Νταλάρας στις ραδιοφωνικές εκπομπές που έκανε, νομίζω, το 1985 ή το 86.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ερώτηση: Τα "Μην απελπίζεσαι", "Μη μου θυμώνεις μάτια μου" είναι οι γνωστές εκτελέσεις ή όχι;

Επίσης, οι "Φάμπρικες", που θεωρούνται ανέκδοτο υλικό στην λίστα, πλέον δεν είναι, μετά την συλλογή του 'Οασις. Σωστά;

Πέτρο για το "Μη μου θυμώνεις μάτια μου" λέει και μέσα στο άρθρο πως πρόκειται για διαφορετική εκτέλεση.

Όσο για τις "Φάμπρικες" συνεχίζουν να θεωρούνται ανέκδοτες. Δεν έχει βγει πουθενά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πέτρο, οι "φάμπρικες" του Τσιτσάνη είναι διαφορετικό τραγούδι από το "Στις φάμπρικες τις Γερμανίας" του Καζαντζίδη.

Το τραγούδι "Οι φάμπρικες" του Τσιτσάνη, το έχει μεταδώσει ο Νταλάρας στις ραδιοφωνικές εκπομπές που έκανε, νομίζω, το 1985 ή το 86.

Σωστά! Μπερδεύτηκα Αποστόλη... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πέτρο, οι "φάμπρικες" του Τσιτσάνη είναι διαφορετικό τραγούδι από το "Στις φάμπρικες τις Γερμανίας" του Καζαντζίδη.

Το τραγούδι "Οι φάμπρικες" του Τσιτσάνη, το έχει μεταδώσει ο Νταλάρας στις ραδιοφωνικές εκπομπές που έκανε, νομίζω, το 1985 ή το 86.

Ναι έχει δίκιο ο Αποστόλης..

Το ΟΙ φάμπρικες του Τσιτσάνη είναι αυτό που ξεκινάει: "Σφυρίζει η φάμπρικα μόλις χαράζει... κλπ..." Δηλαδη το Γεια σου περήφανη και αθάνατη εργατειά...

Όσο για το "Στις φάμπρικες της Γερμανίας" στην εκτέλεση που έβαλε, θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο:

ΤΟ ΞΕΣΚΙΖΕΙ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοίταζα με μια χαρά όλα τα τεύχη σήμερα το πρωί στο περίπτερο της Πατησίων!! Και σαν ξερολούκουμο, γιατί δεν μπορούσα να το αγοράσω γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να δουλεψω... Ανυπομονώ να σχολάσω κ να το πάρω!! Αλλά από τις αντιδράσεις σας... καταλαβαίνω!! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το περιοδικό το πήρα το πρωί και τώρα τελείωσα την ανάγνωση!

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους συντελεστές του περιοδικού!

Πραγματικά αυτό που κρατάω στα χέρια μου υπερβαίνει κάθε προσδοκία!

Μπράβο στο Θανάση Γιώγλου για την εξαιρετική ιδέα για το άρθρο "Ο Γιώργος Νταλάρας στον κόσμο" ! Τόσοι "δικοί μας" άνθρωποι (εγώ τουλάχιστον τους νιώθω δικούς μου) ανοίγουν τις καρδιές τους κι εξομολογούνται με άκρατη ειλικρίνεια αυτό που τους συνδέει με το Γιώργο Νταλάρα!!

Προσωπικά, πολύ μου άρεσε αυτή η συνολική δουλειά που έγινε για να βγει αυτό το αποτέλεσμα! Αναφέρομαι και στη συμμετοχή της Βιβής - Vivian και Ελίνας - EKOSTEL για την τελική άψογη μορφή του άρθρου!

Μπράβο ρε παιδιά! Χίλια μπράβο! Συνεχίστε την καλή δουλειά κι εμείς είμαστε εδώ να σας στηρίζουμε!

Η συνέντευξη στον Κώστα Μπαλαχούτη πραγματικά χορταστική! Δε μπορούσα να σταματήσω! Σα νεράκι τη διάβασα! Θα συμφωνήσω με τη Βιβή ότι ήταν πολύ καλή η επιλογή των δύο αυτών ανθρώπων για κοινή συνέντευξη!

Όσο για την καταγραφή των τραγουδιών που έχει ηχογραφήσει ο Γιώργος Νταλάρας μόνο Προσμονή μπορούν να φέρουν για την έκδοση όσων δεν έχουν εκδοθεί!

Προς το παρόν απολαμβάνω τα 3 τραγούδια από το αρχείο του Γιώργου Νταλάρα... :rolleyes::D:wow:

Και λέω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο ΟΑΣΙΣ που μου δίνει αυτή τη δυνατότητα... :blush::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στον Κ. Μπαλαχούτη για το σύνολο των προσπαθειών που καταβάλλει κάθε φορά, ώστε να φτάνει στα χέρια μας ένα περιοδικό με ουσία.

Ένα μεγάλο μπράβο στον Κ. Μπαλαχούτη για την πλούσια, περιεκτική και χωρίς "φαμφάρες" συνέντευξη. Ερωτήματα με στόχο, σκοπό αλλά και προβληματισμό, που "ανάγκασαν" τους συνεντευξιαζόμενους να μας δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. Απαντήσεις μεστές, με ήθος, διδακτικές θα τολμούσα να πω. Τις συνεντεύξεις του Γ. Νταλάρα τις παρακολουθώ χρόνια, γνωρίζοντας τα "χνάρια" που ακολουθεί κάθε φορά. Αλλά, ακόμη μια φορά, με καθήλωσε με τις απόψεις του. Τον Π. Γιαννάκη τον "διαβάζω" πρώτη φορά σε συνέντευξη τέτοιου ύφους, και ομολογώ οτι με εντυπωσίασε με τις θέσεις του και την κριτική του ικανότητα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ ( αρκεί άραγε; ) στον Κ. Μπαλαχούτη, για την χαρά που μου έδωσε σήμερα. Μιλώ για το γεγονός της κυκλοφορίας των 3 ανεκδότων ηχογραφήσεων του Νταλάρα.

Μοιράζομαι την ίδια αγωνία που εκφράζει στο τέλος της σελίδας 139. Μιλώ για την έκδοση και άλλων ρεμπέτικων τραγουδιών. Και προσθέτω την δική μου φωνή σε αυτήν του Κ. Μπαλαχούτη: να κυκλοφορήσει ο Γ. Νταλάρας και άλλα τέτοια τραγούδια ως προσωπικές του δουλειές. Και θα συμπληρώσω με μια αντι-πρόταση: όχι μόνο με τα ρεμπέτικα τραγούδια, αλλά και με όσα έχει ηχογραφήσει ο ίδιος σε όλη αυτήν την πορεία .των 40 κ πλέον χρόνων. Το υλικό βέβαια είναι τεράστιο και συνεχώς γιγαντώνεται. Και η επιλογή γίνεται όλο και πιο δύσκολη... Αλλά, η αρχή έγινε ήδη... Ας γίνει το "Όασις" η κιβωτός αυτών των ακυκλοφόρητων ηχογραφημάτων.

Τέλος, ένα μεγάλο μπράβο στον Θανάση Γιώγλου, τον φίλο μου Θάνο για το άρθρο του. Ευχαριστίες στους συγγραφείς, τους "Δικούς μας ξένους" (όπως θα έλεγε και η Χαρούλα), που ομόρφυναν με τα κείμενα τους την πρωταρχική ιδέα του Θανάση. Δεν θα συνεχίσω τα καλά λόγια Πολυμήχανε, γιατί έχω σκοπό να σου τα ψάλλω απο κοντά. :mad:

Ευχαριστώ ξανά για όλα κ. Μπαλαχούτη! Να είστε καλά και να συνεχίζετε έτσι.

:blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I would like to take this opportunity to say a heartful THANK YOU to Thanasis, for his article in Oasis magazine, titled: "Ο Γιώργος Νταλάρας στον κόσμο". :blush:

Thanasis, it was a wonderful idea and a touching gesture on your part, to involve us, in your latest contribution to this magazine.

Sincere THANKS to Vivian, for her help in translating our articles, also! :mad:

Vivian, without your help, none of this would've happened... so, thank you, from the bottom of my heart, as well!

Με αγαπη!

Hristaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχο!! Διαμάντια στο CD, διαμάντια και στις σελίδες του περιοδικού!

’ριστο το άρθρο σου Θάνο! ’ριστη και η καταγραφή των τραγουδιών του Γ.Νταλάρα από τον Βαγγέλη Αρναουτάκη! ’κρως ενδιαφέρουσα και ουσιαστική και η συνέντευξη του Γ.Νταλάρα και του Π.Γιαννακη στο Κ.Μπαλαχούτη!

Ένα τεύχος γεμάτο αγάπη προς τον Γ.Νταλάρα και το έργο του! Πρέπει να ομολογήσω πως δάκρυσα διαβάζοντας τα λόγια των φίλων μας (μελών του forum) στο άρθρο του Θάνου. Θα με πείτε υπερβολικό αμα σας πω οτι περισσότερο άγγιξε την ψυχή μου αυτό το άρθρο παρά η συνέντευξη....;;; :blush::mad:

Όχι ένα... δεκάδες μπράβο αξίζουν στον Θανάση και στον Κ.Μπαλαχούτη!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Τέλος θέλω να ενώσω την φωνή μου μαζί με του Πέτρου και να προτείνω:

...Ας γίνει το "Όασις" η κιβωτός αυτών των ακυκλοφόρητων ηχογραφημάτων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
(1976) Αυτά τα δέντρα στη βροχή

Το πενηνταράκι

Οι στίχοι από το "Aυτά τα δέντρα στη βροχή" είναι οι στίχοι του τραγουδιού "Αυτές οι ξένες αγκαλιές" που μελοποιήθηκαν από τον Ηλία Ανδριόπουλο και τραγουδήθηκαν από το Νίκο Δημητράτο στους δίσκους "Εικόνες" και "Επιλογές" και από την ’λκηστις Πρωτοψάλτη στο δίσκο "Γράμματα στο Μακρυγιάννη"

Το "Πενηνταράκι" (Νύχτα-μέρα) του Στ.Βαμβακάρη και του Λ.Παπαδόπουλου, είναι το τραγούδι που μεταδόθηκε μισό στις εκπομπές "Πρόβες και ηχογραφήσεις που δεν έγιναν δίσκοι" και ξεκινάει με το στίχο "’ιντε και τούτο τ'ανηφόρι".

Share this post


Link to post
Share on other sites

I have just been informed by Apostoli that soon the articles will be posted by the members.

I can hardly wait to hold the issue in my hands but I truly would like to thanks Thanasi,

the originator of this idea and his efforts around the clock to promote Dalaras and his

music world-wide, to provide us with so much information in the forum and to include

so many members in these activities, making it so exciting to be part of this community.

Thanasi and also Vivi who translated all our contributions I say: THANK YOU AND BLESS YOU!!

Way to start the 40th celebrations of our big artist!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ως ανέκδοτα αναφέρονται τα ακόλουθα:

(1969) ’σταστη σκληρή καρδιά

(1970) Μη μου θυμώνεις μάτια μου

(1972) Δεν έμεινε σταλιά κουράγιο

(1973) Ζαβαρακατρανέμια

           1922

(1974) Μην απελπίζεσαι

(1975) Έλα χανουμάκι

            Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά

            Σημάδεψέ μου την καρδιά

            Δίχως το αίμα μια καρδιά

(1976) Αυτά τα δέντρα στη βροχή

            Σαν φεγγάρι σαν αυγούλα

            Το πενηνταράκι

            Στο βορεινό καφενεδάκι

            Του Χάρου ήτανε γαμπρος

(1978) Όταν ακούς να τραγουδώ

(1980) Οι λαδάδες

            Οι φάμπρικες

            Στη φυλακή θα λιώσω

(1981) Ζεϊμπέκικος

            Ζήτω κάτω

Και τα:

1972

Tης δάφνης τα φύλλα

1975

Μες στου Μιστόκλη το τσαρδί

1976

Καταμεσήμερο (αυτό είναι που κυκλοφόρησε αργότερα με τον Μπάμπη Αντωνίου και τον τίτλο "Ο άνεργος")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήρα μεγάλη χαρά σήμερα! Και ''δοκιμάστηκα'' από φοβερές εκπλήξεις! :blush:

Τι τεύχος!

Το αφιέρωμα του κ.Αρναουτάκη με τα ηχογραφημένα τραγούδια του Γιώργου που δεν κυκλοφόρησαν όμως. ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ! ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ!Τόσα τραγούδια και πόσα άλλα από το 1982 και μετά... ΟΛΟΙ θέλουμε κάποια στιγμή να ακούσουμε αυτά τα τραγούδια, όσο πιο σύντομα γίνεται. ΟΛΟΙ παρακαλούμε τον Γ.Νταλάρα αλλά και τους δημιουργούς των τραγουδιών (ή τους συγγενείς τους) να μην μπλοκάρουν μια μελλοντική έκδοση. :mad:

Το πολύ ωραίο αφιέρωμα του Θάνου (με μια εξαιρετική ιδέα) για τον Νταλάρα στον κόσμο. Γιατί ο Νταλάρας είναι πολίτης του κόσμου ολόκληρου! Με την σημαντικότερη κι ουσιαστικότερη παρουσία από κάθε άλλον ομότεχνό του. Έγινε μια συγκινητική καταγραφή απόψεων κι εμπειριών ανθρώπων-ακροατών του Νταλάρα από όλα τα μήκη και τα πλάτη. Ανθρώπων, γνωστών όλων μας, που με αγάπη ακολουθούν -τόσα χρόνια- τον Γιώργο. Ανθρώπων που ακούν και συγκινούνται από την ελληνική μουσική κι από τον εκφραστή της Γ.Νταλάρα. :mad:

Η πολύ ωραία συνέντευξη δυο ανθρώπων που ξεκίνησαν από την ίδια γειτονιά και κατέκτησαν τις καρδιές ενός ολόκληρου λαού. Δυο Κοκκινιώτες της Ελλάδας! Της Ελλάδας που αγαπάμε και που θέλουμε να ελπίζουμε πως υπάρχει ακόμα. Απόψεις, ουσία, υπέροχες φωτογραφίες σε φυσικό χώρο. :rolleyes:

Το cd με τα τραγούδια που αγάπησε ο Γ.Νταλάρας. Τι να πει κανείς! Τον Καημό και το Φεγγάρι χλωμό τα ήξερα. Τις Φάμπρικες τις είχα ακούσει στα Αφιερώματα, αλλά εδώ είναι αυτούσιο. Υπέροχα όλα!!!Έκλαψα με την ερμηνεία του στα ''Χνάρια''(έτσι τόλεγα πάντα εγώ). Μου άρεσε πολύ ανέκαθεν αυτό το τραγούδι. Και η ερμηνεία του Στέλιου με άγγιζε πολύ σε αυτό,στο ''Αλλοτινές μου εποχές'' και στο ''Θολωμένο μου μυαλό''. Πάντα ήθελα να ακούσω τον Γιώργο στα ''Χνάρια''. Ένας μαθητής που αποκαλύπτεται κι αποκαλύπτει μυστικά της τέχνης του. Με πόση αγάπη τραγουδά και παίζει αυτό το τραγούδι. Και πόσο με εκπλήσει η υπέροχη ερμηνεία του! Με αυτόν τον καλλιτέχνη ,εδώ είναι η ειδοποιός διαφορά: τον έχεις ακούσει σε πολλά και διαφορετικά -πολλές και διαφορετικές φορές-και λες πως τάχεις ακούσει όλα πια. Κι όμως έρχεται αυτό το τραγούδι από το παρελθόν και σε βάζει στην θέση σου, για μια ακόμη φορά. Είναι άπιαστος αυτός ο καλλιτέχνης! Και δεν υπάρχει κάποιος όμοιός του!Τέλος! Τον ευχαριστώ για την ερμηνεία και την γενναιοδωρία του να μοιραστεί τα ''δώρα της ψυχής του'' με τους ακροατές-αναγνώστες του περιοδικού ''Όασις''.

Τέλος, τον ευχαριστώ γιατί δεν με απογοήτευσε ποτέ! Το αντίθετο πετυχαίνει! Με την φωνή του, με την στάση του, την -εν γένει- παρουσία του σε κάνει να καμαρώνεις για την συνειδητή επιλογή αυτού του καλλιτέχνη!

Ευχαριστίες στους ανθρώπους του περιοδικού! Μακάρι να υπάρχουν κι άλλες ευκαιρίες να βλέπουμε τους -πραγματικά- άξιους αυτού του τόπου στις σελίδες του. Τιμάτε έναν άνθρωπο που έδωσε την ψυχή του στον μουσικό, λαϊκό πολιτισμό του τόπου μας. Και σας τιμά κι εκείνος με ανεκτίμητες προσφορές ψυχής. :D

Υ.Γ Σαν Καλαμαριώτισα, χάρηκα και για το αφιέρωμα στην Φιλαρμονική. Είχα την ευκαιρία να ακούσω στιγμές δημιουργίας τους και είναι αξιέπαινοι όλοι!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0